Premier Mateusz Morawiecki we wtorek 26 września 2023r. ogłosił wyniki II edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Wśród 3248 zakwalifikowanych projektów z całej Polski, znalazły się dwie inwestycje, które będą zrealizowane w Bytomiu.
Długa lista objętych dotacją zabytków zawiera renowację zabytkowego kościoła św. Wojciecha w Bytomiu przy placu Klasztornym 1 oraz czyszczenie, naprawę i hydrofobizację ścian i mansard budynku Szkoły Podstawowej nr 6 przy ul. Królowej Jadwigi 2 w Bytomiu. Całościowy koszt dotacji przeznaczonej dla Bytomia wynosi 5 950 000 złotych.
- Bytom jest miastem o olbrzymich tradycjach i z drugiej strony, miastem ciężko doświadczonym przez likwidację przemysłu ciężkiego. Wiele budynków i wiele zabytków zostało uszkodzonych przez szkody górnicze lub zdewastowanych przez brak właściwego administrowania. Renowacja zabytków jest dla nas bardzo ważna, stąd kwota 3 500 000zł na renowację kościoła pw. św. Wojciecha - mówi poseł Wojciech Szarama.
Renowacja zabytkowego kościoła św. Wojciecha w Bytomiu była dla posła szczególnie ważna ze względu na kontekst historyczny:
- Przypomniałem panu premierowi, że ten kościół był ostoją dla Polaków wypędzonych ze Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, to była ich świątynia, gdy znaleźli się w Bytomiu. Jest to kościół nie tylko bardzo ciekawy architektonicznie, ale również miejsce z wielkimi tradycjami. Kościół, którego renowację należało wesprzeć - powiedział.
Mimo nieustannych przemian, miasto potrzebuje kolejnych środków na inwestycje i remonty. Choć jeszcze nie ogłoszono kolejnej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, poseł bez problemu wskazuje kolejne zabytki, które niezwłocznie potrzebują wsparcia rządowego.
- Uważam, że powinien zostać odremontowany budynek Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej znajdujący się również przy placu Klasztornym, obok kościoła. Tym samym cała pierzeja placu odzyskałaby swój blask - dodał poseł.
Wśród wymienionych przez Wojciecha Szaramę budynków, które zasługują na szybką renowację, znalazł się także budynek Liceum Ogólnokształcącego nr 4. Warto wspomnieć, że w Bytomiu znajduje się wiele pereł architektonicznych, których remont wymaga olbrzymich nakładów finansowych.
Kościół przy bytomskim placu Klasztornym powstał w XIII wieku, w drewnianej zabudowie z inicjatywy księcia Władysława Opolskiego. Obecny, murowany kształt zabudowy zawdzięczamy przebudowie z połowy XV wieku.
Nie przeocz
Musisz to wiedzieć

szkolenie wojsko
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?