Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

82-latek potrącił jeepem dwie rowerzystki i staranował 5 wozów WIDEO

MP/SC
82-latek potrącił jeepem dwie rowerzystki i staranował 5 wozów
82-latek potrącił jeepem dwie rowerzystki i staranował 5 wozów KWP Lublin/x-news
Kilka dni temu w Jeziorzanach (Lubartów) 82-letni kierowca jeepa, wyjeżdżając z parkingu, nie ustąpił pierwszeństwa i zderzył się z prawidłowo jadącym bmw. W następstwie tego zdarzenia jeep jeszcze przyspieszył, obracając się na ulicy. Kierowca potrącił rowerzystki, uderzył w słupek znaku drogowego, a potem w zaparkowane pojazdy. Podobnie mężczyzna pomylił pedał gazu z hamulcem. Czy kierowcy seniorzy powinni przechodzić dodatkowe badania?

Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 82-letni kierujący jeepem, wycofując pojazd z parkingu nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i zderzył się z prawidłowo jadącym w kierunku Przytoczna bmw z przyczepką. W następstwie tego zdarzenia jeep jeszcze przyspieszył obracając się na ulicy. Uderzył w jadące ulicą w kierunku Michowa rowerzystki, a w dalszej kolejności w słupek znaku drogowego i zaparkowane pojazdy.

Najprawdopodobniej po zderzeniu z samochodem pomylił pedał gazu z hamulcem. Łączny bilans wykonanego przez 82-latka manewru cofania to 2 potrącone rowerzystki 5 uszkodzonych samochodów i zniszczony słupek. Zdarzenie zostało zarejestrowane przez kamerę monitoringu.

Na szczęście w 3 uszkodzonych na parkingu samochodach nie było żadnych osób. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że wszyscy kierujący biorący udział w tym zdarzeniu byli trzeźwi. Rowerzystki, mieszkanki gminy Jeziorzany w wieku 74 i 20 lat, zostały przetransportowane do szpitala.

A w Śląskiem? Ubiegłoroczne dane pokazują, że prawie jedna trzecia wszystkich wypadków w województwie, to zdarzenia spowodowane przez osoby, które ukończyły 50. rok życia.

W sierpniu tego roku 62-letni kierowca doprowadził do śmiertelnego wypadku na ulicy Beskidzkiej w Tychach, przy zjeździe na ulicę Tadeusza Boya-Żeleńskiego. Na tym odcinku obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 kilometrów na godzinę. Ustalenia prokuratury są takie, że kierowca ciężarówki jechał zdecydowanie szybciej, przez co część naczepy została wyrzucona na przeciwległy pas ruchu. Gdy 62-letni kierowca zorientował się, że jedzie zbyt szybko, wykonał gwałtowny manewr, dzięki któremu miał wrócić na właściwy pas. W tym momencie pojazd przewrócił się na samochód osobowy. Zginęła 57-letnia kobieta, kierująca nissanem.

Wypadek w Tychach: tir przygniótł osobówkę

Wypadek tira na DK86 w Tychach: Kierowca usłyszy zarzut. Zgi...

Czy kierowcy w wieku 60+ powinni przechodzić dodatkowe badania psychomotoryczne?

Urzędnicy unijni pracują nad bardziej restrykcyjnym prawem, które zmuszałoby do coraz częstszej wymiany dokumentu, po uprzednim pozytywnym przejściu badań lekarskich. Dotyczyć miałoby to zwłaszcza osób, które weszły w wiek senioralny.

Po zmianach przepisów od 2013 roku prawo jazdy w Polsce wydawane jest na maksymalnie 15 lat. Po tym czasie trzeba je wymienić, poddając się badaniu lekarskiemu.

CZYTAJCIE TEŻ:
Policja zaczęła szkolić kierowców 50+. Groźni?
Senior straci bezterminowe prawo jazdy

Od 2026 roku wszystkie dokumenty „bezterminowe” będą tracić ważność i podlegać będą obowiązkowej wymianie.
Być może jednak wcześniej dojdzie do prawdziwej rewolucji w weryfikowaniu uprawnień kierowców, bowiem urzędnicy unijni pracują nad bardziej restrykcyjnym prawem, które zmuszałoby do coraz częstszej wymiany dokumentu, po uprzednim pozytywnym przejściu badań lekarskich. Dotyczyć miałoby to zwłaszcza osób, które weszły w wiek senioralny.

A jak już jest na świecie?

W wielu krajach Europy i świata dla kierowców seniorów stosuje się obligatoryjne odnawianie prawa jazdy co rok lub kilka lat. Tak jest np. w USA czy Portugalii. W Niemczech i Holandii prowadzone są dobrowolne szkolenia przeznaczone dla starszych kierowców.

Holenderski dobrowolny program BROEM dotyczy już kierowców powyżej 50. roku życia. Podczas zajęć oceniany jest nie tylko styl prowadzenia auta, ale także wzrok i czas reakcji na drodze. Odświeża się też kursantom przepisy ruchu drogowego. Uzupełnieniem zajęć jest podręcznik z informacjami o wpływie wieku na prowadzenie samochodu.

Kraje skandynawskie stawiają podobnie jak Niemcy na kursy sprawnościowe dla seniorów za kółkiem.
W kanadyjskiej prowincji Ontario kierowca po ukończeniu 80. roku życia, by móc prowadzić auto, co 2 lata ma obowiązek poddać się badaniom wzroku i zdać teoretyczny egzamin. Egzamin praktyczny przeprowadzany jest wyłącznie na wniosek policji jeśli patrol drogowy stwierdzi, że senior ma problemy z prowadzeniem.

Najbardziej restrykcyjny system w Europie wprowadziła Portugalia. Tam kierowca kończący trzydziestkę musi obowiązkowo wymieniać dokument co 10 lat. Po 60. urodzinach co 5 lat, a po 70. - co 2 lata.

To powoduje, że nie ma tam na drogach okazjonalnych kierowców, którzy tak jak u nas odkurzają swoje bezterminowe prawo jazdy z okazji świąt.

W USA w zależności od stanu obowiązują różne przepisy dotyczące wieku, w jakim seniorzy są objęci specjalnym programem. Wszędzie jednak obowiązuje odnawianie prawa jazdy przez starszych kierowców. Najbardziej restrykcyjne przepisy obejmują tą procedurą od 65 roku życia, w stanach najbardziej liberalnych po siedemdziesiątce. Do kierowcy trafia kwestionariusz z prośbą o jego wypełnienie lub zaproszenie na rozmowę. Na tej podstawie kierowca senior otrzymuje przedłużenie ważności prawa jazdy albo tymczasowy dokument.

Może też dostać skierowanie na egzamin teoretyczny który jest pisemnym testem sprawdzającym wiedzę nt. ruchu drogowego albo musi zdać egzamin praktyczny, czyli jazdę z instruktorem po mieście. Specyfiką amerykańską są dodatkowe obostrzenia: zgoda na prowadzenie auta wyłącznie w dzień lub z konkretnie ograniczoną prędkością maksymalną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!