Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Kongresowe w Katowicach powstaje falami: dziś budują, a jutro...

Justyna Przybytek
ARC Dziennik Zachodni
Nawet o siedem miesięcy może zostać opóźniona budowa Międzynarodowego Centrum Kongresowego w stolicy województwa. Obiekt, największy tego typu w regionie, według pierwotnych planów miasta, które jest inwestorem, miał być gotowy w maju 2013. Nowy, optymistyczny scenariusz zakłada końcówkę przyszłego roku.

Budowa centrum kongresowego to jedna z trzech inwestycji (prócz NOSPR i Muzeum Śląskiego) w tzw. osi kultury na terenie po kopalni Katowice. Koszt wszystkich to ok. 1 mld zł. MCK ma powstać najbliżej Spodka. Budynek ma pomieścić m.in. wielofunkcyjną salę na 12 tys. osób (to więcej niż Spodek), restaurację na 800 oraz salę konferencyjną na 1750 osób.
I choć budynek jest architektonicznie najmniej skomplikowany, a projekt budowlany gotowy był najwcześniej, inwestycja od samego początku stwarza problemy.

Najpierw prace wstrzymywała konieczność przełożenia sieci podziemnych, potem odkrycie górniczych szybów, których nie było na mapach, a które trzeba było zasypać. Obecnie największym problemem, mogącym skutkować wstrzymaniem inwestycji, są kłopoty finansowe wykonawcy, firmy Polimex-Mostostal. Firma straciła płynność finansową i ma sięgające 2,5 mld długi. Wierzyciele co prawda wstrzymują się z egzekucją, ale inwestycje prowadzone przez firmę straciły rozpęd (m.in. stadion w Zabrzu i DK1 w Tychach). A w Katowicach nigdy go nie nabrały.

- Problemy finansowe wykonawcy odzwierciedlają się na budowie, która przebiega falami: gdy są pieniądze, podjeżdżają tiry z materiałami i pojawiają się podwykonawcy. Potem, gdy pieniędzy brak, plac budowy pustoszeje - opowiada Marek Nych z firmy Grontmij Polska, inżyniera kontraktu. Dlatego inwestor (miasto) wzywa wykonawcę do intensyfikacji robót. Na razie, po kilku miesiącach od przejęcia placu budowy, udało się zrobić naprawdę niewiele. W ubiegłym tygodniu obok Spodka zmontowany został żuraw, trwają prace ziemne, ale konstrukcyjne jak dotąd nie ruszyły.

Sprawa jest o tyle pilna, że budowa centrum za ok. 305 mln zł jest dotowana z pieniędzy unijnych. To oznacza, że inwestycję należy rozliczyć w terminach narzuconych przez UE. - Chcemy to zrobić do końca 2013 roku. Po tym terminie możemy wnioskować o jego przedłużenie - wyjaśnia Nych. Jednocześnie inżynier kontraktu przygotowuje plan działania na wypadek czarnego scenariusza: bankructwa wykonawcy, ale także zerwania umowy, jeśli firma nie będzie dotrzymywała harmonogramu. - Czekamy do września, wtedy ma się wyjaśnić, co wydarzy się w Polimeksie, np. czy znajdzie strategicznego partnera - tłumaczy Nych.

Co jeśli nie? W Katowicach ślimaczące się budowy to nie nowość. Zerwaniem umowy zakończył się choćby trwający kilka lat remont kanalizacji w centrum, realizowany przez Hydrobudowę. Budowę zakończyła inna firma.


*Tauron Nowa Muzyka ZNAJDŹ SIĘ NA ZDJĘCIACH
*Beerfest 2012 zakończony ZOBACZ ZDJĘCIA
*KONKURS FOTOLATO 2012: Przyślij zdjęcia, zgarnij nagrody!

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty