Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Częstochowa. Doroczne Rekolekcje Polskich Biskupów na Jasnej Górze

Anna Przewoźnik
Anna Przewoźnik
Biuro Prasowe Jasnej Góry
Na Jasnej Górze odbywają się doroczne rekolekcje biskupów. Przebiegają pod hasłem „Odpowiedzialność pasterzy". Prowadzi je jezuita ks. prof. Henryk Pietras, patrolog i bizantynolog, profesor nauk teologicznych.

Doroczne Rekolekcje Polskich Biskupów na Jasnej Górze

Na Jasnej Górze odbywają się doroczne rekolekcje biskupów. Przebiegają pod hasłem „Odpowiedzialność pasterzy". Prowadzi je jezuita ks. prof. Henryk Pietras, patrolog i bizantynolog, wykładowca Papieskiego Uniwersytetu Gregorianum w Rzymie i Collegium Bobolanum w Warszawie. Abp Adrian Galbas, metropolita katowicki, mówi, że rekolekcje to jedno z narzędzi duchowej odnowy, to okazja na „zbieranie” siebie.

- Sama nazwa mówi recolligere – zbierać na nowo, powtórnie. Słuchanie słowa Bożego i okazja do głębszej modlitwy jest takim sposobem na zbieranie się. Wszyscy jesteśmy rozsypywani przez codzienność, biskupi nie są tutaj mniej na to odporni, więc potrzebny jest taki czas. Metropolita katowicki dodał, że to też czas szczególnej modlitwy za Kościół, za synod, Ojczyznę i o pokój w świecie.

Rekolekcje to bardzo ważny czas zatrzymania się i rachunek sumienia z wierności powołaniu.

- Potrzebujemy takiego zintegrowania naszej codzienności i spojrzenia na nią oczami właśnie Słowa Bożego. Czas zatrzymania się i zobaczenia czy nie biegnę na próżno - mówi biskup Artur Ważny z diecezji tarnowskiej.

Dni skupienia odbywają się już tradycyjnie na zakończenie roku liturgicznego, przed niedzielą Chrystusa Króla. Bierze w nich udział niemal cały Episkopat.

Ks. Leszk Gęsiak, rzecznika Episkopatu, podkreślił, że to spotkanie modlitewne, które buduje wspólnotę i to jest biskupom bardzo potrzebne, w celu lepszego służenia Kościołowi.

- Trudno wyobrazić sobie codzienną pracę w Kościele bez pogłębienia duchowego. Czas rekolekcji, to jest ten czas pustyni, zatrzymania się, wyciszenia, a zatem takiego pogłębionego reflektowania, by móc dobrze prowadzić powierzony sobie Kościół lokalny.

Nauki rekolekcyjne głoszone są w Domu Pielgrzyma, który w tym czasie jest zamknięty dla gości.

Na program rekolekcji składają się: codzienna Eucharystia, konferencje, adoracja Najświętszego Sakramentu. Czwartek jest dniem pokuty i pojednania. Rekolekcje zakończą się w piątek Mszą św. za zmarłych członków Konferencji Episkopatu Polski.

Rekolekcje biskupów po raz pierwszy odbyły się na Jasnej Górze w 1946 roku. Zwyczaj regularnie odbywających się dorocznych praktyk rekolekcyjnych wprowadził na stałe do kalendarze Episkopatu Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński w 1950 roku.
Na Jasnej Górze, równolegle z rekolekcjami księży biskupów, odbywają się rekolekcje dla ich kierowców. Prowadzi je paulin, o. Łukasz Kielak.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera