Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Arka Noego w sanktuarium maryjnym w Lesniowie. Alpaki, kozy, owce w klasztornym parku. Kochają je dzieci, są też pożyteczne

Janusz Strzelczyk
Janusz Strzelczyk
Arka Nowego w leśniowskim sanktuarium maryjnym
Arka Nowego w leśniowskim sanktuarium maryjnym Janusz Strzelczyk
W parku leśniowskiego sanktuarium maryjnego można oglądać alpaki, kozy, owce. Są bardzo spokojne i bardzo bliski pielgrzymów, turystów. Są nie tylko maskotkami, ale też żywymi "kosiarkami" trawników.

Alpaki, kozy, owce w klasztornym parku w Leśniowie

Zwierzęta są atrakcją nie tylko dla dzieci, ale też dla dorosłych. Zwierzaki są bardzo przyjazne dla ludzi. Paulini zbudowali w parku dwie zagrody. Jedna jest stała, a druga ruchoma. Jest na kółkach i systematycznie przesuwana w miarę jak zwierzaki wyskubują trawę.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Co pewien czas się zmieniają w tej ruchomej zagrodzie. Te, które wygryzały trawę przechodzą do stałej zagrody i zmieniają się z tymi, które tam były. Alpaki, kozy, owieczki będą w tym roku w żywej szopce bożonarodzeniowej w Leśniowei. Pierwszej żywej szopce w sanktuarium.

Leśniów to jedyna na świecie Sanktuarium Rodzinnych Błogosławieństw

Leśniów jest jedynym miejscem kultu religijnego na świecie, które nosi nazwę Sanktuarium Rodzinnych Błogosławieństw. W latach 2006-2007 zrodziła się w sanktuarium praktyka błogosławieństw rodzinnych. Wówczas świątyni nadano ten dodatkowy tytuł. Charakterystyczną cechą tych błogosławieństw jest ich różnorodność. To prawie 40 różnych błogosławieństw, udzielanych w 80 dni w ciągu roku. Najbardziej popularne są błogosławieństwa w I niedzielę miesiąca małżonków odnawiających przysięgę małżeńską, w II dzieci; w III rodzin, w IV kobiet brzemiennych, a w V niedzielę wszystkich obecnych w świątyni.

Leśniowskie sanktuarium maryjne jest ściśle związane z Jasną Górą. Jest tam klasztor paulinów, w którym przebywają przyszli paulini w okresie nowicjatu. Średniowieczną cudowną figurę Matki Boskiej Leśniowskiej koronował w 1967 r. papieskimi koronami kardynał Karol Wojtyła. Leśniów słynie z cudownego źródełka, z którego woda jest czerpana dla jej specyficznych właściwości.

Według podań źródełko wytrysnęło, gdy spragniony książę Władysław Opolczyk w drodze z Rusi na Jasną Górę z ikoną Matki Boskiej przystanął w Leśniowie i wymodlił wodę. Ikonę przekazał jasnogórskim paulinom. W Leśniowie książę w dowód wdzięczności postawił drewnianą kapliczkę, a w niej pozostawił figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera