Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcą przypomnieć pamięć Krzysztofa Zaleskiego w Świętochłowicach. Kto i czemu?

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Aktor z rodziną.
Aktor z rodziną. Agencja FORUM
Świętochłowice są miastem, w którym urodził się znakomity aktor, reżyser i scenarzysta - Krzysztof Zaleski. Rok 2023 jest rokiem dwóch ważnych rocznic związanych z jego osobą - to 75. rocznica jego urodzin oraz 15. rocznica jego śmierci. Z tego powodu „Stowarzyszenie Razem dla Świętochłowic" rozbudziło „Inicjatywę upamiętnienia Krzysztofa Zaleskiego".

Inicjatywa upamiętnienia Krzysztofa Zaleskiego

Celem inicjatywy jest wzbudzenie przez stowarzyszenie wśród mieszkańców Świętochłowic oraz całego regionu świadomości, że odtwórca wielu kultowych ról urodził się właśnie w tym mieście. Pomysłodawca inicjatywy - Dariusz Jurczyk, spotkał się w styczniu z najbliższą rodziną artysty, jego synem Janem Zaleskim oraz małżonką Marią Pakulnis, znakomitą aktorką filmową i teatralną, aby omówić cele projektu.

Podczas spotkania najbliżsi krewni Krzysztofa Zaleskiego udzielili poparcia dla inicjatywy realizowanej przez Stowarzyszenie „Razem Dla Świętochłowic". Rozmawiano o sposobach upamiętnienia aktora oraz o projektach kulturalnych, które pomogą mieszkańcom miasta i regionu poznać jego twórczość oraz niezapomniane role.

Maria Pakulnis przyjęła z rąk Dariusza Jurczyka zaproszenie do wizyty w Świętochłowicach, aby poznać miasto, w którym urodził się jej mąż. Podczas tej wizyty zostanie wybrany sposób w jaki zostanie oddany hołd zmarłemu w 2008 roku artyście.
Wkrótce zostaną także omówione projekty kulturalne, które dadzą mieszkańcom możliwość zapoznania się z twórczością zasłużonego artysty.

- Działania, które będą podejmowane w najbliższych miesiącach dadzą również szansę na promocję Świętochłowic w całym kraju, przede wszystkim wśród miłośników polskiego kina i teatru - komentuje Dariusz Jurczyk, twórca inicjatywy.

Krzysztof Zaleski

Jeden z najwybitniejszych młodych twórców, którzy weszli do teatru polskiego na przełomie lat 70. i 80. XX wieku. Reżyser teatralny, zajmował się także aktorstwem filmowym. Ukończył wydział filologii polskiej i słowiańskiej UW (1971). Związany ze scenami warszawskimi: w sezonie 1975/76 był reżyserem w Teatrze na Woli, w latach 1976-87 w Teatrze Współczesnym, w sezonie 1987/88 w Teatrze Dramatycznym. Od 1988 był związany z Teatrem Ateneum. Wykładowca w warszawskiej PWST, w latach 1987-90 prodziekan jej Wydziału Reżyserskiego. Od roku 2006 Główny Reżyser Teatru Polskiego Radia. Od 2007 roku pełnił funkcję dyrektora i redaktora naczelnego Programu 2 Polskiego Radia.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera