MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bieg Kolorowej Skarpety już jutro w Katowicach. "Pobiegnij na rzecz osób z zespołem Downa" - zachęcają organizatorzy

OPRAC.:
Szymon Karpe
Szymon Karpe
"Ubierz kolorowe skarpety i pobiegnij na rzecz osób z zespołem Downa" - zachęcają organizatorzy.
"Ubierz kolorowe skarpety i pobiegnij na rzecz osób z zespołem Downa" - zachęcają organizatorzy. Fundacja Arka Noego
Już jutro, w sobotę 18 marca w Katowicach, odbędzie VI Bieg Kolorowej Skarpety. To już kolejna edycja wydarzenia, które organizuje Niepubliczną Specjalna Szkoła Podstawowa Arka Noego, działająca od kilku lat w Panewnikach, przy ulicy Gromadzkiej. Bieg odbędzie się dokładnie 3 dni przed Światowym Dniem Zespołu Downa, obchodzonym 21 marca. Zapisać się można mailowo pod adresem: [email protected] oraz jutro w biurze zawodów. "Ubierz kolorowe skarpety i pobiegnij na rzecz osób z zespołem Downa" - zachęcają organizatorzy.

VI Bieg Kolorowej Skarpety w Katowicach

Wydarzenie już po raz szósty organizuje Fundacja Arka Noego, która prowadzi w katowickich Panewnikach Niepubliczną Specjalną Szkołę Podstawową dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim i umiarkowanym. Wśród uczniów szkoły znajdują się również dzieci z zespołem Downa. Bieg Kolorowej Skarpety to dobra okazja do wspólnej rekreacji połączonej z edukacją na temat zespołu Downa. Co roku odbywa się w okolicach obchodzonego 21 marca Światowego Dnia Zespołu Downa.

- Ideą Biegu Kolorowej Skarpety jest m.in. podniesienie poziomu wiedzy i akceptacji osób z zespołem Downa, zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej tej wady genetycznej, propagowanie praw i dobra ludzi z zespołem Downa oraz integracja z nimi, a co za tym idzie zapobieganie wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych intelektualnie - mówi Magdalena Skorupa-Grajner, prezes Fundacji Arka Noego.

Dystans biegu nie jest przypadkowy...

Dystans biegu, którego trasa przebiega leśnymi ścieżkami katowickich Panewnik i Ligoty, wynosi 3,21 km. Trasę można pokonać biegiem, marszem lub spacerem. Start biegu o godzinie 10:00 sprzed budynku szkoły przy ulicy Gromadzkiej 59. Biuro zawodów, gdzie należy się zarejestrować i odebrać pakiety startowe, będzie otwarte od 9:00. Udział w wydarzeniu mogą wziąć osoby dorosłe. Podczas biegu nie jest prowadzona klasyfikacja, nie ma pomiaru czasu. Wszyscy, którzy ukończą bieg, są zwycięzcami i otrzymają pamiątkowe medale. Nie ma wpisowego.

- Dystans biegu, a także data Światowego Dnia Zespołu Downa nie są przypadkowe. 21.03 oraz 3,21 nawiązują do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów - podkreślają organizatorzy.

18. Światowy Dzień Zespołu Downa

Święto zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od 2012 roku organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ).

- Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa, wyzwań życia społecznego, ale także ich wyjątkowości. Zachęcamy uczestników do założenia kolorowych skarpetek, które są częścią każdego pakietu startowego. Jesteśmy pewni, że 18 marca w Katowicach to będzie święto radości, a życie osób z zespołem Downa, barwne i szczęśliwe - podsumowuje Magdalena Skorupa-Grajner.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni