MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czeladź: Odnowiona cechownia byłej kopalni Saturn wygląda niesamowicie. Kiedy zobaczymy wnętrza? Jest pewien plan

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Zobaczcie, jak zmieniała się w trakcie przebudowy i modernizacji cechownia byłej kopalni Saturn w Czeladzi Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobaczcie, jak zmieniała się w trakcie przebudowy i modernizacji cechownia byłej kopalni Saturn w Czeladzi Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE FB Z. Szaleniec
Cechownia byłej kopalni Saturn w Czeladzi wygląda świetnie. Oficjalnie możemy ogłosić, że zakończyła się jej dwuletnia przebudowa i modernizacja, dzięki której zyskała właśnie swoje drugie życie, mogąc przez kolejne dziesięciolecia służyć czeladzianom i mieszkańcom całego województwa śląskiego. Znajdzie to bowiem swoje miejsce górnicze muzeum oraz nowoczesna mediateka.

Na początek mediateka, a potem muzealna ekspozycja

To największa w historii miasta rewitalizacja poprzemysłowego obiektu. Wcześniej na terenie byłej kopalni Saturn wyremontowane zostały już inne obiekty. To m.in. budynek byłych warsztatów elektrycznych oraz transformatorów, gdzie swoją siedzibę znalazło Centrum Usług Społecznościowych i Aktywności Lokalnej, a od lat na wystawy, recitale, warsztaty zaprasza Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia.

- Wykonawca inwestycji, firma AnnaBud, po dokonanych przez nasze służby odbiorach, przekazał klucze do obiektu miastu, meldując zakończenie realizowanego przez ponad dwa lata remontu. Efekt, mam nadzieję, przyznają Państwo wspaniały. A uroczyste otwarcie wraz z uruchomieniem, póki co tylko mediateki, planowane jest podczas czerwcowej Industriady – zapowiada Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

Miasto ma bowiem nadzieję, że władze Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach zgodzą się, by to właśnie w Czeladzi odbył się wojewódzki tzw. Rozruch Maszyn, czyli uroczyste otwarcie tegorocznej Industriady. Wówczas wszystkie obiekty na śląsko- zagłębiowskim szlaku techniki otwierają się dla zwiedzających, organizując ciekawe imprezy towarzyszące.

- Otwarcie Industriady w Czeladzi stałoby się jednocześnie uroczystym oddaniem do użytku po remoncie naszej cechowni. Wiązałoby się to przy okazji, z wieloma artystycznymi atrakcjami. W międzyczasie czasie trwać będą przygotowania do stworzenia w obiekcie stałej wystawy dla przyszłego Muzeum Zagłębiowskiego Górnictwa Węglowego. Wkrótce rozpocznie się przetarg na wyłonienie firmy, która tę wystawę według gotowego już projektu, będzie wykonywała. Wystawa powinna być gotowa najpóźniej w połowie przyszłego roku – zapowiada burmistrz Czeladzi.

Cechownia to symbol miasta, dziś odzyskała swój blask

Cechownia byłej kopalni Saturn w Czeladzi to jeden z symboli górniczej przeszłości miasta, podobnie jak wspomniany sąsiedni obiekt, zamieniony w Galerię Sztuki Współczesnej Elektrownia czy też budynek dawnych warsztatów elektrycznych, który po remoncie stał się od grudnia 2019 roku siedzibą Centrum Usług Społecznościowych i Aktywności Lokalnej. Teraz cechownia też wygląda po gruntownej przebudowie świetnie, a wkrótce znów będzie służyć lokalnej społeczności.

- By wejść na wieżę, która będzie udostępniona dla zwiedzających Muzeum Zagłębiowskiego Górnictwa Węglowego, trzeba będzie pokonać prawie 100 schodów. Na szczycie przez przezroczyste tarcze zegarów będzie można obejrzeć panoramę naszego miasta z każdej strony świata. Wieża jest zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz podświetlona. Pilotem można zmieniać kolory oświetlenia wewnętrznego – zapowiada Zbigniew Szaleniec.

Oprócz Muzeum Zagłębiowskiego Górnictwa Węglowego w zrewitalizowanym obiekcie znajdzie swoje miejsce m.in. oddział Miejskiej Biblioteki Publicznej, a w zasadzie nowoczesna mediateka, który obsługiwał będzie całe Zarzecze. Mieścić się będzie w dobudowanym obiekcie, który ma wygląd czarnej, ogromnej bryły.
- Będzie to nowoczesna placówka, korzystająca z różnych nowatorskich form promowania czytelnictwa, dlatego nazywamy ją mediateką. Przed oddaniem do użytku musimy ją najpierw wyposażyć i przygotować do obsługi mieszkańców – wyjaśnia burmistrz Czeladzi.
W budynku byłej kopalnianej cechowni powstanie wspomniane Postindustrialne Centrum Dziedzictwa Górnictwa Węglowego w Zagłębiu. Sali muzealnej towarzyszyć mają pracownie dla pracujących tam muzealników. Nad głównym pomieszczeniem muzealnym zawisła natomiast sala konferencyjna na około 150 miejsc.

Część głównej bryły budynku będzie przygotowana do uruchomienia w przyszłości restauracji i kawiarni. Zmieniło się także otoczenie cechowni, pojawiły się ławki, zieleń, a jedną z unikatowych atrakcji dla najmłodszych jest plac zabaw w postaci górniczej kopalni, wraz z wieżą wyciągową. Inwestycja kosztowała ponad 32 mln zł, w tym prawie 20 milionów złotych to unijna dotacja.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera