Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cyborgi rodem z Zabrza wystąpią w Sondzie 2

Piotr Grela, Marlena Polok-Kin
Doc. Zbigniew Nawrat i dr Tomasz Rożek
Doc. Zbigniew Nawrat i dr Tomasz Rożek Mariusz Jakubowski/FRK
Nowe technologie w służbie medycyny. Co zabrzańskiej fundacji leży na sercu od 25 lat i czym może się pochwalić? M.in. o tym w Sondzie 2

Dr. hab. Zbigniew Nawrat, dyrektor Instytutu Protez Serca zabrzańskiej fundacji, w towarzystwie robotów, które powstały w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu wystąpi w trzecim odcinku programu Sonda 2.

- Roboty chirurgiczne będą oczywiście obecne, a w programie będziemy mówić między innymi o sztucznym sercu, a także o pozostałych cyborgach - zapowiada Zbigniew Nawrat. Bohater odcinka zdradził, że rozmowa z gospodarzem programu, dr. Tomaszem Rożkiem, który jak nikt inny potrafi opowiadać o skomplikowanych zjawiskach naukowych będzie bardzo interesująca. - Jeśli ktoś interesuje się robotami, te kilkanaście minut spędzonych przed telewizorem nie będzie czasem straconym - przekonuje docent Nawrat.

Sonda 2, przypomnijmy, prowadzona przez fizyka, dr Tomasza Rożka, (dodajmy - absolwenta zabrzańskiego Liceum Ogólnokształcącego nr 3), odnosi się bezpośrednio do swojego prototypu i jest kontynuacją Sondy pierwszej, lub jest kontynuacją rozważań Kurka i Kamińskiego, które zostaną skonfrontowane ze współczesnością. - Pierwsza sonda była ciekawą konfrontacją prawnika z fizykiem, współcześnie możemy mówić o konfrontacji “starej” Sondy z Sondą 2, ciekawy pomysł, który daje mądrą zabawę widzom - rekomenduje Zbigniew Nawrat. Emisja odcinka Sondy2 pt.”Anatomia przyszłości” zaplanowana jest na 18 kwietnia o godz. 21.50, w TVP2. Roboty to oczywiście tylko jeden z nurtów tego, nad czym od 25 lat pracują w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii naukowcy z wielu dziedzin. Ten wyjątkowy mariaż nauki i medycyny to dzieło prof. Zbigniewa Religi, a rok 2016 jest jubileuszowy.

Tegoroczne XIII wydanie organizowanej w piątek przez Fundację Rozwoju Kardiochirurgii konferencji BioMedTech Silesia miało wyjątkowy charakter. Oprócz tematów związanych z kondycją ludzkiego organizmu i nowoczesnymi, różnorodnymi sposobami ochrony zdrowia, które w ponad 50 pracach przedstawili gimnazjaliści, licealiści, studenci i doktoranci, odbyła się również uroczysta, retrospektywna sesja nawiązująca do przypadających w tym roku 25 urodzin fundacji.

- Między innymi temu służy ta konferencja, przez którą komunikujemy się ze społeczeństwem i robimy swego rodzaju sprawozdanie z tego, co udało nam się dokonać w ciągu 25 lat - tłumaczy dr hab. Zbigniew Nawrat, pomysłodawca i dyrektor naukowy Konferencji BioMedTech Silesia.

Prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu podkreślał:

- Chciałbym powiedzieć drogi profesorze Religo, drogi Profesorze Sarno i szanowni Państwo przez te 25 lat nie zmarnowaliśmy czasu - podsumował Dziennik Zachodni objął patronat nad obchodami 25 rocznicy Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!