MKTG SR - pasek na kartach artykułów

BITWA PREZYDENCKA w Będzinie. Łukasz Komoniewski i Konrad Dziuba w II turze wyborów. Jaki mają pomysł na miasto i jego rozwój?

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
W drugiej turze wyborów w Będzinie o urząd prezydenta walczą Łukasz Komoniewski i Konrad Dziuba
W drugiej turze wyborów w Będzinie o urząd prezydenta walczą Łukasz Komoniewski i Konrad Dziuba mat. kandydatów
Bitwa prezydencka w Będzinie. W walce o fotel prezydenta Będzina pozostali Łukasz Komoniewski z KKW Łukasza Komoniewskiego i Konrad Dziuba z KKW Koalicji Obywatelskiej. W niedzielę 21 kwietnia zmierzą się w wyborczej dogrywce o urząd prezydenta Będzina. Obaj kandydaci wzięli udział w przedwyborczej bitwie prezydenckiej, jaką zorganizowaliśmy. Zadaliśmy im sześć tych samych pytań, które dotyczą między innymi rządzenia miastem, najważniejszych problemów do rozwiązania, pierwszych decyzji po wygranych wyborach czy też pomysłów na finansowanie inwestycji.

Bitwa prezydencka kandydatów do urzędu prezydenta Będzina w drugiej turze wyborów samorządowych

1. Dlaczego to Pan powinien zostać prezydentem miasta?

Łukasz Komoniewski Przede wszystkim dlatego, że Będzin to mój dom. Tu się urodziłem, tu się wychowałem i z nim utożsamiam się przez całe życie. Dzięki temu czemu doskonale poznałem i zrozumiałem potrzeby oraz problemy tego miasta. W tym czasie poznałem też oczekiwania mieszkańców, którzy od 2010 roku podczas wyborów obdarzają mnie kredytem zaufania, za co serdecznie im dziękuję. Posiadam ponad 20-letnie doświadczenie w pracy samorządowej, pomagające mi w wykonywaniu codziennych obowiązków i wywiązywaniu się z obietnic złożonych wyborcom, na których prośby i sugestie cały czas pozostaję otwarty. W minionych kadencjach, wraz z moimi współpracownikami, w oparciu o liczne dofinansowania zewnętrzne zrealizowaliśmy wiele dużych projektów. W najbliższych latach chciałbym realizować kolejne, zwłaszcza że część z nich jest już rozpoczęta, a część zaplanowana.

Konrad Dziuba Będzin zasługuję na zmianę, rozwój, otwarty urząd i dialog z będzinianami. Jako mieszkaniec Będzina nie mogłem być dłużej obojętny wobec tego, co dzieje się z naszym miastem. 109 pozycja Będzina na 148 gmin województwa śląskiego potwierdza jego prawdziwy stan. Wyprzedziły nas takie gminy jak Czeladź, Wojkowice, czy Psary. Będzin potrzebuje świeżego spojrzenia i nowej energii po długim, 14 letnim okresie rządzenia przez Łukasza Komoniewskiego i Lewicę. Jestem przekonany, że z moim doświadczeniem w zarządzaniu, empatią, konsekwencją i determinacją moja prezydentura będzie gwarantem zmian i rozwoju miasta w nowych kierunkach.

2. Jakie dwie najważniejsze Pana cechy gwarantują rozwój miasta?

Konrad Dziuba Empatia i konsekwencja.

Łukasz Komoniewski Doświadczenie odgrywa kluczową rolę w mojej pracy na rzecz Będzina i jego mieszkańców. Wieloletnie zarządzanie miastem pomaga mi w podejmowaniu mądrych decyzji, opracowaniu konkretnego programu i wyboru realnych rozwiązań, których oponenci dostrzec niestety nie potrafią. Odpowiedzialność w istotny sposób pomaga mi w realizacji poszczególnych celów. Opiera się na dyscyplinie i determinacji, co prowadzi do sukcesywnego rozwoju naszego miasta. Dzięki niej pozostaję wierny obietnicom złożonym mieszkańcom.

3. Trzy największe problemy do rozwiązania w mieście?

Łukasz Komoniewski

 • Kontynuacja remontów kamienic znajdujących się w miejskich zasobach i ich uciepłownienie, w ramach programu ELENA, ma na celu poprawę bezpieczeństwa i komfortu życia mieszkańców, ale także zachowania historycznego charakteru Będzina i poprawę estetyki.
 • Inwestowanie w modernizację infrastruktury wodno-kanalizacyjnej i budowę sieci w oparciu o pozyskane środki zewnętrzne, którego celem jest zapewnienie higieny publicznej, ochrony środowiska i zdrowia mieszkańców.
 • Sukcesywna modernizacja ciągów komunikacyjnych, przebudowa ulic, chodników i miejsc postojowych z zachowaniem odpowiedniej funkcjonalności.

Konrad Dziuba
Nasze miasto boryka się z wieloma problemami. Najczęściej podnoszonymi przez mieszkańców są: stan kamienic i wymierające centrum miasta, które powinno być jego wizytówką. Mamy XXI wiek, a w Będzinie wciąż znaczna część mieszkańców nie ma dostępu do kanalizacji i ogrzewania sieciowego. Ubolewam także nad brakiem zrównoważonej oferty dla mieszkańców wszystkich dzielnic.

4. Cztery decyzje na cztery tygodnie po wyborach. Co powinno powstać lub zostać zlikwidowane w mieście?

Konrad Dziuba Pierwszą moją decyzją będzie przeprowadzenie audytów w spółkach miejskich oraz spotkania z pracownikami, aby mieć realną wiedzę na temat stanu, w jakim będą one przejmowane. Kolejną decyzją będzie powołanie Centrum Obsługi Inwestora, aby przyciągnąć do naszego miasta inwestorów i zwiększyć wpływy do budżetu oraz zapewnić nowe miejsca pracy. Trzecią decyzją byłoby zaplanowanie spotkań ze wszystkimi miejskimi klubami sportowymi i rozpoczęcie poszukiwań sponsorów, w tym sponsora tytularnego dla klubu siatkarskiego MKS Będzin oraz czwarta decyzja, to powołanie Rad Dzielnic, aby to mieszkańcy mieli realny wpływ na wygląd i rozwój swoich dzielnic.

Łukasz Komoniewski Kadencja obejmuje pięć lat, a nie cztery tygodnie, więc kontynuacja naszej wizji rozwoju miasta cały czas pozostaje długofalowa. W najbliższym czasie będę kontynuować działania związane z dużymi projektami (np. rewitalizacja Cementowni Grodziec czy modernizacja infrastruktury drogowej wraz z aranżacją nowej zieleni w centrum miasta). Zamierzam w pełni zrealizować program wyborczy, dbając o estetykę, bezpieczeństwo i funkcjonalność Będzina, a także o wszystkie pokolenia naszych mieszkańców. Co do likwidacji, to życzyłbym sobie, aby zlikwidowane zostały bezmyślne i bezpodstawne wypowiedzi oponentów, uderzające w dobre imię miasta i wprowadzające w błąd wszystkich będzinian.

5. Pięć inwestycji, które zostaną zrealizowane podczas najbliższej kadencji, jeśli zostanie pan prezydentem?

Łukasz Komoniewski

 • Budowa basenu zewnętrznego wraz z atrakcjami wodnymi i placem zabaw na plaży miejskiej.
 • Rewitalizacja Cementowni Grodziec – przekształcenie historycznego terenu w Miejskie Centrum Kultury i Animacji, na którym funkcjonowałoby m.in.: muzeum przemysłu, kino letnie, sala teatralna i restauracja.
 • Zielone centrum Będzina – zmiana wizerunku śródmieścia poprzez przebudowę układu komunikacyjnego oraz aranżację nowej zieleni.
 • Przejęcie budynku dworca PKP przy ul. Kościuszki. Zaadoptowanie go na potrzeby inkubatora inicjatyw młodzieżowych oraz organizacji pozarządowych.
 • Termomodernizacje placówek oświatowych – Szkoła Podstawowa nr 3, Szkoła Podstawowa nr 9 i Przedszkole Miejskie nr 14.

Konrad Dziuba

 • Rewitalizacja starego budynku dworca PKP przy ul. Kościuszki i przekształcenie go w Centrum Aktywności Obywatelskiej – siedziby będzińskich stowarzyszeń oraz Inkubator przedsiębiorczości.
 • Miejski basen.
 • Zamek Pełen Życia – ożywienie przestrzeni wokół zamku z myślą o powstaniu miejsca do spędzania wolnego czasu przez mieszkańców.
 • Rewitalizacja centrum i osiedli robotniczych – Grodziec i Koszelew.
 • Bus dla seniora - system transportowy dedykowany seniorom i osobom z niepełnosprawnościami.

6. Jak zdobyć środki na realizację inwestycji? Z jakich programów zamierza Pan skorzystać? Gdzie znaleźć oszczędności?

Konrad Dziuba Zmianę należy najpierw zacząć od siebie, dlatego zacznijmy od oszczędności. Redukcja po jednym stanowisku w zarządzie każdej spółki miejskiej i rezygnacja z samochodu służbowego. Mówimy tu o kilkuset tysiącach złotych zaoszczędzonych miesiąc w miesiąc, co w skali roku, czy kadencji daje nam ogromny zastrzyk pieniędzy do budżetu. Do skutecznego zdobywania środków zewnętrznych powołam specjalny zespół doradców – radę społeczną przy prezydencie, składający się ze specjalistów i praktyków, posiadających wiedzę i doświadczenie. Jeśli chodzi o realizację przyszłych inwestycji, to prezydent miasta z ramienia KO naturalnie gwarantuje dobrą współpracę rządu z samorządem. Skorzystam z każdego programu, w którym będziemy spełniać kryteria i będą dawać możliwości na rozwój Będzina.

Łukasz Komoniewski Realizacja inwestycji będzie możliwa dzięki środkom własnym, pozyskiwanym m.in. z podatków, a także ze źródeł zewnętrznych, takich jak: fundusze Unii Europejskiej, dotacje rządowe czy Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Od zawsze, mimo pandemii, inflacji, konfliktu zbrojnego w Ukrainie czy też niekorzystniej dla samorządów polityki poprzedniej partii rządzącej, staram się gospodarować budżetem w sposób rozsądny i oszczędny, który pozwala nam na sukcesywny rozwój miasta na poszczególnych płaszczyznach (m.in. bezpieczeństwo, oświata, infrastruktura, zabytki, rekreacja). W równie przemyślany sposób zamierzam zarządzać środkami w kolejnej kadencji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera