Nasza Loteria

Cieńków w Beskidzie Śląskim. Malownicza kraina z nietypowymi atrakcjami i łatwą trasą spacerową. Zobaczcie ZDJĘCIA

KL
Wisła i jej malownicza kraina. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Wisła i jej malownicza kraina. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Stacja Narciarska Cieńków
Wiślańska Pętla Cieńkowska to wyjątkowa ścieżka łącząca kolej linową Cieńków w Wiśle ze Skocznią Narciarską im. Adama Małysza. W Beskidzie Śląskim to naprawdę oryginalna trasa spacerowa, z pięknymi widokami i nietypowymi atrakcjami. Zdecydowanie warto wybrać się do Wisły, aby się o tym przekonać.

Spis treści

Wisła i jej malownicza kraina

Cieńków to długi na ok. 8 km grzbiet górski w Paśmie Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim. Rozdziela doliny: Malinki na północy oraz Białej Wisełki, a niżej Wisły na południu. Opada on kilkoma wyraźnymi progami, których spiętrzenia noszą nazwy: Cienków Wyżni (957 m n.p.m.), Cienków Postrzedni (867 m n.p.m.) i Cienków Niżni (720 m n.p.m.). Całość robi duże wrażenie, zwłaszcza że grzbiet w części pokryty jest polanami.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Pasmo Cieńków już samo w sobie jest interesujące, ale również warto się tam wybrać, aby podziwiać wspaniałą panoramę Beskidu Śląskiego. Idealnie natomiast będzie połączyć piękne widoki z dłuższą wędrówką.

Pętla Cieńkowska, szlak spacerowy

Pętla Cieńkowska to wyjątkowa ścieżka spacerowa łącząca kolej linową Cieńków w Wiśle ze Skocznią Narciarską im. Adama Małysza. Jej zaletą jest stosunkowy mały stopień trudności.

Bilet na Pętlę Cieńkowską

  • Bilet normalny - 16 zł
  • Bilet ulgowy - 12 zł

W miesiącach lipiec-sierpnień Petla Cieńkowska czynna codziennie w godzinach 10:00-18:00.

Pętla Cińkowska – opis szlaku

Znakomitym miejscem startu będzie bezpłatny parking pod skoczną narciarską im. Adama Małysza. Następny krok to wjazd kolejką linową na Cieńków Niżni. Stamtąd, po wyjściu z peronu górnego należy kierować się w prawo na ścieżkę prowadzącą grzbietem Cieńkowa w kierunku skoczni. Po przejściu ok. 1,3 km po prawej stronie pojawi się widok na wieżę startową skoczni – na podstawie biletu zakupionego wcześniej w kasie kolei linowej można wejść na teren skoczni. W wieży startowej znajduje się kawiarenka i punkt widokowy. Rozciąga się z tego miejsca imponujący widok na rozbieg i zeskok.

Można też zjechać koleją linową i zwiedzać dolną część skoczni im. A. Małysza. Z parkingu przy skoczni, idąc w prawo wchodzimy na ścieżkę pieszo-rowerową, prowadzącą brzegiem potoku Malinka, która jest jednocześnie ścieżką edukacyjno-dydaktyczną. Po ok. 1 km pojawi się parkingu przy dolnej stacji kolei linowej Cieńków, skąd rozpoczęła się wędrówka.

Szlak spacerowy można pokonać także w drugą stronę. Rozpoczynając i kończąc wędrówkę pod Skocznią im. Adama Małysza.

Dlaczego warto wybrać się na szczyt Cieńkowa?

Na szczycie Cieńkowa podziwiać można piękny widok na dwie doliny – Malinki i Czarnego. Mało tego, to właśnie tam stoi magiczne drzewo, czyli dzika czereśnia, która nieco ponad 100 lat temu wyrosła na grzbiecie Cieńkowa w Beskidzie Śląskim. Dziś jest to bardzo popularne miejsce, które zachwyca krajobrazem i niezwykłą atmosferą.

Jak dotrzeć pod magiczne drzewo na Cieńkowie?

Do wyboru są aż trzy trasy. Żadna z nich nie zajmie nam więcej niż 40 minut. Trzeba trochę podejść, ale nie powinna to być wymagająca podróż.

Najbardziej górski jest żółty szlak startujący przy Małej Zaporze w Wiśle, obok dawnego Domu Turysty, a obecnie SPA. W okolicy znajduje się parking, gdzie można pozostawić samochód. Trasa na szczyt wynosi ok. 2,5 km.

Drugą możliwością jest niebieska trasa spacerowa z Wisły Czarne, gdzie także na końcu drogi, u wlotu Doliny Białej Wisełki, znajduje się obszerny parking. Ten wariant jest najkrótszy – ma długość 1,5 km. Podejście na tej trasie przebiega drogą asfaltową między domami, końcówkę pokonać trzeba szutrem.

Trzecia opcja to spacer niebieską trasą z Wisły Malinka, a dokładnie spod dolnej stacji wyciągu Cieńków. Znajdziemy tam parking. 2-kilometrowa trasa na szczyt zajmie ok. 20 minut. Ten wariant w całości przebiega drogą jezdną.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Inwestycje w powiecie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni