Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

59. Tydzień Kultury Beskidzkiej, czyli największe święto folkloru w Polsce! Będzie się działo w Wiśle, Szczyrku, Żywcu...

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Tydzień Kultury Beskidzkiej Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tydzień Kultury Beskidzkiej Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Daniel Frank/Tydzień Kultury Beskidzkiej
Zbliża się wielkie góralskie święto – 59. Tydzień Kultury Beskidzkiej, które opanuje Beskidy i okolice. W ramach tegorocznej edycji festiwalu, organizatorzy zapraszają miłośników folkloru m.in. do Wisły, Szczyrku, Żywca, Makowa Podhalańskiego czy Oświęcimia, gdzie będzie można wspólnie pomuzykować, potańczyć i nie tylko.

59. Tydzień Kultury Beskidzkiej. Beskidy opanuje festiwalowa moc atrakcji

Tydzień Kultury Beskidzkiej to wielki, międzynarodowy festiwal folklorystyczny. Zapoczątkowany został skromnym z dzisiejszej perspektywy pomysłem działaczy kultury i miłośników folkloru z Wisły, w której odbył się po raz pierwszy w 1964 roku.

Był odpowiedzią na potrzebę ludzi gór, by spotkać się w świątecznej, przyjaznej atmosferze, pomuzykować wspólnie, potańczyć, podzielić się swoim kulturowym bogactwem i porozmawiać na „góralskie” tematy. Jak się szybko okazało, wiślańska idea zainspirowała działaczy z innych beskidzkich miejscowości i tak festiwal zaczął się rozrastać.

– W tym roku impreza przede wszystkim wraca do takiego rozmachu, jak przed pandemią. Podczas ostatnich dwóch edycji dużo działo się głównie w internecie. Natomiast teraz się to zmieni. Bardzo się cieszymy, bo znów przyjadą do nas zespoły zagraniczne, a także odbędą się międzynarodowe spotkania folklorystyczne – mówi Katarzyna Dąbek z biura prasowego TKB.

Program tegorocznego festiwalu robi wrażenie. Tradycyjnie będzie to najdłuższy tydzień w roku, gdyż potrwa dziewięć dni – od 30 lipca do 7 sierpnia, a w tych dniach zawita do Wisły, Szczyrku, Żywca, Makowa Podhalańskiego, Oświęcimia, Ujsoł, Jabłonkowa, Istebnej oraz Bielska-Białej. Najwięcej jednak będzie działo się na plenerowych pięciu estradach: w Wiśle (Amfiteatr im. Stanisława Hadyny), Szczyrku (amfiteatr „Skalite”), Żywcu (amfiteatr „Pod Grojcem”), Makowie Podhalańskim (estrada „Makowianka”) i w Oświęcimiu (scena obok Oświęcimskiego Centrum Kultury).

Choć jest to przede wszystkim impreza ukazująca bogactwo beskidzkiej kultury ludowej, w wydarzeniu wezmą udział wykonawcy z innych regionów kraju, a nawet z całego świata – w tym roku na dużych estradach TKB zaprezentuje się około 80 zespołów polskich oraz 11 zagranicznych.

– Najdłuższą drogę do przebycia ma zespół Bawtuquinhas&Baiyiambas z Republiki Zielonego Przylądka. Przyjedzie też grupa Danco z Kolumbii. Ciekawe obrzędy weselne przedstawi natomiast Topoli z Bułgarii. Poza tym, TKB to zespoły góralskie, więc jak zwykle najwięcej będzie górali żywieckich, śląskich, babiogórskich, a także zobaczymy sporo grup podhalańskich – dodaje Katarzyna Dąbek.

Nie przeocz

Oprócz kilkugodzinnych koncertów na głównych scenach, odbędą się także krótkie koncerty na rynkach i uliczne korowody zespołów. Tradycyjnie, każdego wieczoru ze wszystkich głównych scen rozlegnie się TKB-owski hejnał grany na pasterskich trombitach i rozpoczną się plenerowe koncerty, trwające nieraz do późnych godzin nocnych.

Co podczas festiwalu czeka na nas w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim czy Oświęcimiu?

W Wiśle po raz kolejny góralskie melodie zagoszczą na beskidzkich szczytach. W ramach cyklu „Po górach śpiywani” kapele zagrają przy schroniskach na Soszowie i Przysłopie pod Baranią Górą oraz na Skolnitym. W centrum miasta też nie zabraknie atrakcji – po raz drugi Wisła wybierze „Najszwarniejszego Górola”.

– Warte szczególnej uwagi będzie widowisko muzyczne pt. „Siła Tradycji” w amfiteatrze, jego częścią będzie projekt z autorskimi kompozycjami Zbigniewa Wałacha pt. „Symfonia Beskidzka”. W projekcie uczestniczą muzycy z Beskidu Śląskiego: Józef Broda, Jan Kaczmarzyk, Zbigniew Michałek, Wojciech Golec, Marcin Żupański oraz Monika Wałach-Kaczmarzyk – zapewnia K. Dąbek.

W Szczyrku najlepiej będzie wybrać się na pl. św. Jakuba, gdzie codziennie będą odbywać się koncerty kapel ludowych. Przy okazji będzie można zakupić oryginalne wyroby rękodzielnicze na Jarmarku Twórczości Ludowej. W pierwszą niedzielę festiwalu ulicami Szczyrku przejdzie korowód, który obwieści, że 59. Tydzień na dobre zawładnął miastem.

TKB rozpocznie się w Żywcu dzień wcześniej niż na innych estradach, gdyż już w piątek, 29 lipca, świętowany będzie jubileusz 50-lecia zespołu Ziemia Żywiecka. W kolejnych dniach też będzie działo się sporo, bo właśnie w Żywcu zostaną przeprowadzone oba TKB-owskie konkursy – najpierw tradycyjnie już Festiwal Folkloru Górali Polskich (30 lipca – 2 sierpnia i 7 sierpnia), a później Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne (3–6 sierpnia).

Zobacz także

Z kolei Maków Podhalański zacznie żyć innym rytmem. Estrada „Makowianka” w tym roku powita zagranicznych gości, którzy przez pandemię nie pojawili się podczas zeszłorocznej edycji. Indie oczarują widzów barwnymi strojami, Bułgarzy zatańczą horo, a Baskowie pokażą popisy z kijami, pałąkami i mieczami. Zespoły polskie również zaprezentują się od najlepszej strony, będzie m.in. rodzimy folklor Górali Babiogórskich, przyjadą goście z Podhala i Żywiecczyzny. Oprócz codziennych wieczornych koncertów i kiermaszu twórczości ludowej zostały przygotowane również atrakcje sportowo-rekreacyjne, a mianowicie 30 lipca odbędzie się 10. Bieg Górski i Nordic Walking im. Wojtka Pazdura, którego trasa prowadzi zboczami Makowskiej Góry.

Podobnie będzie w Oświęcimiu. Na plenerowej scenie przy Oświęcimskim Centrum Kultury przez kilka dni będą występować zespoły TKB. Hipnotyzującą grę na tureckich skrzypcach kemençe zaprezentuje zespół z Turcji. Grupa z Indii pokaże piękno hinduskiej kultury i olśniewające kolorami stroje, Kolumbia m.in. kulturę llanero, czyli tamtejszych kowbojów, a rodzime zespoły – polskie tradycyjne tańce.

A żeby wrażeń nie zabrakło, organizatorzy zapraszają również na koncerty zespołów TKB podczas trzech imprez odbywających się w ramach Tygodnia. Podczas 44. Wawrzyńcowych Hud w Ujsołach (6–7 sierpnia) zapłonie huda, czyli specjalnie przygotowana wysoka drewniana konstrukcja. Na 27. Festynie Istebniańskim (30–31 lipca) będzie można zapoznać się z tradycjami Trójwsi Beskidzkiej i przy okazji spróbować specjałów kuchni regionalnej.

Zespoły uczestniczące w 59. TKB wystąpią również w Czechach, podczas organizowanego przez polską mniejszość na Zaolziu Gorolskigo Święta w Jabłonkowie (5–7 sierpnia), które jest imprezą starszą niż TKB i w tym roku obchodzi już jubileusz 75-lecia.

Wszystkie szczegóły oraz jeszcze więcej atrakcji, takie jak warsztaty rękodzieła czy wystawy, można znaleźć na afiszach poszczególnych miast TKB na stronie www.tkb.art.pl.

Poza Jabłonkowem wstęp na wszystkie koncerty TKB jest bezpłatny.

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera