Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

70. rocznica wyzwolenia Częstochowy, a w mieście awantura o komunistyczne symbole

Bartłomiej Romanek
Władze miasta każdego roku, 16 stycznia, składają kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy Radzieckich na cmentarzu Kule
Władze miasta każdego roku, 16 stycznia, składają kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy Radzieckich na cmentarzu Kule Bartłomiej Romanek
Przed 70. rocznicą wyzwolenia Częstochowy przez Armię Czerwoną, znów wybuchła awantura o usunięcie komunistycznych symboli z pomnika.

Rok temu częstochowska Solidarność, stowarzyszenia Solidarność i Niezawisłość, WIR, Oddział Konspiracyjny Wojska Polskiego oraz Fundacja Orzeł Biały zaapelowały o dekomunizację przestrzeni miejskiej, żądając usunięcia symboli sierpa i młota z budynku rektoratu Politechniki Częstochowskiej i pomnika Żołnierzy Radzieckich na cmentarzu Kule. Uczelnia w ogóle nie podjęła tematu, ale miasto, które opiekuje się kwaterą Armii Czerwonej na cmentarzu, obiecało, że w sierpniu 2014 roku usunie symbole ustroju totalitarnego podczas prac porządkowych. Władze Częstochowy jednak do dzisiaj nie zrealizowały swojej obietnicy.

Nic dziwnego, że w obliczu zbliżających się obchodów wyzwolenia Częstochowy przez Armię Czerwoną (16 stycznia) doszło do kolejnej awantury o sierp i młot. Podczas ostatniej sesji Rady Miasta radni PiS, w imieniu swoim i Solidarności, chcieli wprowadzić do porządku obrad w trybie pilnym projekt stanowiska Rady Miasta w sprawie usunięcia symboli. Wniosek został odrzucony.

Wówczas głos zabrał poseł PiS, Szymon Giżyński, który "w imieniu częstochowskich patriotów" stwierdził, że w Częstochowie propaguje się ideologię totalitarną i profanuje ofiary okupacji sowieckiej. Stowarzyszenia, które domagają się strącenia symboli, podkreślają, że data 16 stycznia w ogóle nie powinna być określana w Częstochowie mianem wyzwolenia, bo bilans przebywania przez 190 dni żołnierzy Armii Czerwonej jest tragiczny.

Według badań historyka Sławomira Maślikowskiego z Instytutu Pamięci Narodowej, doszło wtedy do 22 zabójstw, 36 napadów, 136 kradzieży oraz 11 gwałtów.

Urząd Miasta tłumaczy, że do usunięcia sierpa i młota nie doszło z dwóch powodów. #- Pierwszy to brak pieniędzy, które mieliśmy otrzymać na ten cel z urzędu wojewódzkiego. Drugi to protesty kilku organizacji, m.in. Stowarzyszenia Kursk. Zwróciło ono uwagę, że do usunięcia symboli konieczna jest opinia wojewódzkiego konserwatora zabytków, której nie posiadamy - tłumaczy Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy częstochowskiego magistratu.

Dlatego tym razem władze miasta nie chcą obiecać, że usuną sierp i młot. Urząd zwróci się także o wydanie opinii w tej sprawie do Ministerstwa Spraw Zagranicznych i konserwatora zabytków, będzie także zabiegać o pieniądze z urzędu wojewódzkiego.

16 stycznia na cmentarzu Kule znów będzie obchodzona rocznica wyzwolenia miasta przez Sowietów. - Kształt obchodów zostanie ustalony 12 stycznia, kiedy prezydent spotka się z organizacjami kombatanckimi i zapyta ich o zdanie. Poza tym kwiaty pod pomnikiem w przeszłości składali również politycy PiS - zauważa Włodzimierz Tutaj. Co ciekawe, symbole sierpa i młota znajdują się nie tylko na samym pomniku, ale również na grobach żołnierzy radzieckich, które odrestaurowano za rządów prawicowego Tadeusza Wrony.


*Najpiękniej oświetlone miasto na święta. Które? ZOBACZ TUTAJ
*Niesamowite zdjęcia nocne Katowic. Tomasz Kozioł pokazał Katowice, jakich nie widzieliście [ZDJĘCIA]
*Morderstwo w Katowicach na Tysiąclecia: Marta wołała o pomoc. Przed kim uciekał Dawid?
* Szalony kierowca toyoty yaris z Będzina zajeżdża drogę i strzela! [FILM Z KAMERKI, ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!