Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bielskie infokioski to pieniądze wyrzucone w błoto

Jacek Drost
Infokiosk na dworcu PKP. Dane są nieaktualne
Infokiosk na dworcu PKP. Dane są nieaktualne Jacek Drost
Multimedialne infokioski, które swego czasu były sztandarowym dziełem bielskiego Starostwa Powiatowego, mogą stać się klasycznym przykładem pieniędzy wyrzuconych w błoto. Po pięciu latach od ich uruchomienia okazuje się, że informacje, które podają są nieaktualne, a niektóre urządzenia stoją nieczynne i pokrywają się kurzem.

- W miejscowośiach turystycznych takie kioski mogą być przydatne, ale informacje muszą być aktualizowane na bieżąco. Podawanie czegoś sprzed kilku tygodni mija się z celem. Szkoda pieniędzy - uważa bielski radny PiS Grzegorz Puda.

Kioski zostały zamontowane przed pięcioma laty w ramach unijnego projektu, który kosztował ponad 700 tys. zł, z czego 500 tys. zł dopłaciła Unia Europejska (w tej kwocie było m.in. zamontowanie kiosków, stworzenie strony, oprogramowanie, kampania promocyjna).

Cztery infokioski pojawiły się w Bielsku-Białej (na dworcu, pl. Ratuszowym, pl. Chrobrego i w Galerii Sfera), a pozostałe w gminach powiatu bielskiego. W sumie zamontowano 15 multimedialnych urządzeń, które miały teoretycznie ułatwiać życie turystom - pokazywać im m.in. aktualną bazę noclegową, gastronomiczną, ciekawe imprezy. Problem w tym, że z aktualizacją danych nie jest najlepiej. Kiedy na przykład wejdziemy na stronę główną w infokiosku ustawionym na dworcu kolejowym i klikniemy w zakładkę "Aktualności", to pojawia się informacja na temat turnieju szachowego, który odbył się w Kozach... 20 maja 2012 roku!

Natomiast infokiosk na pl. Bolesława Chrobrego w ogóle jest nieczynny, a na dodatek trudno go zauważyć, bo został zamontowany... za okazałą windą. Nic dodać, nic ująć.

- Gminy, na terenie których znajdują się infokioski, są odpowiedzialne za ich funkcjonowanie . Wiadomo, wszystko zależy od ludzi - mówi dyplomatycznie Jolanta Konior z Biura Promocji Starostwa Powiatowego w Bielsku-Białej. Dodaje, że baza główna została wprowadzona i ona jest w miarę aktualna, nie wymaga codziennej korekty. Gorzej jest z aktualizacją kalendarza imprez i wydarzeń. Gminy różnie o to dbają - aktywne są m.in. Kozy czy Czechowice-Dziedzice.

- Duże pole do popisu ma miasto Bielsko-Biała i przez jakiś czas jego aktywność dla nas była niewystarczająca, ale dogadaliśmy się - twierdzi Konior. Podkreśla, że nadal walczą o to, by system funkcjonował sprawnie. Nieczynne infokioski na pl. Chrobrego i w Sferze będą niebawem działały.

- Marzymy o tym, by włączyć do śląskiego systemu informatycznego - dodaje Konior.

KTO POWINIEN WZIĄĆ ODPOWIEDZIALNOŚC ZA DZIAŁANIE INFOKIOSKÓW? NAPISZ KOMENTARZ



*Długoterminowa prognoza pogody na sierpień 2013 ZOBACZ MAPY I WIDEO
*Topless czy w bikini? Co wypada w czasie upałów? ZOBACZ ZDJĘCIA
*Śląska Wenus jak Wenus z Milo! Archeologiczna sensacja spod Raciborza [ZDJĘCIA]
*Radni z woj. śląskiego to milionerzy! [OŚWIADCZENIA MAJĄTKOWE]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!