Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa. Medal "Pro Bono Poloniae" oraz "Pro Patria" dla Tygodnika Katolickiego „Niedziela”

Anna Przewoźnik
Anna Przewoźnik
Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Minister Jan Józef Kasprzyk uhonorował medalami "Pro Bono Poloniae" Tygodnik Katolicki „Niedziela” i Instytut Niedziela.

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk uhonorował medalami "Pro Bono Poloniae" Tygodnik Katolicki „Niedziela” i Instytut Niedziela oraz odznaczył medalami "Pro Patria" osoby mające szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Ojczyzny.

Uroczystość miała miejsce 27 listopada, w siedzibie Tygodnika Katolickiego „Niedziela” w Częstochowie.

W dewizie medalu są słowa „Pro Bono Poloniae” dla dobra Polski, dla Ojczyzny. Taka właśnie od dziesięcioleciu jest „Niedziela” i ludzie, którzy ten tygodnik tworzą, przypomniał minister Kasprzyk.

- Działają państwo dla dobra Rzeczypospolitej, dla dobra Ojczyzny. Czynią państwo bardzo wiele, aby Polacy nie tracili ducha narodu i za to chciałem najserdeczniej podziękować. „Niedziela” czyni to w wielu obszarach: wiary, społecznym, kulturowym, historycznym i to jest niezmiernie ważne. Mam nadzieję, że misja ta będzie jeszcze silniejsza w czasach, kiedy wielu chce, by duch narodu tlił się tylko, a nie płonął pełnym ogniem. Dbacie o to, by Polacy nie stracili wiary, nadziei i miłości – zauważył Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Redaktor Naczelny Tygodnika „Niedziela”, ks. dr Jarosław Grabowski przypomniał, że tygodnik nieustannie, od 1926 r. trwa w wierności dziedzictwu, jakim jest Polska, a jego siłą jest wierność.

Obecny podczas wręczenia medali metropolita częstochowski, abp Wacław Depo wyraził wielką radość i wdzięczność, że pracownicy i współpracownicy tygodnika „Niedziela” w tak szerokim gronie zostali dostrzeżeni i odznaczeni przez Ministra.

- To jest ważne u progu stulecia istnienia naszej archidiecezji częstochowskiej, jak i zbliżającego się stulecia tygodnika „Niedziela”. Ufam, że wyróżnienia te będą świadectwem dla tych którzy są dzisiaj i przyjdą po nas. Niech to świadectwo, z pomocą łaski Boga i Maryi, która jest pierwszą redaktorką naszego pisma, będzie trwała – dodał metropolita częstochowski.

Medale „Pro Patria” otrzymali: wieloletni redaktorzy naczelni, ks. infułat Ireneusz Skubiś, red. Lidia Dudkiewicz; redaktorzy: Margita Kotas, Katarzyna Woynarowska, Włodzimierz Rędzioch, Bogdan Kędziora, ks. Paweł Rozpiątkowski, ks. Mariusz Frukacz, Mariusz Książek, Grzegorz Gadacz, Maria Fortuna - Sudor, Monika Książek, Marian Florek, ks. Jarosław Grabowski, ks. Mariusz Bakalarz.

Medal „Pro Bono Poloniae” został ustanowiony 25 czerwca 2018 przez Kierownika Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (UdsKiOR) dla upamiętnienia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przyznawany jest osobom fizycznym i prawnym, które wniosły istotny wkład w upowszechnianie wiedzy o historii walk niepodległościowych, krzewienie postaw patriotycznych w polskim społeczeństwie, a także kultywowanie oraz popularyzację poza granicami Kraju wiedzy o tradycjach niepodległościowych.

Medal "Pro Bono Poloniae" został ustanowiony zarządzeniem Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z 25 czerwca 2018 r. dla upamiętnienia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera