Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

50. rocznica orędzia biskupów polskich uczczona w Rybniku "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie"

Barbara Kubica, JACK
Biskup-senior Damian Zimoń przyjechał na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej kard. Kominkowi
Biskup-senior Damian Zimoń przyjechał na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej kard. Kominkowi Barbara Kubica
Dziś w I Liceum Ogólnokształcącym w Rybniku odsłonięto tablicę upamiętniającą kardynała Bolesława Kominka, pierwszego absolwenta szkoły. Data odsłonięcia tablicy nie została wybrana przypadkowo. Dziś właśnie mija 50 lat od momentu, kiedy polscy biskupi wystosowali do biskupów niemieckich orędzie o pojednaniu pomiędzy narodami. Jego inicjatorem był właśnie kardynał Kominek.

Tablicę poświęconą kardynałowi Kominkowi odsłonił jego przyjaciel, dawny student ksiądz prałat Władysław Basista. A poświęcił ją arcybiskup senior Damian Zimoń. - To był człowiek wielkiego serca, niezwykle mądry. Kiedy tylko podchodził do drugiego człowieka, to od razu wywoływał uśmiech na jego twarzy - wspominał przyjaciela ksiądz Basista.

Tablica poświęcona kardynałowi Kominkowi odsłonięta została dokładnie w dniu, kiedy przypada 50 rocznica wystosowania Listu biskupów polskich do niemieckich. To orędzie do dziś uważane jest za jeden z najważniejszych etapów pojednania polsko-niemieckiego po II wojnie światowej. Z listu pochodzi cytat: ...przebaczamy i prosimy o wybaczenie.

18 listopada 1965 podczas obrad II soboru watykańskiego orędzie podpisało 34 polskich biskupów, m.in. kardynał Stefan Wyszyński i Karol Wojtyła. Autorem i inicjatorem listu był przyszły arcybiskup wrocławski Bolesław Kominek. List był konsultowany z polskimi i niemieckimi biskupami oraz niemieckimi intelektualistami.

Pretekstem były pielgrzymki, jakie w połowie lat 60. odbywali niemieccy chrześcijanie do miejsc zbrodni niemieckich w Polsce oraz tzw. memorandum z Tybingi z 1961. Niemieccy ewangelicy wzywali w nim polityków do zaprzestania zabiegów o rewizję polsko-niemieckiej granicy. 1 października 1965 zachodnioniemiecka Rada Kościoła Ewangelickiego zaapelowała do Niemców o uznanie granic na Odrze i Nysie.

W liście, napisanym po niemiecku przez abp. Kominka, streszczono polskie dzieje, podkreślając ciemne i jasne strony polsko-niemieckich stosunków. Przypomniano, że miliony Niemców ucierpiały wskutek powojennych wysiedleń. W orędziu Polscy biskupi zapraszali też niemieckich na obchody tysiąclecia chrztu Polski.

W galerii publikujemy unikatowe zdjęcia archiwalne z różnych okresów życia kardynała Kominka, udostępnione nam przez wrocławskie stowarzyszenie Pamięć i Przyszłość.


*Alarm smogowy dla woj. śląskiego OTO ZAGROŻONE MIASTA
*Tragiczny wypadek w Czeladzi. Zginęły 2 osoby ZDJĘCIA + WIDEO
*Czy grozi Ci ślepota? ZRÓB TEST Sprawdź swoje oczy w 2 minuty
*Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
*Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!