Autostrada A1: powstają nowe Miejsca Obsługi Podróżnych MOP. Kiedy koniec budowy?

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
MOP-y przy autostradzie A1. Na zdjęciu Obwód Utrzymania Autostrady OżarowiceZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk GDDKiA
To jeden z ostatnich elementów budowanej w województwie śląskim autostrady A1 między Pyrzowicami i Częstochową. Wybrano firmy, które wybudują na autostradzie A1 cztery Miejsca Obsługi Podróżnych wraz z towarzyszącą infrastrukturą. Nowe MOP-y mają być gotowe w niespełna półtora roku. Budowa tego odcinka autostrady ma się definitywnie zakończyć w 2022 roku.

Miejsca Obsługi Podróżnych przy autostradzie A1 w województwie śląskim to jeden z ostatnich elementów infrastruktury tej najwyższej klasy drogi, który doprowadzi do zakończenia budowy A1. W sierpniu otwarto oferty firm chętnych do wybudowania MOP-ów przy A1. Przez trzy miesiące Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad analizowała i sprawdzała prawidłowość tych ofert. Teraz, w końcu udało się wybrać konkretnych wykonawców, którzy wybudują MOP Wierzchowisko Wschód i Zachód, MOP Gorzelanka Wschód i Zachód oraz Obwód Utrzymania Autostrady Lgota.

Oni wybudują MOP-y przy autostradzie A1

Jak informuje GDDKiA, najkorzystniejszą ofertę złożyło konsorcjum firm Bitum z siedzibą w Lipiach Śląskich oraz Drog-Bud z Lubojenki. Zbudują MOP-y za 71,13 mln zł. Jednocześnie konsorcjum zaoferowało przedłużenie okresu gwarancji jakości o pięć lat. Firmy będą miały na to 16 miesięcy, czyli prawie półtora roku.

Częstochowa: kto wybuduje wiadukt i MOP-y na A1? Autostradow...

Jakie konkretnie MOP-y powstaną?

W sumie powstaną cztery MOP-y i Obwód Utrzymania Autostrady Lgota.

Miejsce Obsługi Podróżnych Wierzchowisko Zachód
To MOP, który będzie miał najwyższą (III) klasę. To oznacza, że będzie posiadał funkcje wypoczynkowe i usługowe wraz z zapleczem noclegowym.
Na MOP-e Wierzchowisko Zachód powstaną:

  • stacja benzynowa,
  • restauracja,
  • sklep
  • hotel.

Znajdą się na nim także jezdnie manewrowe, stanowiska postojowe (parking), urządzenia wypoczynkowe, sanitarne i oświetlenie.
Po drugiej stronie autostrady powstanie Miejsce Obsługi Podróżnych Wierzchowisko Wschód.
Będzie miało niższą (II) klasę, jeśli chodzi o standard. Stanie tu również stacja benzynowa, będzie sklep i restauracja, ale już bez zaplecza hotelowego.
Również miejsce to zostanie wyposażone w jezdnie manewrowe, stanowiska postojowe (parking), urządzenia wypoczynkowe, sanitarne i oświetlenie.
Przetarg obejmuje jeszcze dwa inne Miejsca Obsługi Podróżnych - Gorzelanka Wschód i Gorzelanka Zachód.
To MOP-y w najniższej (I) klasie. Tu nie będzie stacji paliw, ani sklepów, ani zaplecza hotelowego. Będą za to ławeczki, miejsca do wypoczynku, jezdnie manewrowe, sanitariaty. Na MOP-ach klasy I dopuszcza się jednak wyposażenie ich w obiekty małej gastronomii. Firma, która wygra przetarg będzie też musiała uzyskać decyzje zezwalające na użytkowanie wszystkich obiektów.

MOP-y będą się różniły

Choć docelowo MOP-y będą miały różną klasę funkcjonalności, to na początku wszystkie będą... takie same.

- Na początku wszystkie zostaną wybudowane z kategorii pierwszej, czyli z miejscami wypoczynkowymi, jezdniami do manewrowania i sanitariatami. Dopiero kolejne przetargi na ich dzierżawę sprawią że zostaną dostosowane do docelowych kategorii – powiedział nam w sierpniu Marek Prusak, rzecznik GDDKiA w Katowicach.

MOP Woźniki czeka na dzierżawcę

Wciąż nierozstrzygnięte są także przetargi na zagospodarowanie gotowych już MOP-ów Woźniki Wschód i Woźniki Zachód, na wcześniejszym odcinku A1.
- Przetargi na dzierżawę MOP-ów Woźniki Wschód i Woźniki Zachód zostaną ogłoszone na początku grudnia - powiedział nam Marek Prusak z GDDKiA.
Firma, która wygra ma prawo postawić tu swoją stację benzynową, restaurację czy motel. Będzie odpowiedzialna za utrzymanie MOP-ów.

Wszystkie nowe MOP-y na autostradzie A1

Podsumujmy. Jakie MOP-y będziemy mieli do dyspozycji jadąc nowym odcinkiem autostrady A1?
Jadąc od Pyrzowic w kierunku Częstochowy po dwóch stronach A1 zobaczymy MOP-y Woźniki Wschód i Woźniki Zachód. Docelowo staną tam stacje benzynowe, a na MOP Woźniki Zachód także motel lub restauracja.
Dalej na północ kolejne MOP-y Starcza Wschód i Starcza Zachód. Będą to obiekty, na których kierowcy będą mogli się zatrzymać i odpocząć, ale nie znajdą tu stacji benzynowych, ani restauracji. Przewidziano tu jedynie obiekty sanitarne. Będą więc jedynie ubikacje i natryski.

Nie przeocz

Kolejne Miejsca obsługi Podróżnych to Gorzelanka Wschód i Gorzelanka Zachód. Tu przewidziano stacje benzynowe i obiekty usługowe np. motel.
MOP-y Wierzchowisko Wschód i Wierzchowisko Zachód to obiekty, który zobaczymy na autostradowej obwodnicy Częstochowy. Znajda się tam stacja i motel (Wierzchowisko Zachód) i sama stacja benzynowa (Wierzchowisko Wschód).

Na trasie S1 w Beskidach już widać tunel. Powstaje w masywie...

Budowa MOP-ów nie zakończy inwestycji. Co jeszcze zostało na A1?

To zadanie jest przedostatnim w ramach budowy autostrady A1 od węzła Częstochowa Północ do węzła Częstochowa Blachownia. Ostatnim przetargiem dla tego odcinka będzie postępowanie, które wyłoni wykonawcę robót wykończeniowych. Ogłoszenie przetargu na te prace GDDKiA zaplanowała na przyszły rok.
Wszystkie prace na budowie autostrady A1 między Pyrzowicami i Częstochową mają się zakończyć w 2022 roku.
Tymczasem właśnie na ostatnim, nieukończonym jeszcze odcinku F, autostrady A1 , w ramach trwaja prace związane z budową wiaduktu autostradowego oraz 460 m jezdni autostrady w jego obrębie.
Do ukończenia pozostają jeszcze prace wykończeniowe na węzłach Częstochowa Blachownia, Częstochowa Jasna Góra oraz Częstochowa Północ. Wykonane zostaną również roboty melioracyjne, prace wykończeniowe w asortymentach robót drogowych, mostowych, branżowych oraz zieleni, a także wprowadzenie docelowej organizacji ruchu. 

Gierkówka: zaprojektowana jak autostrada, po ponad 40 latach...

W Śląskiem trwa budowa jeszcze jednego odcinka A1

Wspomniane wyżej inwestycje, jakie trwają na autostradzie dotyczyły budowy odcinka autostrady A1 między Pyrzowicami i Częstochową. Ta inwestycja rozpoczęła się w 2015 roku. Tymczasem w 2017 roku ruszyła budowa ostatniego w województwie śląskim, brakującego odcinka tej autostrady między Częstochowa i granica województwa śląskiego z łódzkim.
Budowa jest w toku.

Kierowcy jeżdżą już ponad 10 km nowej, betonowej jezdni nowej 17-kilometrowej autostrady. Na jednej jezdni wprowadzono ruch w obu kierunkach. Na razie w tymczasowej organizacji 2+1, czyli dwa pasy w jedną stronę i jeden w przeciwnym. jednak do końca roku, docelowo zostanie tam wprowadzony ruch dwoma pasami w każdym kierunku. Jest to możliwe, bo nowa autostrada ma szersze jezdnie, od tej budowanej wcześniej, od 20215 roku.

Musisz to wiedzieć

Ty razem docelowo A1 od Częstochowy będzie miała po trzy pasy ruchu w każdym kierunku plus dodatkowy pas awaryjny. Szersza jezdnia sprawia, że by ułatwić życie kierowcom, da się tu wprowadzić tymczasowy ruch obejmujący po dwa pasy w każdym kierunku. Tak ma się stać w ciągu najbliższego miesiąca.

Gdy ruch zostanie przeniesiony na nową jezdnię, drogowcy zajmą się rozbieraniem pozostałej ostatniej jezdni gierkówki. Droga zmieni się ostatecznie w autostradę A1.

Generalnym wykonawcą tego odcinka (E) autostrady A1 jest firma Polaqua. A1 ma być gotowa w połowie 2022 roku.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Polskie fabryki Volkswagena w całości zasilane eko-energią

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie