MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Amerykańskie transportery opancerzone w sobotę w Cieszynie [RAJD DRAGONÓW, ZDJĘCIA, WIDEO]

ZAL
Transportery opancerzone Striker 2. Pułku Kawalerii Stanów Zjednoczonych
Transportery opancerzone Striker 2. Pułku Kawalerii Stanów Zjednoczonych 2nd Cavalry Regiment
Amerykańskie pododdziały, które zakończyły szkolenie w Polsce i krajach nadbałtyckich, jadą już przez Polskę - w drodze do bazy w Niemczech. Operację nazwano „Rajdem dragonów”, a rozpoczęła się w sobotę w Estonii. Jedna z kolumn amerykańskich transporterów opancerzonych przejedzie w sobotę przez Bielsko-Białą i Cieszyn,

Amerykański konwój wojskowy w woj. śląskim [Operation Dragoon Ride]

Przez Polskę jedzie kilka konwojów pododdziałów amerykańskich. Przemarsz wesprze 10 jednostek podległych Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych. Po kwartalnych ćwiczeniach do koszar w Vilseck w Bawarii wracać będą żołnierze 3 szwadronu 2 Pułku Kawalerii.

Ich miejsce na poligonach, w tym w Drawsku Pomorskim, zajęli już pancerniacy z 1 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej 3 Dywizji Piechoty, przybyli z koszar Fort Stewart w Georgii. Po wymianie pododdziałów dwustronne i wielostronne treningi będą kontynuowane, a ich kulminacją będą połączone ćwiczenia wielonarodowe, planowane na maj i czerwiec.

Rotacja wojsk amerykańskich odbywa się zgodnie z planem ogłoszonym w sierpniu 2014 roku po spotkaniu Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni pil. Lecha Majewskiego z Dowódcą Amerykańskich Wojsk Lądowych w Europie gen. broni Donaldem Campbellem. Dla kawalerzystów z Vilseck jest ona okazją do demonstrowania sojuszniczej wiarygodności, sprawdzenia umiejętności przywódczych, pokazania swobody manewru czyli wykonywania dalekich, kilkudniowych, transgranicznych marszów “na kołach”, po nieznanych im dotąd trasach oraz do weryfikacji systemu dowodzenia.

Przejazd przez Polskę, a później Czechy, będzie też okazją do spotkań z mieszkańcami terenów, przez które przemieszczą się konwoje.

Jak poinformował nas rzecznik prasowy DGRSZ ppłk Artur Goławski - Amerykański konwój przejedzie również przez woj. śląskie, a dokładnie drogą z Bielska-Białej do przejścia granicznego w Cieszynie. Rajd dragonów pojawi się w woj. śląskim w sobotę.

Operation Dragoon Ride

Dla wielu amerykańskich żołnierzy to pierwsze tego typu zadanie w ich karierze. Zostało ono nazwane operacją „Rajd Dragonów” (Operation Dragoon Ride) i będzie kontrolowane ze stanowiska dowodzenia w Połączonym Centrum Szkolenia Wielonarodowego w niemieckim Grafenwoehr.

Wsparcie rozpoznawcze konwojom zapewnią maszerującym kolumnom śmigłowce z 12 Brygady Lotnictwa Bojowego US Army (stacjonujące w 12 Komendzie Lotniska w Mirosławcu).

Post użytkownika 2d Cavalry Regiment.

- W sumie przez Polskę maszerować będzie 9 kolumn z niemal 90 transporterami Stryker i pojazdami wsparcia. Eskortę zapewnią żołnierze Żandarmerii Wojskowej - wyjaśnia ppłk Artur Goławski. - Długość trasy z państw bałtyckich przez Polskę i Czechy sięgnie nawet 1800 km, dlatego na prośbę sojuszników zaplanowaliśmy i przygotowaliśmy w naszych koszarach miejsca na postój i obsługę pojazdów, a także na noclegi i wypoczynek żołnierzy. Dla nas to okazja do treningu udzielania wsparcia państwa-gospodarza (Host Nation Support) przez jednostki, które dotąd nie były zaangażowane w podobne przedsięwzięcia, w tym na wschodzie kraju.


*Waloryzacja rent i emerytur 2015 PODWYŻKA NIE DLA WSZYSTKICH JEDNAKOWA
*16-letni Wojtek z Piekar zmarł na lekcji WF. Szok w szkole ZDJĘCIA
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
*Koncert Linkin Park w Rybniku POZNAJ SZCZEGÓŁY + BILETY
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni