MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała jak Biskupin

Wanda Then
Na razie grodzisko było miejscem dwóch festynów historycznych. Jest szansa, że wkrótce odbywać się będą cyklicznie
Na razie grodzisko było miejscem dwóch festynów historycznych. Jest szansa, że wkrótce odbywać się będą cyklicznie wanda then
Historycy, archeolodzy i księża postanowili wspólnie stworzyć trasę turystyczną, edukacyjną i krajoznawczą zarazem, która umożliwiłaby zapoznanie się z historią miasta.

Szlak obejmowałby m.in. najstarszą bielską świątynię pw. św. Stanisława, zbór ewangelicki, wzgórze Trzy Lipki z Krzyżem Trzeciego Tysiąclecia, teren średniowiecznego grodziska w Starym Bielsku oraz linie fortyfikacyjne z 1939 roku.

Zdaniem ks. Antoniego Kulawika, proboszcza parafii pw. św. Stanisława, szlak pozwoliłby młodzieży oraz turystom poznać niezwykłą historię miasta. W gotyckiej świątyni znajduje się unikatowy tryptyk pochodzący z początków XVI wieku. To absolutna perełka architektoniczna regionu.

Zupełnie zapomnianą atrakcją jest grodzisko. To obszar zajmujący 3 hektary, na którym pod koniec XII wieku powstała pierwsza osada. Funkcjonowała do końca XIV stulecia, gdy strawił ją pożar. Nie była odbudowywana, bo w sąsiedztwie wyrosła wieś. Łatwo można to wykorzystać do promocji miasta.

- Grodzisko to jeden z najstarszych zabytków na terenie miasta, a jednocześnie jeden z lepiej zachowanych obiektów tego typu w południowej Polsce. Teraz jest tu tylko łąka, a najlepszą koncepcją zagospodarowania tego terenu byłoby utworzenie rezerwatu archeologicznego. Mogłoby powstać centrum edukacji historycznej, odbywać się tu by mogły turnieje i festyny - mówi Bogusław Chorąży, archeolog z bielskiego muzeum.

Niewielu bielszczan wie gdzie znajduje się XII-wieczne grodzisko. Zorganizowane kilka lat temu historyczno-archeologiczne festyny przyciągnęły jednak wielu gości. Gdyby podobne imprezy organizować cyklicznie, miasto mogłoby stać się magnesem przyciągającym turystów. Atrakcyjne imprezy w grodzisku znakomicie uzupełniłyby też organizowane obecnie w bielskim zamku Średniowieczne Jarmarki, których kilka edycji udowodniło, że ten historyczny okres cieszy się dużym zainteresowaniem.
- W grodzisku trzeba jeszcze wydobyć elementy, które znajdują się pod ziemią i wyeksponować je. Powstać muszą też strefy archeologiczne oraz rekonstrukcji. Konieczne jest odnowienie fos i zrobienie porządnej drogi. W części współczesnej pojawiłyby się kioski z pamiątkami, parking, obiekt do prezentacji historycznych. Gdyby to wszystko się udało, moglibyśmy mieć w Bielsku-Białej taki mały Biskupin, gdzie odbywać mogłyby się festyny archeologiczne, podczas których ludzie przebieraliby się w historyczne stroje, dowiadywaliby się np. jak w średniowieczu lepiło się garnki, wytapiało rudę. Odróżnialibyśmy się w ten sposób od innych okolicznych miast swoją turystyczną ofertą - mówi miejski konserwator zabytków, Piotr Kubańda.

Bielski historyk, Jerzy Polak, uważa że pomysł jest bardzo dobry. - Im bardziej eksponuje się zabytki, tym lepiej. Szkoda tylko, że Stare Bielsko jest już dziś dzielnicą bardzo zabudowaną i miejsc widokowych jest coraz mniej. Tym bardziej zadbać warto o grodzisko, zanim ktoś wpadnie na pomysł, żeby je inaczej wykorzystać - mówi.

Inicjatywa stworzenia trasy odkrywającej ciekawe i mało znane miejsca pojawiła się wówczas, gdy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odmówiło pieniędzy na remont kościoła pw. św. Stanisława. Okazało się wówczas, że łatwiej takie wsparcie uzyskać z Unii Europejskiej, ale przy wykorzystaniu walorów turystyczno-historycznych okolicy. Trwają więc przygotowania do stworzenia takiego projektu.

- Trzeba napisać dobry program i wystąpić do Unii Europejskiej. Szanse są realne - zapewnia Piotr Kubańda.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni