Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Akademia Pana Kleksa - ciekawostki o serii filmowej. Do czego służyły piegi? Jaką rolę "zagrała" świątynia w Armenii?

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Sławomir Wronka zagrał w "Akademii Pana Kleksa" Adasia Niezgódkę. Była to jedyna rola filmowa dziecięcego aktora. Sławomir Wronka jest fizykiem. W latach 1992–1997 studiował na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, a stopień doktorski uzyskał w 2003 r. Naukowiec habilitował się w 2015 r. Podstawą oceny był jego dorobek naukowy i rozprawa zatytułowana "Liniowy akcelerator elektronów z szybkim przełączaniem energii". 25 kwietnia 2022 roku otrzymał tytuł naukowy profesora decyzją prezydenta RP.Kierowany przez Sławomira Wronkę zespół stworzył detektor do prześwietlania obiektów przemysłowych. Było to pierwsze tego typu urządzenie na polskim rynku.
Sławomir Wronka zagrał w "Akademii Pana Kleksa" Adasia Niezgódkę. Była to jedyna rola filmowa dziecięcego aktora. Sławomir Wronka jest fizykiem. W latach 1992–1997 studiował na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, a stopień doktorski uzyskał w 2003 r. Naukowiec habilitował się w 2015 r. Podstawą oceny był jego dorobek naukowy i rozprawa zatytułowana "Liniowy akcelerator elektronów z szybkim przełączaniem energii". 25 kwietnia 2022 roku otrzymał tytuł naukowy profesora decyzją prezydenta RP.Kierowany przez Sławomira Wronkę zespół stworzył detektor do prześwietlania obiektów przemysłowych. Było to pierwsze tego typu urządzenie na polskim rynku. kadr z filmu
5 stycznia 2024 do kin wejdzie nowy film na podstawie prozy Jana Brzechwy. Zanim Akademia Pana Kleksa otworzy swoje podwoje dla nowego pokolenia widzów, przypomnijmy sobie poprzednie ekranizacje przygód Ambrożego Kleksa. Kto pierwotnie miał zagrać postać tytułową? W którym miejscu słyszymy Edytę Geppert? W ilu filmach o przygodach Kleksa zagrał Piotr Fronczewski?

Spis treści

Akademia Pana Kleksa

Piotra Fronczewskiego w roli Pana Kleksa pierwszy raz zobaczyliśmy w styczniu 1984 r. Wtedy wszedł na ekrany polsko-radziecki film zatytułowany „Akademia Pana Kleksa”. Film jest dwuczęściowy. Pierwsza część nosi tytuł Przygoda księcia Mateusza, a druga – Tajemnica Golarza Filipa.

Poznaj ciekawostki ze świata Ambrożego Kleksa

Bohaterem filmu jest 10-letni Adaś Niezgódka, który wstępuje do tytułowej Akademii prowadzonej przez ekscentrycznego Ambrożego Kleksa. W Adasia wcielił się Sławomir Wronka. Sielankę w Akademii Pana Kleksa przerywa Golarz Filip, który wysyła humanoidalnego robota zwanego Adolf. Celem androida jest zniszczenie bajkowego świata Akademii.

Podróże Pana Kleksa

Na ciąg dalszy przygód Ambrożego Kleksa widzowie musieli zaczekać dwa lata. „Podróże Pana Kleksa” weszły do kin w lutym 1986 r. Wzorem poprzedniego filmu, również „Podróże…” podzielono na dwie części zatytułowane „Wysłannicy Bajdocji” i „Wyspa Wynalazców”. Film również został zrealizowany w polsko-radzieckiej kooperacji, a popularność poprzedniego obrazu zapewniła „Podróżom Pana Kleksa” większy budżet. Dzięki temu zdjęcia do filmu powstały m.in. w Armenii, na Krymie, na Kaukazie i w Bułgarii.

Ciekawostką jest fakt, że w filmie wykorzystano komputerowe efekty specjalne. W tym celu użyto komputera graficznego firmy Olivetti model M24. Miłośników prozy Jana Brzechwy zapewne rozczarował fakt, że film miał niewiele wspólnego z książkowym pierwowzorem.

Pan Kleks w Kosmosie

W grudniu 1988 roku na ekrany zawitała trzecia część filmowej opowieści o Panu Kleksie. Krzysztof Gradowski, reżyser i scenarzysta poprzednich filmów, tym razem postanowił całkowicie odejść od książek Jana Brzechwy. Tym razem Ambroży Kleks został wysłany na odległą planetę Mango. Jego zadaniem jest pomoc Agnieszce, uczennicy szkoły podstawowej im. Stanisława Lema, którą porwał odwieczny wróg Kleksa – Wielki Elektronik. Tę postać poznaliśmy na Wyspie Wynalazców oglądając „Podróże Pana Kleksa”.

Zdjęcia wykonano na terytorium Polski, Czechosłowacji oraz ZSRR. W „rolę” Centrum Dowodzenia Siłami Kosmicznymi „wcieliła się” kawiarnia w kształcie dysku znajdująca się w Bratysławie na moście nad Dunajem. W filmie pojawiają się również polskie zakłady przemysłowe – na ekranie widzimy Elektrownię Bełchatów, Zakłady Azotowe „Puławy” i płocką Petrochemię.

Tryumf Pana Kleksa

Czwarty raz Piotr Fronczewski zagrał Ambrożego Kleksa w filmie z 2001 roku zatytułowanym „Tryumf Pana Kleksa”. Krzysztof Gradowski postanowił wrócić do prozy Jana Brzechwy, napisał scenariusz na motywach trzeciej książki o Panu Kleksie. Nowością było połączenie filmu aktorskiego i animowanego. Piotr Fronczewski udzielił głosu animowanej postaci Kleksa.

W „Tryumfie Pana Kleksa” ponownie pojawia się Adaś Niezgódka. Jako absolwent Akademii wraca do domu i odkrywa, że jego rodzice zniknęli. Adaś postanawia dotrzeć do Kleksa, a mieszkanie zostawia kotu Hieronimowi.

Wszystkie dotychczasowe cztery filmy o Ambrożym Kleksie wyreżyserował Krzysztof Gradowski według własnego scenariusza. Piotr Fronczewski nie jest jedynym aktorem, którego możemy zobaczyć lub usłyszeć w kilku filmach serii. Kogo grał Leon Niemczyk? Czym dzisiaj zajmuje się Sławomir Wronka? Jaki zespół słyszymy w słynnym „Marszu Wilków” i w którym miejscu "pojawia" się Edyta Geppert? Po ciekawostki ze świata Pana Kleksa zapraszamy do galerii.

Zobacz także

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera