Akacja idzie pod topór. Kiedy możesz wyciąć drzewo [NASZ SPRAWY]

Jadwiga Jenczelewska
Polska Press
Co należy zrobić, gdy drzewo rosnące obok domu jest niestabilne? Od 28 sierpnia obowiązują nowe przepisy dotyczące zadrzewień. Sprawdźcie, co musicie załatwić, nim zetniecie drzewo.

Kochamy przyrodę, ale czasem trzeba się pozbyć drzewa, które - z różnych powodów - bywa niebezpieczne, jest intruzem, niszczy przydomową infrastrukturę, uniemożliwia wprowadzenie zmian w najbliższym otoczeniu itp. Mowa o drzewach nie-owocowych, których wycięcie jest zabronione lub trzeba je poprzedzić licznymi staraniami o wydanie zgody i opłatami.

Co powinni zrobić Czytelnicy, którzy opisują swoje przypadki, tym bardziej że pod koniec sierpnia weszły w życie nowe przepisy dotyczące kar za wycięcie drzewa bez zezwolenia.

- Mam pytanie dotyczące wycięcia starej akacji, która stoi ok. 7-10 metrów od budynku mieszkalnego. W czasie letnich nawałnic jej stabilność została poważnie nadwątlona i boimy się, że akacja w czasie silnego wiatru może złamać się i spaść na dom. Czy na wycinkę takiego drzewa potrzebna jest zgoda gminy lub miasta, bo drzewo stoi praktycznie na granicy administracyjnej. Jaki jest czas na wydanie takiego pozwolenia - pyta pan Rafał C.

"Moje pytanie dotyczy możliwości wycięcia samosiejki grabu. Drzewo wyrosło w ogródku lokatora na osiedlu, nad którym sprawuję pieczę. Sam fakt, że wyrosło, w niczym nikomu nie przeszkadza, ale pień ma już ok. 7 cm średnicy, a pod spodem jest strop garażu podziemnego i w tym momencie zaczyna się nasz problem. Czy mogę bez zezwoleń i całej »papierologii« dokonać takiej wycinki we własnym zakresie?" - napisał w e-mailu pan Tomasz Kozłowski.

O wyjaśnienia poprosiliśmy Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Warszawie. Poniżej publikujemy szczegółowe przepisy.

[CZYTAJ NA NASTĘPNEJ STRONIE]

Co mówią przepisy

Sprawy dotyczące terenów zieleni i zadrzewień należą do zadań własnych gminy. Od 28 sierpnia 2015 r. obowiązują w Polsce nowe przepisy w tym zakresie i poniższe wyjaśnienia odnoszą się już do nich.

Zgodnie z art. 83a ust. 1 (...) ustawy o ochronie przyrody, usunięcie drzew lub krzewów z nieruchomości może nastąpić po uzyskaniu zezwolenia wydawanego przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, na wniosek posiadacza nieruchomości - za zgodą właściciela tej nieruchomości (...). W przypadku, gdy drzewo rośnie na granicy nieruchomości, na jego usunięcie wymagana jest zgoda dwóch właścicieli.

Usunięcie drzewa, które rośnie w pobliżu budynków mieszkalnych, jest możliwe po uzyskaniu stosownego zezwolenia. Za jego usunięcie nie jest pobierana opłata (art. 86 ust. 1 pkt 2 i 4 ustawy o ochronie przyrody). Zezwolenie na usunięcie drzew wydawane jest w formie decyzji administracyjnej. Te przepisy odnoszą się do sprawy Czytelnika, na którego posesji stoi akacja.

Odnosząc się do drugiego problemu, Departament Zarządzania Zasobami Przyrody informuje, że od 28 sierpnia 2015 r., zgodnie z art. 83f ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy o ochronie przyrody, usunięcie przedmiotowego grabu bez stosownego zezwolenia będzie możliwe, jeżeli obwód jego pnia na wysokości 5 cm nie przekracza 25 cm. W przypadku, gdy obwód pnia będzie większy, konieczne jest złożenie do urzędu dzielnicy, na terenie której stoi garaż, wniosku o wydanie zezwolenia na usunięcie grabu.

Można usunąć drzewo, ale za zgodą posiadacza nieruchomości (właściciela). Zgoda ta nie jest wymagana w przypadku spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Jednak zgodnie z art. 83 ust. 4 ww. ustawy, spółdzielnia mie-szkaniowa informuje członków spółdzielni, właścicieli budynków lub lokali niebędących członkami spółdzielni oraz osoby niebędące członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali, a zarząd wspólnoty mieszkaniowej - członków wspólnoty, o zamiarze złożenia wniosku o wydanie zezwolenia na usunięcie drzewa lub krzewu, wyznaczając co najmniej 30-dniowy termin na zgłaszanie uwag. Wniosek może być złożony nie później niż w terminie 12 miesięcy od upływu terminu na zgłaszanie uwag.

[WIĘCEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE]
Uwaga! W obrębie usuwanych drzew mogą występować chronione gatunki roślin, zwierząt lub grzybów, a ich usunięcie może spowodować naruszenie obowiązujących zakazów, m.in. zakazu płoszenia, niszczenia ich okazów i siedlisk, zabijania, niszczenia, usuwania lub uszkadzania gniazd. Wykazy gatunków chronionych oraz zakazy obowiązujące w stosunku do tych gatunków zostały określone w rozporzą-dzeniach Ministra Środowiska: z 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej roślin (Dz. U. poz. 1409), z dnia 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej grzybów (Dz. U. poz. 1408) oraz z dnia 6 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz. U. poz. 1348).

Zgodnie z rozporządzeniem, w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt obowiązuje m.in. zakaz niszczenia siedlisk, gniazd, a także zakaz umyślnego płoszenia i niepokojenia gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną.

Warto dodać, że zgodnie z art. 131 pkt 14 ustawy o ochronie przyrody, naruszenie obowiązujących zakazów w stosunku do roślin, grzybów i zwierząt objętych ochroną gatunkową bez zezwolenia lub wbrew jego warunkom, podlega karze aresztu albo grzywny. Ponadto, zgodnie z art. 51 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 października 1995 r. Prawo łowieckie (Dz. U. z 2005 r. Nr 127, poz. 1066, z późn. zm.) niszczenie gniazd ptaków łownych (wymienionych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z 11.03. 2005 r.), podlega karze grzywny. Zezwolenia na odstępstwo od obowiązujących zakazów w stosunku do chronionych gatunków zwierząt, roślin lub grzybów wydaje Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska lub właściwy miejscowo regionalny dyrektor ochrony środowiska. W związku z tym, w przypadku, gdy czynności związane z usunięciem drzew mogą naruszać przepisy obowiązujące w stosunku do chronionych gatunków zwierząt, roślin lub grzybów należy wystąpić do odpowiedniego organu z wnioskiem o wydanie zezwolenia na odstępstwo od zakazów obowiązujących w stosunku do tych gatunków. (JJ)

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość
A co powiecie jak sąsiad wyciął mi trzy drzewa z mojej posesji i ukradł je na dodatek .Kara jaką miał dostać to 16 zł .Gdzie tu karanie ludzi którzy wycinają bez zezwolenia drzewa które miały około 30 lat jak nie więcej . Nasze prawo !
Dodaj ogłoszenie