MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ciemne i z pazurem. Oto piwo z Mikołowa

Barbara Siemianowska
Paweł Solik i Mateusz Bortel-Gogoliński wspólnie założyli nowy browar. Warzenie już niebawem
Paweł Solik i Mateusz Bortel-Gogoliński wspólnie założyli nowy browar. Warzenie już niebawem arc.
Najpierw warzył piwo w domu, teraz zrobi je w browarze. Nowe piwo ze Śląska wypijemy w grudniu tego roku

Choć przybywa smakoszy, znawców piwa i piwowarów, którzy piwo warzą według własnych receptur i we własnych garach, to o profesjonalnej warzelni mogą tylko pomarzyć. Przez osiem lat tak było też w przypadku Pawła Solika z Orzesza w powiecie mikołowskim. Warzył piwo i... marzył, aż w końcu trafił do "KinoCaffe" w Mikołowie.

To klub w ścisłym centrum miasta z ofertą piwa rzemieślniczego i grami planszowymi na stołach. Niedawno właściciele lokalu: Mateusz i Dagmara Bortel-Gogolińscy reaktywowali "KinoCaffe" w nowym miejscu. Ale to nie koniec zmian. Już niebawem pojawi się jeszcze jedna innowacja: browar kontraktowy "Kraftwerk", który właściciele "KinoCaffe" stworzyli właśnie z Pawłem Solikiem.

Piwo na... kontrakcie

To pierwszy taki browar na Górnym Śląsku. - Powstał z miłości, pasji i szacunku do piwa - mówi Mateusz Bortel-Gogo-liński. A nazywa się kontraktowy, bo taki browar tworzą pasjonaci, zawierając pakt z browarem.

- To po prostu grupa ludzi, którzy wynajmują browar rzemieślniczy i w nim warzą swoje piwo według opracowanych przez siebie receptur - wyjaśnia Mateusz, pomysłodawca projektu "Kraftwerk".

Bortel-Gogolińscy o warzeniu piwa myśleli nieraz, jednak kiedy prowadzi się własny interes, ciężko o własne piwo. Ale za to pasjonaci odwiedzają ich "KinoCaffe". Wśród nich Paweł Solik. Zaczęło się więc od rozmów przy piwie i o piwie.

- Tak jak każdy piwowar domowy, zawsze chciałem warzyć piwo w browarze rzemieślniczym według wszystkich prawideł sztuki piwowarskiej - przyznaje pan Paweł. W końcu poznał właścicieli "KinoCaffe" i teraz z domowej kuchni przenosi się do prawdziwej warzelni, gdzie powstanie "Kraft-werk". Nad nazwą dla swojego browaru pracowała cała trójka, a na miejsce spełnienia marzeń wybrali minibrowar restauracyjny "Majer" w Gliwicach.

Pierwsze warzenie

- Wybór był oczywisty, bo już wcześniej współpracowaliśmy z "Majerem" w związku z reaktywacją naszej klubokawiarni. Wybraliśmy to miejsce również ze względu na nowoczesny sprzęt i przyjazną atmosferę. Właściciele nie boją się nowych wyzwań. Nasz projekt bardzo im się spodobał i postanowiliśmy, że będziemy razem działać - wylicza Mateusz Bortel-Gogoliński.

Pierwsze warzenie piwa zaplanowano na połowę października, a nowy produkt trafi na rynek na początku grudnia. Piwo Kraftwerk będzie dostępne najpierw w browarze "Majer", w KinoCaffe w Miko-łowie i w kilkunastu pubach w całej Polsce, które sprzedają piwo rzemieślnicze, m.in. we Wrocławiu, Łodzi i w Warszawie. Na ten debiut będziemy jednak musieli jeszcze zaczekać. Browar restauracyjny "Majer" powstał w 2010 roku w Gliwicach. Wraz z browarem i restauracją w kompleksie znajdują się hotel Sylvia oraz klub Mardi Gras. Piwo z browaru "Majer" ma już na swoim koncie kilka sukcesów, zdobywało nagrody w wielu konkursach piw rzemieślniczych.

Teraz powstanie tu także browar "Kraftwerk". Jakie będzie piwo Pawła Solika i właścicieli "KinoCaffe"? - Pokażemy, że piwo nie jest tylko jasne i słodkie. Stawiamy na ciemny browar, nieszablonowy i z pazurem - zapowiadają twórcy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!