MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Anna Hetman i Michał Urgoł spotkali się na radiowej debacie przed drugą turą wyborów. Kandydaci wspólnie chcą powrotu do miasta kolei

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Pierwszą turę wyborów w Jastrzębiu wygrał Michał Urgoł.
Pierwszą turę wyborów w Jastrzębiu wygrał Michał Urgoł. arc.
Na antenie Radia 90 odbyła się debata kandydatów na prezydenta Jastrzębia-Zdroju. Starli się w niej kandydaci, którzy uzyskali prawo startu w drugiej turze wyborów, a więc urzędująca prezydent Anna Hetman i zwycięzca pierwszej tury, Michał Urgoł. Podczas debaty poruszono m.in. temat kolei. Był on chyba jedynym co do którego zgadzają się uczestnicy wyborczej dogrywki. Poza tym nie zabrakło uszczypliwości...

Jastrzębie: Anna Hetman i Michał Urgoł w radiowej debacie przed drugą turą wyborów

Oboje przed drugą turą wyborów samorządowych wzywali się do debaty i wreszcie się na niej spotkali. Pozostający w grze o fotel prezydenta Jastrzębia-Zdroju, pełniąca tę funkcję obecnie, ubiegająca się o drugą reelekcję, Anna Hetman i kandydat Prawa i Sprawiedliwości, zwycięzca pierwszej tury wyborów, Michał Urgoł wzięli udział w radiowej debacie prezydenckiej, zorganizowanej przez Radio 90.

W trakcie niespełna półgodzinnej debaty, kandydaci odpowiadali na pytania - które zdaniem redakcji, która ją przeprowadzała - są dla Jastrzębia-Zdroju najistotniejszymi. I tak, pojawił się chociażby temat powrotu do miasta kolei czy zapowiadana zarówno przez Annę Hetman, jak i Michała Urgoła, budowa aquaparku. Poruszono też problem wyludniania się miasta, na walkę z którym, swój pomysł mieli przedstawić kandydaci.

Anna Hetman i Michał Urgoł zgadzają się co do konieczności powrotu kolei do Jastrzębia. Pozostałe kwestie w mieście raczej ich różnią...

Zdaniem Michała Urgoła, żeby odwrócić trend wyludniania się Jastrzębia konieczne jest tworzenie się w mieście nowych zakładów pracy, co ma zapewnić pozyskiwanie inwestorów.

- Musimy przyciągnąć zakłady pracy. Zachęcić inwestorów do inwestowania w Jastrzębiu-Zdroju. Należy zakasać rękawy i rolą prezydenta jest odwiedzanie potencjalnych biznesmenów, którzy mogliby zainwestować - mówi zwycięzca pierwszej tury wyborów.

Podobnie zdaje się uważać Anna Hetman, która - jak przekonuje - w ostatnich latach stworzyła nowe tereny inwestycyjne w mieście, za sprawą zmian w zagospodarowaniu przestrzennym miasta.

- Ja stworzyłam nowe studium. Nie było tych terenów - uważa urzędująca prezydent Jastrzębia-Zdroju, która szans na sprowadzenie do miasta zakładów pracy upatruje też w tworzonym w Łaźni Moszczenica, centrum biznesu.

Do wyborów, zarówno Anna Hetman, jak i Michał Urgoł szli z pomysłem budowy w Jastrzębiu-Zdroju, aquaparku. Choć pomysł jest właściwie ten sam, oboje kandydaci mają różne koncepcje jej zrealizowania.

- Jeżeli chodzi o budowę aquaparku, miasta nie stać na tak dużą inwestycję. W planach mam oparcie go o geotermię - wyjaśnia Michał Urgoł.

- Na aquapark nie ma i nie będzie środków ani z KPO ani ze środków zewnętrznych. Ja proponuję rozwiązanie realne, czyli rozbudowę basenu Laguna - tłumaczy natomiast Anna Hetman.

Niemal identycznie, jak sprawa aquparku, wygląda też pomysł na nowe zagospodarowanie strefy centrum, czyli terenów nieopodal kina "Centrum" i placu WOŚP. W tym przypadku i Anna Hetman i Michał Urgoł, chcą ją zmienić, ale w inny sposób.

- Mamy tam część terenu własnego, przygotowujemy procedury na dokupienie części terenu i mamy koncepcję na budowę centrum kultury - kreuje wizję tego miejsca, Anna Hetman.

- Tam bym widział siedzibę Miejskiego Ośrodka Kultury - proponuje z kolei Michał Urgoł, który chciałby w strefie centrum stworzyć strefę usługowo-mieszkalno-rekreacyjno-kulturalną.

Dotyczącą Jastrzębia kwestią, w której kontrkandydaci zdają się mówić jednym głosem, jest powrót do miasta kolei. Obecnie Jastrzębie-Zdrój to największe miasto w Polsce, które nie ma do niej dostępu. Anna Hetman przekonuje, że powrót kolei do Jastrzębia już się dzieje i jest to jej sukces.

- Za moich czasów rozpoczęliśmy starania o przywrócenie kolei do Jastrzębia-Zdroju. Podpisano z innymi gminami umowę z Marszałkiem Województwa Śląskiego. Ten projekt jest realizowany - zaznacza prezydent Jastrzębia-Zdroju.

Michał Urgoł zaś deklaruje w tej kwestii chęć współpracy, która ma się toczyć bez względu na wynik wyborów. Niezależnie bowiem od tego, kto obejmie fotel prezydenta Jastrzębia, kontrkandydat będzie zasiadał w Radzie Miasta.

- Czekamy na powrót tego połączenia. Mieszkańcy są wykluczeni komunikacyjnie. Tutaj mamy spójny program, będziemy ku temu wspólnie dążyć i tu jest pole do współpracy - zauważa obecny radny i sołtys jastrzębskiego sołectwa Bzie.

Kto będzie pełnił funkcję wiceprezydentów Jastrzębia? I kto uzyska większość w Radzie Miasta?

Pytania w trakcie debaty dotyczyły też ewentualnego układu władzy po drugiej turze wyborów. Jak się jednak okazuje, niewiele o tym wiadomo. Żaden z kandydatów nie rozdzielił jeszcze stanowisk dla swoich zastępców. Rąbka tajemnicy uchylił jedynie Michał Urgoł.

- Nie będą to czołowi działacze partyjni. Będą to specjaliści - zapowiada kandydat PiS, który ze względu na towarzyszący wyborom hejt, nie chciał podawać ich nazwisk publicznie.

Również kwestia rozmów dotyczących koalicji w Radzie Miasta pozostaje nierozstrzygnięta. Ani bowiem Koalicja Anny Hetman mają 11 mandatów, ani Prawo i Sprawiedliwość z 10 mandatami nie jest w stanie rządzić bez wsparcia Wspólnoty Samorządowej. Rozmów z jej przedstawicielami jeszcze nie było.

- Nie rozmawialiśmy jeszcze - informuje Anna Hetman. - Myślę, że powinniśmy zaczekać na wyniki wyborów - uważa Michał Urgoł.

Kandydaci na prezydenta Jastrzębia zadawali też sobie pytania wzajemnie. Nie brakowało uszczypliwości...

Podczas debaty poza pytaniami od prowadzącego, uczestnicy mieli również okazję odpytywać się nawzajem. Taka możliwość została przez nich wykorzystana do wbicia kontrkandydatowi "szpileczki". Michał Urgoł pytał o koszty związane z przebudową ul. 1 Maja w deptak, a Anna Hetman poprosiła o wytłumaczenie się z kłamstw dotyczących zadłużenia miasta, o które jest oskarżana.

Uszczypliwości było jednak więcej. Te rozpoczęły się w zasadzie wraz ze startem debaty. Zanim kandydaci drugiej tury wyborów prezydenta Jastrzębia-Zdroju przeszli do meritum, częściowo podsumowywali kampanię, którą ocenili jako brudną i za którą obarczyli swojego kontrkandydata.

W ostatnich słowach w debacie, Anna Hetman i Michał Urgoł zaapelowali do mieszkańców Jastrzębia. Prosili ich o jak najliczniejszy udział w drugie turze wyborów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera