Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chorzów. Nowi mieszkańcy zoo. W naturze została ich już tylko setka. Olbrzymie rogi i majestatyczny wygląd. Poznajcie bongo górskie

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Wśród nowych mieszkańców chorzowskiego zoo najstarszy jest Samba. Ma ponad 4 lata i można go rozpoznać po tym, że jest największą antylopą na wybiegu.
Wśród nowych mieszkańców chorzowskiego zoo najstarszy jest Samba. Ma ponad 4 lata i można go rozpoznać po tym, że jest największą antylopą na wybiegu. Marcin Śliwa
W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym pojawili się nowi mieszkańcy. To trzy samce antylop z gatunku bongo górskie, krytycznie zagrożonego wyginięciem. W środowisku naturalnym ich populacja jest szacowana na jedynie 100 osobników. Zwierzęta dobrze zaaklimatyzowały się w nowym miejscu i w tym tygodniu po raz pierwszy wyszły na wybieg zewnętrzny. Przy sprzyjającej pogodzie można je już obserwować w godzinach otwarcia ogrodu.

W chorzowskim zoo zamieszkały antylopy bongo

Chorzowska grupa antylop bongo to trzy młode samce - Samba, Koda i Sitka. Zwierzęta w ubiegłym miesiącu sprowadzone zostały z Zoo Parc de Beauval we Francji. Od wtorku 27 września można je oglądać na wybiegu Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

- W tym czasie przechodziły proces aklimatyzacji w budynku hodowlanym, gdzie przyzwyczajały się do opiekunów i nowego miejsca. Czekaliśmy też na odpowiednią pogodę, ponieważ przy opadach deszczu nie możemy antylop wypuścić po raz pierwszy na wybieg zewnętrzny - tłumaczy Daria Kroczek ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie.

Zwierzęta dobrze zaaklimatyzowały się w nowym miejscu.

- Zauważyliśmy, że bardzo dobrze współpracują, nie ma kłopotów z karmieniem, chętnie wychodzą na wybieg i wchodzą do budynku hodowlanego - mówi Daria Kroczek. - Dobrze się w tym miejscu odnalazły, mają duży wybieg dostosowany do ich potrzeb - dodaje.

Wśród nowych mieszkańców chorzowskiego zoo najstarszy jest Samba. Ma ponad 4 lata i można go rozpoznać po tym, że jest największą antylopą na wybiegu i ma najbardziej okazałe rogi, które mają ponad pół metra długości. Koda i Sitka są nieco mniejsi i mają około 1,5 roku.

Bongo górskie określane są jako gatunek trudny w hodowli, przez co rzadko można je spotkać europejskich ogrodach zoologicznych.

- Na obecnym etapie hodowli tego nie odczuliśmy. Może dlatego, że jesteśmy ogrodem, w którym liczba gatunków antylop jest naprawdę duża, to jedna z największych kolekcji antylop w polskich ogrodach zoologicznych. Myślę, że doświadczenie naszych pracowników zrobiło swoje - przekonuje Daria Kroczek.

Bongo górskie, charakterystyka gatunku

Bongo to średniej wielkości wśród afrykańskich i największe z typowo górskich antylop. Zamieszkują lasy tropikalne i góry, a tereny, na których żerują, dzielą ze słoniami afrykańskimi i okapi leśnym. Odżywiają się roślinami – liśćmi, pędami, kwiatami. Czasem zdarza się, że pojawiają się na terenach upraw, gdzie zjadają rośliny uprawne.

Gatunek ten wpisany jest do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych, posiada kategorię zagrożenia CR (krytycznie zagrożony), a ich liczebność w środowisku naturalnym szacuje się jedynie na 100 osobników.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera