MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Coraz mniej ludzi w Katowicach. Gdzie leży przyczyna? Ile mieszkańców mają Katowice?

Adrian Hadasz
Coraz mniej ludzi w Katowicach. O przyczynach rozmawiamy z ekspertami.
Coraz mniej ludzi w Katowicach. O przyczynach rozmawiamy z ekspertami. Lucyna Nenow, Dziennik Zachodni
W Katowicach, podobnie jak w całym województwie śląskim, z roku na rok ubywa mieszkańców. Dlaczego mieszkańców jest coraz mniej? Co się dzieje? Ile mieszkańców mają Katowice? O powodach takiego stanu rzeczy porozmawialiśmy z ekspertami.

Ile mieszkańców mają Katowice?

- Niestety, pomimo tego, że Katowice są stolicą naszego województwa, z roku na rok liczba mieszkańców spada - mówi Zastępca Dyrektora Urzędu Statystycznego w Katowicach, Grażyna Witkowska. - Zastanawialiśmy się nad przyczyną takiego stanu rzeczy. Istnieją pewne trendy, które są charakterystyczne w naszym województwie i które na pewno mają na to wpływ.

Jednym z nich jest fakt, że wolimy mieszkać na terenach pozamiejskich.

- Kiedyś bardzo szczególnym kierunkiem dla Katowic była przykładowo Pszczyna. Bardzo dużo osób w ostatnich latach tam się przeprowadziło, co zresztą dobrze widać w danych statystycznych samej Pszczyny.

Statystyki dotyczące ludności w Katowicach alarmują. Według Urzędu Statystycznego, na koniec 2016 roku w stolicy województwa liczba mieszkańców wynosiła jedynie 298.111 osób. To prawie dwa tysiące mniej niż na koniec roku poprzedniego, gdzie Katowice po raz pierwszy spadły poniżej 300 tysięcy mieszkańców - wtedy ich liczba wynosiła dokładnie 299.910 osób. Dla porównania, w 2007 roku w Katowicach mieszkało ponad 312 tysięcy ludzi, zaś w 2002 - ponad 325 tysięcy.

Dlaczego Katowice mają coraz mniej mieszkańców?

- Generalnie dużo osób po prostu wyprowadza się z Katowic. Przyczyn takiego stanu rzeczy upatrujemy w kilku czynnikach: w hałasie, zgiełku oraz zanieczyszczeniach. Mogą to być powody, które decydują o tym, że dużo ludzi decyduje się nie mieszkać w centrum - tłumaczy Witkowska.

Pomimo rokrocznego zmniejszania się liczby ludności w Katowicach, dalej dużo osób w nich pracuje. Według statystyk, Katowice mają jedną z najniższych stóp bezrobocia w całej Polsce. Coraz popularniejsze staje się po prostu dojeżdżanie do pracy z innych miast. - Ludzie w Katowicach zwyczajnie nie chcą mieszkać. Co ciekawe, jeśli popatrzymy na słupki zanieczyszczeń, to okazuje się, że największy ich poziom w okolicach Katowic ma… Pszczyna - zauważa Witkowska.

Warto również wziąć pod uwagę osoby uczące się i studentów, którzy również tworzą kulturę Katowic.

- Wiemy, że osoby przyjeżdżające do nas z różnych stron Polski na studia w większości tu nie zostają. Nie jesteśmy jeszcze tak bardzo atrakcyjnym rynkiem jak Wrocław czy Kraków, które są w dość bliskim zasięgu geograficznym. Młodzi pobierają u nas nauki, kształcą się, mamy na przykład bardzo znany wydział prawa czy ekonomię, ale po skończeniu studiów przenoszą się w inne miejsca. Tu już polityka naszych włodarzy musi iść w kierunku postawienia na młodzież i na to, by chciała ona u nas zamieszkać.

Pomimo tego, że w Katowicach jest łatwiej o pracę niż w innych rejonach Polski, nie jest to wystarczający argument na to, by zamieszkać w nich na stałe.

- Myślę, że pokutują tu też jeszcze krzywdzące stereotypy, co widzę nawet po swoich znajomych. Osądy typu „wy to już przecież macie tylko zdegradowane tereny”. A jak tu przyjeżdżają i oglądają, to dziwią się, że Śląsk jest aż taki zielony. Trzeba czasu, by zmienić wyobrażenie o Katowicach - podsumowuje Witkowska.

Więcej ludzi niż zameldowanych

O komentarz poprosiliśmy także Ewę Biskupską, rzeczniczkę prasową Urzędu Miasta w Katowicach.
- Niestety, negatywne trendy demograficzne dotyczą prawie całego kraju. Mimo spadku liczby ludności Katowice nadal należą do grupy największych miast w Polsce. Według stanu na dzień 31 grudnia 2016 miasto zajmuje dziesiąte miejsce, plasując się za Warszawą, Krakowem, Łodzią, Wrocławiem, Poznaniem, Gdańskiem, Szczecinem, Bydgoszczą i Lublinem - mówi.

W Katowicach sytuacja jest o tyle specyficzna, że są one stolicą ponad 2-milionowej metropolii. Wielu jej mieszkańców uczy się, pracuje i spędza w niej czas, choć niekoniecznie jest zameldowana.

- Na nowopowstałych osiedlach mieszkają często osoby zameldowane poza miastem. Mamy blisko 60 tys. studentów. Te wszystkie osoby, choć mieszkają w Katowicach, nie są ujmowane w statystykach - dodaje Biskupska. - Podobny problem ma na przykład Warszawa. By przyciągać mieszkańców i całe rodziny musimy oferować atrakcyjne miejsca pracy. Prężnie ściągamy inwestorów, dzięki czemu mamy jeden z najniższych poziomów bezrobocia w kraju.

Nie bez znaczenia jest też odpowiednio atrakcyjna oferta mieszkaniowa.

- Aktywnie działają u nas deweloperzy, a ceny tych lokali są jednocześnie niższe niż w innych miastach wojewódzkich. Dodatkowo, w Katowicach, jako pierwszej gminie w Polsce, podpisaliśmy umowę na realizację 1000 lokali w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus - tłumaczy rzeczniczka Urzędu Miasta.

Rozmawialiśmy także z dr Bożeną Zasępą z Uniwersytetu Śląskiego, która zajmuje się demografią.
- Nie jest wcale tak, że populacja zmniejsza się w każdym subregionie województwa śląskiego - mówi. - Południowy subregion, okolice byłego województwa bielskiego, notuje na przykład wzrost. Najgorzej z kolei sytuacja wygląda w okolicach Częstochowy. Śląsk jest zatem województwem bardzo niejednorodnym.

Dlaczego jednak ubywa ludzi w samych Katowicach?

- W zasadzie cała Polska notuje spadek liczby urodzeń, poza ostatnim rokiem, kiedy mamy lekką górkę. Logicznym jest, że ujemny przyrost naturalny, czyli większa ilość zgonów niż urodzeń, wpływa na zmniejszanie się ludności. Ogólnie nasza populacja się starzeje, więc siłą rzeczy samych zgonów też jest więcej.

Drugim czynnikiem są migracje.

- Województwo śląskie nie jest póki co atrakcyjnym rynkiem pracy - mówi dr Zasępa. - Sporo młodych ludzi chce stąd wyjeżdżać, co widzę też po rozmowach z moimi studentami. Po napisaniu licencjatu mają oni w planach kontynuowanie nauki we Wrocławiu lub w Warszawie, trochę mniej mówi o Krakowie. Część myśli o zagranicy.

Według dr Zasępy, powodem jest również nieatrakcyjna oferta rynkowa oraz problemy z mieszkaniami.
- Pomimo budowania dużej liczby mieszkań, są to mieszkania deweloperskie. Nie oczekiwałabym zatem w najbliższym czasie wzrostu populacji w Katowicach.

Województwo śląskie jest najbardziej zurbanizowanym województwem w Polsce. Paradoksalnie, to też może mieć negatywny wpływ na demografię Katowic.

- Tendencją krajów wysokorozwiniętych, a Polska niewątpliwie do nich należy, mimo pewnych potocznych wątpliwości, jest dezurbanizacja, czyli odpływ ludności z miast na tereny wiejskie. W przypadku Katowic, które są dużym miastem, mówimy o osobach, które stać na to, by np. mieszkać na wsi i pracować w mieście.

- Odpływ z miast jest odpływem kulturowym, co jest czymś bardzo normalnym. Jeżeli chodzi o perspektywę spadku liczby ludności: z pewnością będziemy mieć z nią w Katowicach do czynienia. Jest to jednak problem, który dotyczy całego kraju - podsumowuje dr Zasępa.

Tych przestępczyń szuka policja. Poznajecie? Oto nazwiska

BMW=Będziesz Miał Wypadek. Czy to sprawiedliwy osąd? ZOBACZ

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

Mistrzowie Handlu woj. śląskiego - finał plebiscytu Dziennika Zachodniego
Wielka Gala Mistrzów Handlu ZOBACZ ZDJĘCIA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni