Billing do wglądu na

  Billing do wglądu na każde zawołanie policji

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Billing do wglądu na każde zawołanie policji
  Zakłóciłeś ciszę nocną, rozmawiałeś przez telefon komórkowy prowadząc samochód? Brałeś udział w nielegalnej manifestacji? A może niepotrzebnie wszcząłeś alarm, albo odwrotnie - nie zawiadomiłeś służb ratunkowych o wypadku, którego byłeś świadkiem? Słowem popełniłeś wykroczenie. Jeśli sprawa trafi do sądu - policja może zażądać od operatora telefonii komórkowejwykazu twoich rozmów z tego dnia.
  Billing do wglądu na każde zawołanie policji
  Do tej pory po taki dowód sięgano tylko w sprawach dotyczących poważnych przestępstw.! Zdaniem karnistów obecna sytuacja przypomina strzelanie do wróbla z armaty.

  Przykład? Kierowca zostaje przyłapany na rozmowie przez telefon podczas prowadzenia samochodu, ale temu faktowi zaprzecza. Odmawia też przyjęcia mandatu. Sprawa kierowana jest do sądu. Policja jako dowód w postępowaniu chce przedstawić billing. Jeśli sąd wyrazi zgodę, funkcjonariusze uzyskają listę twoich połączeń i będzie wiadomo, czy jadąc rzeczywiście korzystałeś z komórki.

  Zgodnie z prawem funkcjonariusz może przeglądać spisy naszych połączeń i sms-ów prowadząc postępowania w sprawach przestępstw. Wykorzystując je w sprawach o wykroczenia - już mocno nagina prawo.

  Nie da się ukryć, że do sądów trafiają wnioski o zwolnienie z tajemnicy operatora sieci w przypadku drobniejszych przewinień, czyli wykroczeń. Zdarza się też, że jeśli sąd uzna taki wniosek za niedopuszczalny, policjanci szukają innej drogi. Składają do sądu wniosek o zwolnienie z zawodowej lub służbowej tajemnicy wskazanego z nazwiska pracownika danej firmy. Słowem obchodzi przepisy, które mają chronić naszą prywatność!

  Badanie billingów i innych danych telekomunikacyjnych to niezwykle skuteczne i często wykorzystywane narzędzie przez śledczych. Przydatne jest tak w sprawach o zabójstwa (np. sprawa wampira z Zagłębia, który zabił trzy kobiety, sprawa zabójstwa wiceministra transportu Eugeniusza Wróbla), ale też gospodarczych (np. sprawach mafii paliwowej, w sprawie lobbysty Marka D.).

  Służby i policja, by pozyskać proste dane, np. o użytkowniku numeru, czy wykaz połączeń, nie muszą się specjalnie starać. Prawo daje im automatyczny dostęp do większości danych. I robią to. Zdaniem Adama Bodnar a z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka: - Nader często i nie zawsze w uzasadnionych przypadkach.

  Prawda jest szokująca! Służby, prokuratury i sądy coraz częściej nas inwigilują. Liczba ich pytań o billingi i podobne dane wyniosła w 2010 roku aż 1 mln 400 tys. Kilka razy więcej niż w innych państwach UE! Rok wcześniej liczba zapytań też przekroczyła milion.

  Billingi, a także dane z centrali telefonicznych i nadajników BTS powiedzą o tobie niemal wszystko. Dzięki nim funkcjonariusze mogą śledzić każdy twój krok! Nigdzie nie będziesz anonimowy! Dlatego też tak łapczywie w kierunku tych danych spoglądają służby. Zdarzają się przypadki naginania prawa, aby do tych danych dotrzeć.

  Komórka zdradzi każdy twój krok
  Rozmowa z Mateuszem Witańskim z Instytutu Informatyki Śledczej, biegłym sądowym z zakresu telekomunikacji
  Do czego można wykorzystać bilingi telefoniczne?
  Mogą dać nam odpowiedź na pytanie kto do kogo dzwonił, ile razy i w jakim czasie. Dane transmisyjne generowane przez centralę telefoniczną dodatkowopowiedzą namz jakiego numeru wewnętrznego dzwoniono, czy rozmowa doszła do skutku, czy było to tylko połączenie np. z automatyczną sekretarką.

  A skąd wiedzieliśmy, np. że syn b. wiceministra Eugeniusza Wróbla kłamał mówiąc, że był w innym miejscu, kie-dy tak naprawdę wrzucał cia-ło ojca do zalewu k. Rybnika?
  Takie informacje uzyskano dzięki logowaniu się jego telefonu komórkowego do nadajników BTS. Dzięki temu odtworzono także drogę jaką się poruszała Katarzyna W., matka zaginionej półrocznej sosnowiczanki. Fakt, że jej telefon nie logował się w pobliżu miejsca ukrycia ciała dziecka nie jest jednak równoznaczny z tym, że tej kobiety tam nie było.

  Dlaczego?

  Bo telefon w tym czasie mógł być albo w innym miejscu, albo się wyłączyć. Dane z logowania do nadajników BTS są bardzo często wykorzystywane i to nie tylko przez śledczych.

  Do czego jeszcze służą?
  Przykładów jest sporo. Nie tak dawno zostały wykorzystane np. do odnalezienia w górach zaginionych narciarzy. AMC

  * CZYTAJ KONIECZNIE:

  *NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
  *WSTRZĄSAJĄCA HISTORIA ŚMIERCI MAGDY Z SOSNOWCA - POZNAJ SZCZEGÓŁY
  Codziennie rano
  najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-
  mail. Zapisz się do
  newslettera  *ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
  *Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (7)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bandyci

  Mario (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Dobrze opisujecie to zdarzenie. Mamy już 2018 rok. Obecnie mam doczynienie z bandytami z Torunia z policji i mają powiązania z prokuraturą. Nie tylko mnie nielegalnie nękają ( podałem ich w maju...rozwiń całość

  Dobrze opisujecie to zdarzenie. Mamy już 2018 rok. Obecnie mam doczynienie z bandytami z Torunia z policji i mają powiązania z prokuraturą. Nie tylko mnie nielegalnie nękają ( podałem ich w maju tego roku za umyślne nękanie ) i od tamtej nasila się. Z bandytami trzeba walczyć i ja tak tego nie zostawię, Ci gliniarze odpowiedzą za to co nadal robią.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Państwo

  K.P. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 57 / 39

  I to jest Państwo policyjne o którym kiedyś mówił Tusk.
  I tak ma być...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jakie to głupie...

  hophop (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 85 / 77

  ...mam trzy telefony komórkowe + stacjonarny.
  Który mogą mi sprawdzić ?
  Wszystkie trzy bez umowy prepaid na kartę.
  Mogą mi skoczyć...hop...hop

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Telefon nie dowód osobisty

  Trudny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 100 / 32

  A jakie prawo nakazuje mieć telefon przy sobie?
  Przecież dzwonić może każdy z każdego telefonu o każdej porze.
  Jak udowodni się z bilingu, że dzwonił właśnie właściciel telefonu?
  Telefon póki co...rozwiń całość

  A jakie prawo nakazuje mieć telefon przy sobie?
  Przecież dzwonić może każdy z każdego telefonu o każdej porze.
  Jak udowodni się z bilingu, że dzwonił właśnie właściciel telefonu?
  Telefon póki co to nie dowód
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Podobne troche do regulacji uprawnien kontrolnych w ACTA

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 110 / 93

  .

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tradycje NKWD, Gestapo i MO wiecznie żywe?

  lub czasopisma i inne rośliny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 88 / 91

  a może zbyt wielu "funkcjonariuszy" zaczynało tam "karierę" i nie mogą pozbyć się nawyków? Co ciekawe w sprawie Blidy nie tylko całe "towarzystwo Polnische Stasi" tak dzwoniło, że nie da się...rozwiń całość

  a może zbyt wielu "funkcjonariuszy" zaczynało tam "karierę" i nie mogą pozbyć się nawyków? Co ciekawe w sprawie Blidy nie tylko całe "towarzystwo Polnische Stasi" tak dzwoniło, że nie da się ustalić kto po co i do kogo ("wykorzystali" i nadużyli wiedzę znaną słuzbowo do zacierania śladów? czy aby nie jest to przestępstwo mataczenia i utrudniania śledztwa?). I co ciekawe żaden z tych działających na polityczne zamówienie tajniaków nie poniósł żadnej odpowiedzialności.
  A tutaj pac! są w stanie bezcereonialnie wykorzystać do ściagnia o prawdziwe lub urojone wykroczenia....zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  REŻIM ???????????????

  spokojny obywatel NIESTETY POLAK (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 99 / 70

  .... INWIGILACJA ??? ZAMORDYZM ???? jak to ZAPRZAŃSTWO NAZWAĆ ???

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo