Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bielsko-Biała ma najnowocześniejszą salę w Polsce: BCK po przebudowie zyskał jakość ZDJĘCIA + WIDEO

KLM
Przebudowa Bielskiego Centrum Kultury zakończyła się
Przebudowa Bielskiego Centrum Kultury zakończyła się BCK/ Lucjusz Cykarski
W Bielsku-Białej zakończyła się przebudowa Bielskiego Centrum Kultury. Słynny Dom Muzyki zyskał większą widownię i został naszpikowany nowoczesną aparaturą nagłaśniającą i oświetleniową. - Dziś to jedna z najnowocześniejszych placówek w kraju - mówi Władysław Szczotka, dyrektor BCK.

Bielskie Centrum Kultury to wiodąca instytucja kultury w Bielsku-Białej. Jest organizatorem najważniejszych wydarzeń muzycznych w mieście z jego usług korzystają zarówno światowe agencje koncertowe, jak i stowarzyszenia charytatywne działające na rzecz lokalnej społeczności.

Kilka lat temu zrodził się pomysł kompleksowej modernizacji Domu Muzyki. Inwestycja trwała dwa lata.

- Po 30 latach Bielskie Centrum Kultury doczekało się właściwego remontu i modernizacji obiektu. Te wszystkie urządzenia, jak i cały obiekt nie odpowiadały dzisiejszym wymogom artystów, widzów i bezpieczeństwa – przyznaje Władysław Szczotka, dyrektor BCK. - Dziś to jedna z najnowocześniejszych placówek w kraju, świetnie wyposażona pod względem technicznym jeśli chodzi o nagłośnienie, oświetlenie i bezpieczeństwo – zapewnia.

Obiekt zyskał nową jakość. W ramach przebudowy została wymieniona szklana elewacja budynku, hol został zaprojektowany według najnowszych wzorów designu, a wszystkie pomieszczenia są klimatyzowane.
– Wcześniej z tym był problem, bo gdy wietrzyliśmy salę, to nie mogliśmy wietrzyć zaplecza. A jeśli zaplecze, to nie salę – przyznaje dyrektor BKC.

W XIX-wiecznym budynku przeprowadzono remont z największą starannością. Przy zachowaniu wszystkich elementów nawiązujących do tradycji obiekt naszpikowano nowoczesną aparaturą, która należy do najlepszych w Polsce, a sceniczne światła spełniają najbardziej wyszukane wymagania.

W BCK podkreślają, że Dom Muzyki został wyposażony w nowoczesny, liniowy, podwieszany system Line - Aray o skuteczności 141 decybeli. Każda z kolumn została osobno wystrojona, przy użyciu systemów pomiarowych w taki sposób, aby w każdym punkcie sali dźwięk był dokładnie tak samo słyszalny. Mechanika sceny została w pełni zautomatyzowana.

Ale największą widoczną zmianą jest rozbudowa widowni. Dzięki wybudowaniu balkonu zwiększyła się ona z niespełna 500 do 630 miejsc siedzących. Co ciekawe, powiększenie widowni nie popsuło akustyki sali.
– Zwykle, gdy buduje się w takich wnętrzach balkon akustyka na tym traci. A w tym przypadku stało się odwrotnie – sala zyskała o wiele lepszą akustykę, niż miała wcześniej. Tak ocenili fachowcy ze szkoły muzycznej, którzy byli zaskoczeni tą zmianą – przekonuje Władysław Szczotka.

Duże zmiany zaszły w przylegającym do BCK budynku, w którym mieścił kiedyś Dom Kultury im. Wiktorii Kubisz. W ramach przebudowy obiekt został podniesiony, dzięki czemu powstała dodatkowa mała sala baletowa. Są szatnie, biura, sale do ćwiczeń wokalnych, baletowych.

- Dzieci i młodzież z naszych zespołów mają warunki lepsze, niż niejedna szkoła baletowa - uważa dyrektor Szczotka. BCK posiada osiem zespołów, to ok. 550 dzieci i młodzieży.

Przebudowa BCK kosztowała ok. 20 mln zł. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało na ten cel w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko ponad 14 mln zł.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

W PUNKT ODC. 4 - Ile wart jest widz Ekstraklasy?

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo