Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Biennale Industrii 2023 w Muzeum Śląskim. Jakie atrakcje czekają na uczestników?

OPRAC.:
Julia Muc
Julia Muc
Biennale Industrii 2023 w Muzeum Śląskim
Biennale Industrii 2023 w Muzeum Śląskim Marzena Bugała-Astaszow/Polska Press
Już 27-29 października 2023 roku, odbędzie się trzecia edycja Biennale Industrii w Muzeum Śląskim w Katowicach. Na uczestników wydarzenia czekają koncerty, spotkania, warsztaty i inne fascynujące atrakcje. Sprawdź program!

Biennale Industrii to interdyscyplinarne wydarzenie obecne na kulturalnej mapie Katowic od 2019 roku, skupiające się na promowaniu refleksji nad dziedzictwem przemysłowym, kulturą i społeczeństwem regionu, gdzie przemysł odgrywał oraz nadal odgrywa kluczową rolę. Tegoroczna edycja, pierwsza o rozszerzonym zasięgu poza Muzeum Śląskie, poświęcona jest artystom, którzy w swojej twórczości czerpią inspirację z przemysłu, przemian przemysłowych i charakterystycznego klimatu Górnego Śląska.

Dokładny program Biennale Industrii

Polska stoi black metalem – spotkanie z Łukaszem Orbitowskim

27.10. / piątek / godz. 18.00

Festiwal rozpocznie się od spotkania z Łukaszem Orbitowskim – pisarzem, ale również fanem muzyki metalowej. W czasie spotkania zostanie przybliżona twórczość zespołów z tego właśnie gatunku, które inspirują się kulturą Górnego Śląska..

Gadżet industrialny – czym jest industria? – pokaz Bogdana Kosaka połączony z dyskusją

28.10. / sobota / godz. 11.00

W Modelarni Ceramicznej KOSAK opracowano i wyprodukowano specjalny gadżet przemysłowy na tegoroczną edycję Biennale Industrii. Cały proces, począwszy od koncepcji, przez projektowanie i produkcję, aż do uzyskania finalnego obiektu, stanowił inspirację do zorganizowania tego spotkania. Warsztaty połączą dyskusję na temat dziedzictwa przemysłowego, istoty przemysłu oraz jego przyszłości z prezentacją procesu tworzenia porcelanowego przedmiotu. Uczestnicy spotkania będą mieli możliwość wzięcia udziału w dyskusji oraz będą zachęcani do samodzielnego wypróbowania tworzenia gadżetu, a nawet wprowadzenia pewnych modyfikacji w jego strukturze.

Duchy kopalni, czyli o śląskich strachach i dziwach – oprowadzanie tematyczne

28.10. / sobota / godz. 16.00

W czasie zwiedzania będzie możliwość poznania opowieści o śląskich strachach, demonach, które kryją się w ludowych legendach. Skąd mógł się wziąć podciep? Gdzie swoje królestwo ma utopek? A gdzie możemy spotkać skarbnika? Tego i wiele więcej będzie można się dowiedzieć w czasie oprowadzania po Galerii Plastyki Nieprofesjonalnej oraz na wystawie Światło historii. Górny Śląsk na przestrzenni dziejów.

Furia – koncert w klubie P23

28.10. / sobota / godz. 20.00

Furia to zespół, którego żadnemu fanowi muzyki metalowej nie trzeba przedstawiać. Podczas koncertu, który odbędzie się w klubie P23 na terenie Porcelany Bogucice, będzie okazja posłuchać zarówno znanych już kompozycji, jak i utworów z najnowszej płyty zespołu.

Słowo – warsztaty z tworzenia biżuterii industrialnej

29.10. / niedziela / godz. 13.00 i 15.00

Niezwykłe warsztaty, to spotkanie ze słowem. Słowem, czyli niepozornym zbiorem liter, który potrafi wytworzyć ładunek różnorodnych emocji. Warsztaty poprowadzi Marta Szafraniec, artystka i założycielka katowickiej pracowni projektowania biżuterii Saffa. Artystka zaprezentuje, jak słowo rezonuje z biżuterią i jak ją personalizuje. Każdy z uczestników warsztatów otrzyma przygotowany przez pracownię Saffa zestaw, dzięki któremu będzie mógł wytłoczyć słowo na mosiężnej blaszce.

Pracownia zapewnia wszystkie niezbędne materiały oraz narzędzia.

Okultyzm i magia w sztuce. Oneiron – oprowadzanie tematyczne

29.10. / niedziela / godz. 17.00

Grupa Oneiron była kolektywem ciekawych i bardzo utalentowanych osobowości artystycznych, a ich działalność związana była z Katowicami. Dziś grupa, owiana nieco legendą, kojarzona jest z magią, ezoteryką i sztuką alternatywną. Podczas spotkania będzie okazja dowiedzieć się, czym tak naprawdę inspirowali się artyści należący do tej grupy. Warsztaty pozwolą zrozumieć ich sztuki i podziwiać dzieła ich autorstwa prezentowane na wystawie Poza Edenem. Sztuka współczesna ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Mapping

29.10. / niedziela / godz. 18.00

W niedzielę, po zapadnięciu zmierzchu, odbędzie się mapping na elewacji budynku administracyjnego od al. Roździeńskiego oraz elewacji łaźni Gwarek, w trakcie którego zaprezentowane zostaną skany 3D niezrewitalizowanych budynków pokopalnianych, które na co dzień pozostają niedostępne dla zwiedzających, a które stanowią integralną część Muzeum Śląskiego.

Biennale Industrii 2023. Dlaczego warto?

Biennale Industrii stanowi niezwykłą okazję nie tylko do eksploracji północnych obszarów muzeum i spojrzenia na nie z zupełnie odmiennego punktu widzenia, ale również do zanurzenia się w wnętrza budynków i odkrycia fascynujących detali architektonicznych. Prezentowane skany to niezwykle atrakcyjny wizualnie materiał, który z pewnością zaciekawi nie tylko miłośników industrialnego dziedzictwa.

Biennale Industrii 2023 to integralna część bogatej oferty kulturalnej towarzyszącej projektowi "Przekształcenie i adaptacja zabytkowego budynku dawnej łaźni Gwarek na magazyn studyjny Muzeum Śląskiego w Katowicach", który otrzymał wsparcie finansowe z Programu "Kultura" Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Płomień Solidarności z Ukrainą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera