Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co dalej z WORD w Zawierciu? Ruszył remont placu manewrowego. Kiedy kursanci będą mogli przystąpić do pierwszych egzaminów? [ZDJĘCIA]

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Trwa przebudowa placu przy Samochodówce w Zawierciu w celu przystosowania pod plac manewrowy WORD o. Zawiercie. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Trwa przebudowa placu przy Samochodówce w Zawierciu w celu przystosowania pod plac manewrowy WORD o. Zawiercie. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. Bartosz Żołnierczyk
Powiat zawierciański podpisał umowę na remont placu przy Zespole Szkół im. generała Józefa Bema w Zawierciu, który dzięki temu zmieni funkcję na plac manewrowy pod przyszłą filię WORD w Zawierciu. Na placu pojawili się już pracownicy i sprzęt budowlany. Pierwsze egzaminy mogłyby ruszyć po ukończeniu plac budowlanych, szacuje się, że będzie to czerwiec przyszłego roku.

Remont przyszłego placu manewrowego zrobi firma PJ BUD-REM Justyna Jaworska-Nowak z Zawiercia za kwotę 2.250.808,66 zł.

Gdzie egzaminy?

Egzamin teoretyczny miałby odbywać się w przekazanej na ten cel części budynku Powiatowego Urzędu Pracy oraz Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, który znajduję się tuż obok budynku i placu szkoły. Tam także będzie mieściło się zaplecze administracyjne. Egzamin praktyczny rozpoczynałby się na placu manewrowym zlokalizowanym na placu szkolnym.

Na jakim etapie jest powstawanie ośrodka?

Obecnie zakończył się etap prac adaptacyjnych w pomieszczeniach części budynku Powiatowego Urzędu Pracy oraz Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, polegający na robotach budowlanych mających na celu przystosowanie istniejących pomieszczeń do prawidłowego funkcjonowania Oddziału Terenowego w Zawierciu, Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Częstochowie. Wykonano prace modernizacyjne: budowlano-remontowe oraz sanitarne w pomieszczeniach byłego biura paszportowego oraz byłego lokalu mieszkalnego. Podłączono także nową instalacje elektryczną w tych pomieszczeniach.

- Prace adaptacyjne budynku, w którym docelowo mieścić się będzie siedziba Oddziału Terenowego WORD w Częstochowie zostały już wykonane – koszty remontowo-budowlane pomieszczeń wyniosły 369.786,18 zł brutto - komentuje Starostwo Powiatowe w Zawierciu.

- W Zawierciu będziemy egzaminowali w kategoriach prawa jazdy: A, A1, AM i A2 oraz kategorię B1 i B. Każdy będzie mógł przyjść i zdać tam egzamin w kategoriach, które wymieniłem. Będziemy też tam prowadzili zajęcia profilaktyczne z bezpieczeństwa ruchu drogowego. To co robimy w Częstochowie, będziemy robić w nieco mniejszym zakresie także w Zawierciu - tłumaczy Włodzimierz Mogiła, dyrektor WORD Częstochowa.

Kiedy pierwsze egzaminy?

Według wstępnych planów, pierwsze egzaminy miały odbyć się już październiku br. Zastrzeżenia projektowe oraz powierzenie oddziału w Zawierciu pod WORD w Częstochowie, przedłużyły oficjalne rozpoczęcie działalność ośrodka. Pierwsze egzaminy mogłyby już ruszyć po ukończeniu plac budowlanych, związanych z przebudową placu. W zanadrzu zima, lecz budowlańcy rozpoczęli już intensywnie prace, które planowo mają zakończyć się pod koniec kwietnia 2023 roku. Przypuszczalnie szacuje się, że ośrodek mógłby zacząć funkcjonować od czerwca 2023 roku.

- Całość inwestycji była przeciągana ze względu na konieczność wielu zmian w projekcie, aby spełniał całościowe wymagania, oraz ostateczne przekazanie pod pieczę oddziału w Zawierciu pod WORD w Częstochowie. Chcemy także, aby plac służył młodzieży ZS im. gen. Józefa Bema. Uczniowie tej szkoły w ramach zajęć szkolnych odbywają kurs prawa jazdy - komentuje Gabriel Dors, starosta zawierciański.

Nowa siedziba Wydziału Komunikacji w Zawierciu

Powiat Zawierciański pozyskał także w ramach dofinansowania z funduszy unijnych kwotę ponad 1,3 mln złotych na rewitalizację dawnego budynku przychodni przy zabytkowym osiedlu robotniczym TAZ w Zawierciu, w którym będzie mieściła się nowa siedziba Wydziału Komunikacji. Powiat Zawierciański podpisał umowę z firmą Kadja Sp. z o.o. na wykonanie tych prac termomodernizacyjnych. Koszt całkowity projektu to 1 584 869,32 zł.

W ramach prac rewitalizacyjnych ma zostać gruntowo przeobrażona część zewnętrzna budynku wraz z pracami przystosowania budynku pod pomieszczenia administracyjno-biurowe. Dotychczasowa siedziba znajduje się w sąsiedztwie Zakładu Oczyszczania Ścieków przy ulicy Włodowskiej na obrzeżach miasta.

Prace termomodernizacyjne polegają na wykonaniu docieplenia obiektu w technologii BSO wraz z wymianą obróbek blacharskich, rynien dachowych i rur spustowych, przebudowanie attyk. Wykonana zostanie termomodernizacja budynku, cały budynek: ściany zewnętrzne łącznie z odkopaniem i zaizolowaniem ścian piwnic, izolacji podłogi na gruncie, dociepleniem ścian parteru, pietra oraz stropodachu jak również termomodernizacje stropu piwnicy od wewnątrz. Projekt zakłada również wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, oraz wymianę instalacji co w wyniku zastąpienia kotła węglowego pompą ciepła typu powietrze/woda. Planowe zakończenie projektu to koniec listopada br.

Miasto, dzięki staraniom starostwa pozyska dwa nowe ośrodki, jeden związany z pozyskaniem uprawnień do kierowania poszczególnymi pojazdami, a drugi z obiegiem dokumentacji pojazdów mechanicznych.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera