Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czeladź: historyczny napis "Józefów" na byłym Zakładzie Płytek Ceramicznych zostanie ZDJĘCIA

PAS, KK
Pierwsze zdjęcia prezentują obecny stan Józefowa, a kolejne pochodzą z 2014 roku, kiedy zakład był wyburzany
Pierwsze zdjęcia prezentują obecny stan Józefowa, a kolejne pochodzą z 2014 roku, kiedy zakład był wyburzany mat. UM, Arkadiusz Gola
Zakład Płytek Ceramicznych Józefów w Czeladzi całkowicie przechodzi już do historii, ale dobra wiadomość jest taka, że uda się ocalić pamiątkową mozaikę, właśnie z napisem “Józefów”.

Początkowo nie było to wcale takie pewne, bowiem nowy inwestor, który będzie zabudowywał teraz tereny po wyburzonych budynkach Józefowa, rozpoczął ocieplanie budynku znajdującego się tuż przy jezdni. To właśnie na jego szczycie znajduje się wspomniany napis.

Zobaczcie zdjęcia:

Wiele wskazywało na to, że zostanie więc zakryty. Ostatecznie będzie jednak inaczej, o czym poinformował burmistrz Czeladzi, Zbigniew Szaleniec.

- Okazało się, że nowy właściciel terenów, po fabryce Józefów, jest szalenie zabieganym przedsiębiorcą, stąd trudności z wzajemnym kontaktem. Na szczęście po naszym spotkaniu okazało się, że chętnie przystał na moją propozycję, by napis "Józefów" na remontowanym budynku pozostał na swoim miejscu. Tak więc pamiątka po dawnej, znanej w całej Polsce, fabryce płytek ceramicznych, pozostanie i będzie przypominać przemysłową historię tego miejsca i tej części naszego miasta. A przedsiębiorcy, który realizuje tam swoją inwestycję, za ten gest serdecznie dziękuję i życzę wielu gospodarczych sukcesów – przyznał Zbigniew Szaleniec.

Zakład Płytek Ceramicznych Józefów zaczął na dobre znikać z powierzchni w 2014 roku.

- Obecnie trwa wyburzanie tych budynków. Chcemy w tym miejscu postawić hale pod wynajem – mówił wtedy Marcin Kurzak, wiceprezes zarządu spółki Invest Silesia z Chorzowa, która miała plany inwestycyjne wobec tych gruntów. - Początkowo chcieliśmy zachować te budynki. Jednak ze względu na ich stan techniczny jest to niemożliwe. Musielibyśmy włożyć w odnowę tego miejsca ogromne pieniądze, a spółki na to nie stać. Chcemy w tym miejscu wybudować hale produkcyjne lub magazynowe bądź też biura. Na razie wciąż badamy rynek – dodał.

Jego plany jednak nie zmaterializowały się a grunty po Józefowie trafiły w ręce nowego właściciela. Ten planuje obecnie wybudowanie na terenie po Józefowie hali magazynowej. Jednocześnie remontuje budynek biurowy z mozaikowym napisem Józefów.

Zakład Płytek Ceramicznych "Józefów" powstał w 1924 roku przy ul. Katowickiej. Tuż przed wybuchem II wojny światowej był znany zarówno w Polsce, jak i za granicą. Zatrudniał wówczas około 450 osób, które były zaangażowane w produkcję płytek ceramicznych, ceramikę sanitarną, a także ozdoby z porcelany.

W 1999 roku zakład kupiła Ceramika Avanti (grupa Cerkolor). Jednak w 2008 roku pojawiły się pierwsze pogłoski o likwidacji i wygaszaniu produkcji. Nie trzeba było długo czekać, by te informacje stały się faktem. W 2008 roku w zakładzie pracowało jeszcze 140 pracowników. W tym też roku nastąpić miały zwolnienia 100 osób. Józefów produkował głównie płytki ceramiczne, ale także ceramikę sanitarną oraz ozdoby porcelanowe. Symbolem zakładu była biała figurka niedźwiedzia.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Czy trzeba płacić opłaty za użytkowanie wieczyste?

5 mln euro dla Górnego Śląska i innych regionów górniczych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo