Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

COP24 Katowice dzień drugi: deklaracja o elektromobilności. Szczyt klimatyczny ONZ to impreza multikulturowa

Arkadiusz Nauka
Przyjęcie deklaracji o elektromobilności było najważniejszym punktem drugiego dnia szczytu klimatycznego w Katowicach. Obok wielkiej polityki przyjrzeliśmy się też innej stronie COP24. Oto drugi odcinek nowej serii naszych materiałów wideo, w ramach których relacjonujemy dla Państwa to, co dzieje się podczas szczytu klimatycznego w Katowicach. Codziennie, aż do zakończenia COP-u, czyli do 14 grudnia, w serwisie dziennikzachodni.pl będziemy publikować materiał wideo, w którym opowiemy o najważniejszych wydarzeniach danego dnia.

To procesy urbanizacyjne prowadzą do zwiększenia transportu publicznego, a co za tym idzie, emisji dwutlenku węgla. Liczymy, że wspólna deklaracja to realny krok do tego, aby tę emisję zmniejszyć - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas drugiego dnia szczytu klimatycznego w Katowicach. - Polska postawiła w ramach COP24 na elektromobilność i to jest bardzo dobrze odbierane - dodał premier.

Mateusz Morawiecki podczas szczytu klimatycznego odniósł się również do słów Andrzeja Dudy, prezydenta RP, który mówił o tym, że użytkowanie węgla nie stoi w sprzeczności z ochroną klimatu.

- Pokazujemy, że nasza zależność od węgla maleje. Francja, która mogła budować atom, nie jest aż tak zależna od źródeł emisyjnych. W naszym przypadku punkt wyjścia był zupełnie inny - mówił Morawiecki.

Delegaci z różnych zakątków kuli ziemskiej

Szczyt klimatyczny w Katowicach to jednak nie tylko wielka polityka, umowy i deklaracje. Do naszego regionu przyjechały tysiące delegatów z całego świata. Ludzi różnych kultur, tradycji i historii łączy jedno - troska o naszą planetę. Na terenie COP24 w Katowicach stanęły specjalne pawilony przygotowane przez przedstawicieli krajów biorących udział w szczycie klimatycznym. Obok polskiego pawilonu możemy zobaczyć wystawy przygotowane przez Japończyków, Indonezyjczyków, Hindusów, Nigeryjczyków czy Katarczyków.

Zobacz zdjęcia:

Każdy z pawilonów jest na swój sposób wyjątkowy. To miejsca, w których można dowiedzieć się wiele na temat danego państwa. Możemy też spróbować kulinarnych specjałów charakterystycznych dla kultury konkretnego kraju. Zobaczymy tam również specjalnie przygotowane ekspozycje, które wiele nam mówią o tym, w jaki sposób dane państwo walczy ze zmianami klimatu i jakich środków używa do tego, aby niwelować negatywne skutki zmian klimatycznych.

- Nasz pawilon opowiada o odnawialnej energii i potędze energii słonecznej. Nasze hasło to „Jeden świat, jedno słońce, jedna sieć” - mówi Shruti Bansa-li, która na szczyt przyjechała z Indii. - Otacza nas w Katowicach wspaniała gościnna atmosfera i chcemy bliżej przyjrzeć się waszemu krajowi - dodaje Shruti Bansali.

COP24 w Katowicach to prawdziwy tygiel kulturowy. Multikulturowość wydarzenia jest widoczna na każdym kroku. Utwierdza nas też w przekonaniu, że za walką o przyjazny klimat stoją przede wszystkim ludzie bardzo zaangażowani w to, co robią. Jednym z nich jest Takashi Otsuka z Japonii, który mówił nam o tym, jak w jego kraju walczy się ze zmianami klimatycznymi.

- Bardzo się cieszymy z bycia tu i chcemy razem z wami walczyć ze zmianami klimatu. W naszym pawilonie pokazujemy rozwiązania dotyczące stylu życia, transportu czy energii. Podejmując wyzwania razem z aktywistami, możemy te cele osiągnąć - mówił Takashi Otsuka.

COP24 w Katowicach: Arnold Schwarzenegger o ochronie środowiska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo