Częstochowa otworzy przedszkola i żłobki 6 czerwca? Miasto wcześniej chce przeprowadzić konsultacje

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Urząd Miasta w Częstochowie zastanawia się nad otwarciem przedszkoli i żłobków
Urząd Miasta w Częstochowie zastanawia się nad otwarciem przedszkoli i żłobków Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Urząd Miasta w Częstochowie nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji w sprawie otwarcia przedszkoli i żłobków 6 maja. Władze miasta skierowały zapytania do dyrektorów szkół i chcą przeprowadzić konsultacje. Możliwe, że przedszkola i żłobki będą otwierane stopniowo z pewnymi ograniczeniami lub zostaną otwarte nieco później.

Po decyzji o możliwości otwarcia żłobków i przedszkoli od 6 maja - przekazanej przez Rząd RP, Wydział Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy, na polecenie zastępcy prezydenta Ryszarda Stefaniaka, zwrócił się do dyrektorów przedszkoli o zajęcie stanowiska w sprawie warunków, na jakich mogłyby wznowić swoją działalność.

- Urząd Miasta rozpoczął równocześnie konsultacje w tej sprawie z częstochowskich Sanepidem. Z uzyskanych informacji wynika, że szczegółowych wytycznych w tym zakresie należy oczekiwać od Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministerstwa Zdrowia. Na razie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydało wytyczne dla instytucji opieki nad dzieckiem do lat 3 - mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Częstochowie.

- Po uzyskaniu stosownych informacji od dyrekcji przedszkoli i żłobka oraz analizie zaleceń służb sanitarno-epidemiologicznych, przekazany zostanie kolejny komunikat na temat terminu otwarcia i zakresu funkcjonowania tych placówek - dodaje Włodzimierz Tutaj.

Niewykluczone, że miasto podejmie decyzję o otwieraniu przedszkoli i żłobka stopniowo, z początkowymi ograniczeniami. Wówczas należy się liczyć z tym, że w pierwszej kolejności przyjmowane będą do nich dzieci, których rodzice lub opiekunowie prawni złożą pisemne oświadczenie o wykonywaniu lub powrocie do pracy zawodowej, skutkującej brakiem możliwości sprawowania opieki nad dzieckiem.

- Należy jeszcze nadmienić, że podstawą jakichkolwiek dalszych działań i decyzji ze strony samorządu oraz dyrektorów placówek musi być uprawomocnienie przekazanych przez Rząd RP zapowiedzi w formie aktów prawnych, czyli rządowych rozporządzeń - zaznacza rzecznik prasowy UM w Częstochowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie