Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bądź bezpieczny w majówkę. Kolejarze apelują do kierowców. "Za 99% niebezpiecznych sytuacji na przejazdach odpowiadają kierowcy"

Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Bądź bezpieczny na przejazdach
Bądź bezpieczny na przejazdach TOS
Przedstawiciele kampanii społecznej o nazwie "Bezpieczny Przejazd" wraz z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A., chcą przypomnieć wszystkim uczestnikom ruchu drogowego o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na skrzyżowaniach dróg z torami. Szczególnie w czasie wyjazdów na majowy weekend, zachęcają do słuchania głosu rozsądku i przestrzegania znaków drogowych, takich jak STOP i czerwone światło, aby bezpiecznie dotrzeć do celu podróży.

Kolejarze apelują do podróżnych o bezpieczeństwo za kierownicą. "Za 99% niebezpiecznych sytuacji na przejazdach odpowiadają kierowcy"

Przedstawiciele kampanii społecznej o nazwie "Bezpieczny Przejazd", wraz z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A., chcą przypomnieć wszystkim uczestnikom ruchu drogowego o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na skrzyżowaniach dróg z torami. Szczególnie w czasie wyjazdów na majowy weekend zachęcają do słuchania głosu rozsądku i przestrzegania znaków drogowych, takich jak STOP i czerwone światło, aby bezpiecznie dotrzeć do celu podróży.

Na przejazdach kolejowo-drogowych w różnych miastach Polski pracownicy kolei wraz z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei rozdawali ulotki i materiały edukacyjne z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa dla kierowców, rowerzystów i pieszych.

Za 99 proc. niebezpiecznych sytuacji na przejazdach odpowiadają kierowcy, dlatego pamiętajmy, że:

  • Znak STOP oznacza nakaz zatrzymania się przed torami.
  • Pulsujące, czerwone światło na sygnalizacji zakazuje wjazdu na tory – do przejazdu zbliża się pociąg!
  • Nie wjeżdżamy na przejazd, gdy nie ma możliwości zjazdu z torów.
  • Warto zatrzymać się przed każdym przejazdem, aby upewnić się, że nie nadjeżdża pociąg.

Żółte naklejki na przejazdach kolejowych

Naklejki w kolorze żółtym, z umieszczonymi na nich trzema ważnymi numerami, które znajdują się na napędach rogatek lub na krzyżach świętego Andrzeja od strony torów, mogą być kluczowe w ratowaniu życia. W numerze identyfikacyjnym przejazdu zawarte jest dokładne położenie przejazdu, co jest szczególnie istotne w sytuacjach zagrożenia.

Naklejki zawierają również numer do służb technicznych PKP Polskich Linii Kolejowych, na który można skontaktować się w przypadku awarii lub nieprawidłowości na przejazdach, które nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla życia.

Z numeru 112 należy skorzystać, gdy zagrożone jest życie, gdy może dojść do wypadku – np. gdy samochód został unieruchomiony między rogatkami, w przypadku zdarzenia na przejeździe lub dostrzeżenia przeszkody na torach. Kolejarze, jeśli to konieczne, mogą wstrzymać ruch pociągów na linii i wysłać pomoc. To dodatkowa informacja, która może zapobiec tragedii na torach.

Bądź bezpieczny na przejazdach
Bądź bezpieczny na przejazdach TOS

Nie przeocz

Zobacz także

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera