Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej przypadków różyczki? Diagnozy lekarzy są błędne

Agata Pustułka
Szczepienie przeciwko różyczce
Szczepienie przeciwko różyczce
Polska „liderem” zachorowań na różyczkę wśród krajów Unii, a województwo śląskie w Polsce. Jednak wiele tych nibyrozpoznanych różyczek to zwykłe gorączkowe zachorowania z wysypką

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, podało, że w Polsce najwięcej dzieci w skali Unii Europejskiej choruje na różyczkę, gdyż na 2198 stwierdzonych przypadków aż 2029 przypadało na Polskę! Patrząc na statystykę województw, to właśnie województwo śląskie wykazuje też największą liczbę zachorowań. Jednak jak mówią nam specjaliści, nie należy do końca ufać statystykom, bo nie każda wysypka jest różyczką.

Jednak nie ma jak szczepienia

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach - zgodnie z przepisami - przesłała do Państwowego Zakładu Higieny 26 próbek krwi pobranych od pacjentów podejrzewanych o zachorowanie na różyczkę (za rok 2015 i do połowy sierpnia 2016) i testy nie wykazały, że pacjenci są chorzy na tę chorobę. Były to po prostu gorączkowe przeziębienia przebiegające z wysypką, co często się zdarza. Warto dodać, że w 1986 r. tylko w samym ówczesnym województwie katowickim na różyczkę zachorowało ponad 54 tysiące osób!

- Od 2004 roku mamy obowiązkowe szczepienia przeciwko tej chorobie, co natychmiast daje efekt - tłumaczy nam Renata Cieślik-Tarkota, kierowniczka działu epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

W 2015 roku odnotowano zaledwie 232 zachorowania. Jednak w 2013 było ich 3,5 tysiąca.

- Doszło wtedy do tzw. epidemii wyrównawczej, co często zdarza się w przypadku chorób zakaźnych. Rok później chorych było już 1218 i liczba ich cały czas spada - dodaje Renata Cieślik- Tarkota.

Jesteś w ciąży? Uważaj na różyczkę

Dlaczego różyczki w Polsce jest wciąż statystycznie dużo, więcej niż w innych krajach UE? Otóż zazwyczaj lekarze na podstawie objawów wysypkowych diagnozują różyczkę. Nie wykonuje się potem żadnych testów i kolejne zachorowanie jest rejestrowane. W Polsce różyczka podlega zgłaszaniu od 1966 r., natomiast od 1997 r. obowiązkiem rejestracji został również objęty zespół różyczki wrodzonej.

Drogą kropelkową i przez łożysko

Różyczka (Rubella) jest chorobą zakaźną, charakterystyczną przede wszystkim dla wieku dziecięcego. To choroba wirusowa.

- Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową - w wyniku wdychania rozpylonej, zakaźnej wydzieliny układu oddechowego lub poprzez łożysko- wyjaśnia Cieślik-Tarkota.

Okres wylęgania choroby trwa średnio 18 dni. Pierwotnie wirus zakaża górny układ oddechowy, dokonuje inwazji na miejscowe węzły chłonne, a następnie dochodzi do zakażenia pozostałych tkanek i pojawienia się wysypki. Przebieg choroby jest najczęściej łagodny, a 30 do nawet 50 proc. zakażeń przebiega skąpo- lub bezobjawowo. Niestety, bardzo poważne mogą być powikłania takie jak: zapalenie stawów z towarzyszącym obrzękiem oraz bolesnością, zapalenie jąder, wystąpienie skazy małopłytkowej czy zapalenie mózgu.
Szczególnie groźny wirus różyczki jest dla kobiet w pierwszym trymestrze ciąży. Jego skutki są tym poważniejsze dla płodu, im wcześniej dojdzie do zakażenia. Może dojść do wielu wad, np. wzroku, słuchu, deformacji i przede wszystkim wad ze strony układu nerwowego (upośledzenie umysłowe).

Zachorowanie w późniejszym okresie ciąży nie powoduje tak dramatycznych skutków, ale zawsze trzeba uważać. Przede wszystkim jednak rodzice nie mogą zaniedbywać szczepień. Przebycie różyczki uodparnia na wirusa, ale wszystkim paniom, które chcą zajść w ciążę i nie są pewne, czy miały różyczkę, przez specjalistów polecane są testy na obecność przeciwciał.

Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia WHO, na świecie rodzi się rocznie 100 tys. dzieci dotkniętych zespołem różyczki wrodzonej. Na szczęście w Polsce przypadki różyczki wrodzonej rejestrowane są sporadycznie.

Ostatnie dwa takie zachorowania wystąpiły w 2013 roku, natomiast na terenie województwa śląskiego przypadek różyczki wrodzonej wystąpił w 2010 roku na terenie nadzorowanym przez państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w Katowicach.

Jesteś w ciąży? Uważaj na różyczkę

Fakty

Wady wrodzone, które mogą wystąpić w wyniku zakażenia wirusem różyczki w czasie ciąży:

  1. wady słuchu (głuchota spowodowana uszkodzeniem nerwu słuchowego) - mogą rozwijać się do 4. roku życia,
  2. wady wzroku (zaćma, jaskra, uszkodzenia siatkówki, niedorozwój gałki ocznej),
  3. wady serca i zaburzenia krążenia,
  4. uszkodzenia ośrodka mowy (problemy z rozwojem mowy),
  5. upośledzenie rozwoju umysłowego,
  6. deformacje i ubytki kości,
  7. powiększenie wątroby, śledziony,
  8. małopłytkowość,
  9. zaburzenia funkcjonowania gruczołów dokrewnych (w tym cukrzyca),
  10. niska waga urodzeniowa,
  11. wewnątrzmaciczne upośledzenie wzrastania płodu,
  12. niedorozwój kości szczęki.

Objawy różyczki

:
nieżyt górnych dróg oddechowych (zaczerwienienie gardła, kaszel, katar), podwyższona temperatura, silne powiększenie węzłów chłonnych za uszami i na potylicy, wysypka (zaczyna się na twarzy, w ciągu 24 godzin zajmuje całą powierzchnię

ciała, utrzymuje się do 3 dni, a następnie znika, nie pozostawiając przebarwień). (Oprac.: dr hab. Bogumiła Litwińska, prof. nadzw. NIZP - PZH Zakład Wirusologii, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - PZH).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!