MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Billing do wglądu na każde zawołanie policji

Aldona Minorczyk-Cichy
Zakłóciłeś ciszę nocną, rozmawiałeś przez telefon komórkowy prowadząc samochód? Brałeś udział w nielegalnej manifestacji? A może niepotrzebnie wszcząłeś alarm, albo odwrotnie - nie zawiadomiłeś służb ratunkowych o wypadku, którego byłeś świadkiem? Słowem popełniłeś wykroczenie. Jeśli sprawa trafi do sądu - policja może zażądać od operatora telefonii komórkowejwykazu twoich rozmów z tego dnia.

Do tej pory po taki dowód sięgano tylko w sprawach dotyczących poważnych przestępstw.! Zdaniem karnistów obecna sytuacja przypomina strzelanie do wróbla z armaty.

Przykład? Kierowca zostaje przyłapany na rozmowie przez telefon podczas prowadzenia samochodu, ale temu faktowi zaprzecza. Odmawia też przyjęcia mandatu. Sprawa kierowana jest do sądu. Policja jako dowód w postępowaniu chce przedstawić billing. Jeśli sąd wyrazi zgodę, funkcjonariusze uzyskają listę twoich połączeń i będzie wiadomo, czy jadąc rzeczywiście korzystałeś z komórki.

Zgodnie z prawem funkcjonariusz może przeglądać spisy naszych połączeń i sms-ów prowadząc postępowania w sprawach przestępstw. Wykorzystując je w sprawach o wykroczenia - już mocno nagina prawo.

Nie da się ukryć, że do sądów trafiają wnioski o zwolnienie z tajemnicy operatora sieci w przypadku drobniejszych przewinień, czyli wykroczeń. Zdarza się też, że jeśli sąd uzna taki wniosek za niedopuszczalny, policjanci szukają innej drogi. Składają do sądu wniosek o zwolnienie z zawodowej lub służbowej tajemnicy wskazanego z nazwiska pracownika danej firmy. Słowem obchodzi przepisy, które mają chronić naszą prywatność!

Badanie billingów i innych danych telekomunikacyjnych to niezwykle skuteczne i często wykorzystywane narzędzie przez śledczych. Przydatne jest tak w sprawach o zabójstwa (np. sprawa wampira z Zagłębia, który zabił trzy kobiety, sprawa zabójstwa wiceministra transportu Eugeniusza Wróbla), ale też gospodarczych (np. sprawach mafii paliwowej, w sprawie lobbysty Marka D.).

Służby i policja, by pozyskać proste dane, np. o użytkowniku numeru, czy wykaz połączeń, nie muszą się specjalnie starać. Prawo daje im automatyczny dostęp do większości danych. I robią to. Zdaniem Adama Bodnar a z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka: - Nader często i nie zawsze w uzasadnionych przypadkach.

Prawda jest szokująca! Służby, prokuratury i sądy coraz częściej nas inwigilują. Liczba ich pytań o billingi i podobne dane wyniosła w 2010 roku aż 1 mln 400 tys. Kilka razy więcej niż w innych państwach UE! Rok wcześniej liczba zapytań też przekroczyła milion.

Billingi, a także dane z centrali telefonicznych i nadajników BTS powiedzą o tobie niemal wszystko. Dzięki nim funkcjonariusze mogą śledzić każdy twój krok! Nigdzie nie będziesz anonimowy! Dlatego też tak łapczywie w kierunku tych danych spoglądają służby. Zdarzają się przypadki naginania prawa, aby do tych danych dotrzeć.

Komórka zdradzi każdy twój krok
Rozmowa z Mateuszem Witańskim z Instytutu Informatyki Śledczej, biegłym sądowym z zakresu telekomunikacji
Do czego można wykorzystać bilingi telefoniczne?
Mogą dać nam odpowiedź na pytanie kto do kogo dzwonił, ile razy i w jakim czasie. Dane transmisyjne generowane przez centralę telefoniczną dodatkowopowiedzą namz jakiego numeru wewnętrznego dzwoniono, czy rozmowa doszła do skutku, czy było to tylko połączenie np. z automatyczną sekretarką.

A skąd wiedzieliśmy, np. że syn b. wiceministra Eugeniusza Wróbla kłamał mówiąc, że był w innym miejscu, kie-dy tak naprawdę wrzucał cia-ło ojca do zalewu k. Rybnika?
Takie informacje uzyskano dzięki logowaniu się jego telefonu komórkowego do nadajników BTS. Dzięki temu odtworzono także drogę jaką się poruszała Katarzyna W., matka zaginionej półrocznej sosnowiczanki. Fakt, że jej telefon nie logował się w pobliżu miejsca ukrycia ciała dziecka nie jest jednak równoznaczny z tym, że tej kobiety tam nie było.

Dlaczego?

Bo telefon w tym czasie mógł być albo w innym miejscu, albo się wyłączyć. Dane z logowania do nadajników BTS są bardzo często wykorzystywane i to nie tylko przez śledczych.

Do czego jeszcze służą?
Przykładów jest sporo. Nie tak dawno zostały wykorzystane np. do odnalezienia w górach zaginionych narciarzy. AMC

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
*WSTRZĄSAJĄCA HISTORIA ŚMIERCI MAGDY Z SOSNOWCA - POZNAJ SZCZEGÓŁY

Codziennie rano
najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-
mail. Zapisz się do
newslettera


*ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
*Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni