Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Becek Czyta". Za nami Bytomski Festiwal Literacki dla Dzieci i Młodzieży. 4 dni spotkań, warsztatów i dobrej zabawy. Zobaczcie ZDJĘCIA

Szymon Karpe
Szymon Karpe
4 dni spotkań, warsztatów i dobrej zabawy. Zobacz ZDJĘCIA w naszej galerii. Przesuwaj strzałką w prawo >>>
4 dni spotkań, warsztatów i dobrej zabawy. Zobacz ZDJĘCIA w naszej galerii. Przesuwaj strzałką w prawo >>>Arkadiusz Gola
Za nami Bytomski Festiwal Literacki dla Dzieci i Młodzieży "Becek Czyta". To były 4 intensywne i pełne ciekawych wydarzeń dni w Bytomskim Centrum Kultury. W wydarzeniu wzięło udział kilka tysięcy osób. Dzieci wspólnie z rodzicami miały okazję wziąć udział w warsztatach i spotkaniach z ciekawymi autorami, artystami i ekspertami. Jak powiedziała w rozmowie z nami dyrektor Beceku, zmęczenie wynagradza satysfakcja z tak dużej frekwencji i radość na twarzach dzieci. Zobaczcie ZDJĘCIA z tego niezwykłego festiwalu w naszej galerii!

Za nami Bytomski Festiwal Literacki dla Dzieci i Młodzieży BECEK CZYTA. Przez 4 dni, od czwartku 13 października do dziś, w przestrzeni Bytomskiego Centrum Kultury odbywały się rozmaite wydarzenia, od spotkań z autorami, artystami i ekspertami po wystawy ilustracji i fotografii oraz tematyczne warsztaty, pokazujące najmłodszym różnorodność gatunków literackich i w interesujący sposób zachęcające do własnej czytelniczej przygody.

- Przez 4 dni festiwalu wzięło w nim udział 3100 osób. To już II edycja tego wydarzenia. Najważniejsze dla nas jest zadowolenie dzieci i rodziców, którzy wspólnie z nami spędzili minione dni. Co ciekawe, są rodzice, którzy dzięki prezentowanemu wcześniej programowi przychodzą z dziećmi na spotkanie z autorami, jakich wcześniej nie znali, aby poznać nowych autorów i nowe książki dla swoich pociech - powiedziała w rozmowie z nami Małgorzata Kamińska-Gola, dyrektor Bytomskiego Centrum Kultury.

Festiwal rozpoczął się spotkaniem z prof. Jerzym Bralczykiem, cenionym językoznawcą, ekspertem i popularyzatorem sfery poprawności języka. W czwartek uczestnicy mieli również okazję zapoznać się z wystawą fotografii prof. Jindřicha Štreita - uważanego za jednego z najwybitniejszych czeskich dokumentalistów.

W piątek dzieci i młodzież spotkały się z Anielą Cholewińską-Szkolik, autorką dziecięcych książeczek. Dodatkową atrakcją była obecność na wydarzeniu podopiecznych bytomskiego schroniska dla zwierząt, czekających na nowy dom. Popołudnie uczestnikom zagospodarował pisarz i tłumacz Rafał Szyma na warsztatach "Pippi z Bajzlowego Dōmku i jeji świat".

Sobotni dzień festiwalu był bardzo intensywny. Od rana do wieczora odbywały się warsztaty i spotkania z autorami: Katarzyną Kalistą, Markiem Szołtyskiem, Agnieszką Ludwig-Słomczyńską, Joanną Jagiełło, Barbarą Supeł, Grzegorzem Kasdepke, Polą Stępniewicz. Zarówno w piątek, jak i sobotę na festiwalu gościł również wokalista CeZik, który przygotował aż dwa koncerty "CeZik dzieciom". Oba występy muzyka okazały się udane i, jak zapewniają uczestnicy, bardzo energetyczne. Pomysł zaproszenia na festiwal literacki wokalisty spodobał się zarówno dzieciom, jak i przybyłym z nimi rodzicom. Z CeZikiem można było wspólnie pośpiewać i potańczyć.

W ostatni dzień festiwalu przygotowano coś specjalnie dla przyszłych mam. Warsztaty "Czytamy do brzuszka" poprowadziła Grażyna Dobrzelecka, która pokazała zalety takiego czytania na przyszły rozwój dziecka. Prowadzącymi kolejnych spotkań byli: Paweł Beręsewicz, Barbara Supeł, Anna Kaźmierak, Joanna Olech, Agnieszka Dąbrowska i Paweł Dobrzelecki. W południe najmłodsi mogli również wziąć udział w warsztatach "Wirtualne światy", wprowadzających w świat wirtualnej rzeczywistości i osobiście przetestować różne aplikacje pozwalające podróżować online po całym świecie.

Popołudniem uczestnicy mogli spotkać się jeszcze z dwiema laureatkami zeszłej i tegorocznej edycji konkursu Literacka Podróż Hestii: Katarzyną Ryrych i Roksaną Jędrzejewską-Wróbel. Warto zauważyć, że konkurs od lat promuje literaturę dziecięco-młodzieżową, a do nagrody wybierane są tytuły mające szansę na stałe wejść do kanonu pozycji dla najmłodszych czytelników.

Jak przekazała nam Małgorzata Kamińska-Gola, wszyscy są już zmęczeni, bo były to bardzo pracowite dni, ale taki sukces frekwencyjny daje organizatorom dużą satysfakcję. Wystawę prac fotograficznych Jindřicha Štreita będzie można oglądać w Beceku do końca stycznia przyszłego roku. Z kolei do końca listopada wszyscy chętni mogą zapoznać się wystawą ilustracji "Marzenia Krasnoludków", autorstwa Macieja Szymanowicza, którą Becek przekazał Miejskiej Bibliotece Publicznej, przy ulicy Jana III Sobieskiego. Co ciekawe, ilustracje te nie miały jeszcze premiery na rynku wydawniczym, a bytomianie mają szansę zapoznać się z pracami Macieja Szymanowicza już teraz.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera