MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Coraz trudniej zostać tatą. Ale są sposoby!

Agata Pustułka
Dzietność w Polsce należy do najniższych w Europie
Dzietność w Polsce należy do najniższych w Europie fot. bruno fidrych
Mysłowiccy lekarze pomagają panom, którzy nie mogą doczekać się dzieci. Z takim problemem styka się kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców naszego regionu.

Okazuje się, że nawet zwykły laptop może przekreślić tacierzyńskie plany. - Nie wolno go trzymać na kolanach, co jest powszechne, bo wskutek wzrostu temperatury dochodzi do przegrzania jąder, co bardzo niekorzystnie wpływa na stan plemników - mówi dr Adrian Łukasik z Kliniki Novomedica w Mysłowicach.

Kandydaci na ojców nie powinni też nosić slipek ze sztucznych materiałów oraz unikać wdychania lakierów i przebywania w polu elektromagnetycznym. To zresztą nie wszystko.

50-100 tysięcy kobiet i mężczyzn z województwa śląskiego jest niepłodnych

Ponieważ płodność mężczyzn w ciągu ostatniej dekady zmalała trzykrotnie, trzeba jej przeciwdziałać. Dlatego w całej Polsce, w której niepłodnych panów jest ok. pół miliona, we wrześniu została przeprowadzona akcja bezpłatnych badań nasienia pod wspólnym hasłem: "Tata. Najważniejsze słowo dla mężczyzny".

Wyniki badań Ślązaków nie napawają optymizmem, bo u połowy ze zbadanych kilkudziesięciu mężczyzn zdiagnozowano problemy. Szybka diagnoza, gdzie podstawą jest badanie nasienia, to szansa, by szybko wdrożyć odpowiednie leczenie.

Ze względu na ogromne zainteresowanie par na Śląsku, postanowiono powtórzyć badania. Odbędą się w mysłowickiej klinice Novomedica 16 i 17 października. Ze statystyk wynika, że w województwie śląskim jest 50-100 tysięcy niepłodnych kobiet i mężczyzn.

Jeszcze w XX wieku uważano, że niepłodność to tylko problem kobiet. Badania zmieniły ten pogląd, a narastający problem męskiej niepłodności powoduje poważne konsekwencje demograficzne. - Dzietność w Polsce należy do najniższych w Europie. Dla przykładu w 2008 roku wynosiła ona 1,39. Tymczasem współczynnik dzietności gwarantujący zastępowalność pokoleń wynosi 2,16 - ocenił prof. Rafała Kurzawa, szef Sekcji Płodności i Niepłodności Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

Wstyd tylko opóźnia leczenie

Z dr. Adrianem Łukasikiem z kliniki Novomedica w Mysłowicach rozmawia Agata Pustułka

Na czym polega badanie nasienia?
Do analizy musimy dostać jego próbkę tj. co najmniej 5 mili-litrów. W klinice stworzyliśmy odpowiednie warunki, by pacjent bez skrępowania mógł przygotować nasieniedo badania. Mamy do tego celu specjalnie przeznaczone pomieszczenie. Ważne jest, by pozbyć się niepotrzebnego wstydu, bo on tylko opóźnia właściwe leczenie, a niestety wśród panów pojawia się błędne przekonanie, że niepłodność to nie ich problem. A ponieważ niepłodność staje się coraz powszechniejsza, zapraszamy wszystkich chętnych do naszej kliniki na bezpłatne badania i konsultacje, które odbędą się 16 i 17 października od 10 do 16.00.

Jakie nasienie jest idealne?
Standardy określiła Światowa Organizacja Zdrowia. Najogólniej można powiedzieć, że w 1 mililitrze nasienia powinno znajdować się 20 mln plemników. Część z nich porusza się ruchem wirowym, a część postępowym. Sprawdzamy to. Tak samo kontrolujemy budowę witki i główki, czyli elementów budowy plemników. Badamy też pH nasienia.

20 milionów, a ostateczną przeszkodę pokonuje ten jeden wybraniec!?
To pokazuje skalę naszych działań. O problemie rozmawiamy z parami, przeprowadzając wywiad lekarski, który przynosi wiele istotnych informacji, także na temat możliwych przyczyn niepłodności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!