Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Apollo 7: ten lot w kosmos to krok w drodze na Księżyc 50 lat temu [LECIMY NA KSIĘŻYC #APOLLO50]

Tomasz Borówka
Tomasz Borówka
Lądownik Apollo 7 wchodzi w atmosferę (grafika). Na przekroju kapsuły lądującej widać pozycję astronautów. Stożkowy kształt lądownika zapewnia mu siłę nośną w atmosferze, a co za tym idzie - pewne możliwości manewrowe. Nie mają ich kuliste lądowniki statków radzieckich.
Lądownik Apollo 7 wchodzi w atmosferę (grafika). Na przekroju kapsuły lądującej widać pozycję astronautów. Stożkowy kształt lądownika zapewnia mu siłę nośną w atmosferze, a co za tym idzie - pewne możliwości manewrowe. Nie mają ich kuliste lądowniki statków radzieckich. NASA
Apollo 7: ten lot w kosmos w październiku 1968, czyli równo 50 lat temu, otwiera serię amerykańskich wypraw kosmicznych, których kulminacją będzie pierwsze załogowe lądowanie na Księżycu.

To pierwsza załogowa misja amerykańskiego programu księżycowego Apollo. Amerykanie nabrali ostrożności po tragedii Apollo 1, którego cała 3-osobowa załoga zginęła na ziemi, gdy kabina statku stanęła w ogniu podczas ćwiczeń 27 stycznia 1967. Dlatego pierwsze statki Apollo, jakie NASA wystrzeliwuje na orbitę wokółziemską, są bezzałogowe. Tym razem wreszcie jest inaczej.

Lądownik Apollo 7 wchodzi w atmosferę (grafika). Na przekroju kapsuły lądującej widać pozycję astronautów. Stożkowy kształt lądownika zapewnia mu siłę nośną w atmosferze, a co za tym idzie - pewne możliwości manewrowe. Nie mają ich kuliste lądowniki statków radzieckich.

Apollo 7: ten lot w kosmos to krok w drodze na Księżyc 50 la...

Załoga Apollo 7 to Walter Schirra, Donn Eisele i Walter Cunningham. By wysłać statek na orbitę, wystarcza rakieta Saturn IB. "Sunie jak marzenie" - melduje Schirra podczas startu.

Ale dopiero astronauci z Apollo 8 dosiądą prawdziwego potwora - rakiety Saturn V, która poniesie ich ku Księżycowi.
Już niebawem.

To astronauci Apollo 7 przeprowadzają pierwszą w historii transmisję telewizyjną na żywo z załogowego statku krążącego po orbicie wokółziemskiej.

Jednak dla powodzenia zamierzanego przez NASA lądowania na Księżycu istotniejsze jest co innego: przećwiczenie dokowania na orbicie. Apollo 7 przeprowadza manewr połączenia się z odrzuconym stopniem swojej rakiety Saturn IB. Podczas misji księżycowych stopień Saturna V będzie mieścił lądownik LM, który dopiero w kosmosie zostanie przyłączony do statku Apollo. Manewr dokowania odbywa się zgodnie z planem.

Ekspedycja Apollo 7 nie odbywa się bez zgrzytów. Problemy pojawiają się... między astronautami. NASA nazwie to kłopotami z dyscypliną. Co gorsza, szwankuje też zdrowie dowódcy - Schirra przeziębia się. Dla wszystkich trzech Amerykanów będzie to ostatni lot w kosmos.

Apollo 7 ląduje 22 października 1967. Ściślej, robi to tylko jeden, jedyny moduł statku - lądownik, czyli kapsuła załogowa będąca w stanie przetrzymać bez szwanku wejście z wielką prędkością w atmosferę ziemską. I technicznie rzecz biorąc, jest to nie lądowanie, a wodowanie. W odróżnieniu od radzieckich statków kosmicznych, amerykańskie kapsuły powrotne wodują w morzu. Następnie astronautów i ich kapsułę wyławiają okręty. Operacja podjęcia lądownika Apollo 7 i jego zalogi z Atlantyku odbywa się zgodnie z planem 200 mil morskich od Bermudów.

Zobacz więcej zdjęć z misji Apollo 7:

Misja Apollo 7 kończy się sukcesem. Pora na nastepny krok NASA na drodze ku Księżycowi: Apollo 8.

 
Lecimy na Księżyc #Apollo50
Grupa na Facebooku · 106 członków
Dołącz do grupy
Opowiadamy o tym, jak ludzie polecieli na Księżyc.O podróżach kosmicznych i o tym, jak 50 lat temu wielką kosmiczną przygodą żył świat.

Interesują Cię loty w kosmos? Dołącz do naszej grupy na Facebooku!
 

Wpisz miejscowość i sprawdź wyniki wyborów

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Wybory samorządowe 2018: Jak wyglądała kampania wyborcza

Jak głosowaliśmy w wyborach samorządowych: Incydenty + wydarzenia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo