Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: prokuratura i policja zatrzymały kolejnych członków tzw. mafii śmieciowej

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
W Częstochowie nielegalne składowisko odpadów znajduje się na ulicy Filomatów. Na miejscu interweniowała już kilka razy Straż Pożarna
W Częstochowie nielegalne składowisko odpadów znajduje się na ulicy Filomatów. Na miejscu interweniowała już kilka razy Straż Pożarna Piotr Wrona
Prokuratura Regionalna w Katowicach poinformowała o kolejnych zatrzymaniach w sprawie tzw. mafii śmieciowej. Zorganizowana grupa przestępcza działała przede wszystkim na terenie województwa śląskiego. Jej członkowie z zamiarem osiągnięcia korzyści majątkowej wynajmowali hale magazynowe oraz inne nieruchomości nie płacąc czynszu i składowali na ich terenie, wbrew przepisom odpady o łącznej wadze ponad 4 500 ton, które następnie porzucali w warunkach mogących stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka lub środowiska. Jedno z takich składowisk znajduje się w Częstochowie przy ulicy Filomatów.

Jak informuje Prokuratura Regionalna w Katowicach, w ramach prowadzonego śledztwa zarzuty przedstawiono łącznie 15 osobom działającym w zorganizowanej grupie, którym zarzuca się udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz transport i składowanie na terenie wynajętych hal magazynowych, wbrew przepisom, odpadów niebezpiecznych, mogących stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka lub środowiska, jak i przeciwko mieniu oraz wiarygodności dokumentów.

Mafia śmieciowa w woj. śląskim rozbita. Policja zatrzymała 1...

Wobec 6 podejrzanych stosowany jest do chwili obecnej areszt tymczasowy.

W lipcu 2020 roku funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie Wydział do Walki z Przestępczością Gospodarczą, na polecenie prokuratora zatrzymali kolejne 3 osoby, którym przedstawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz transportowania odpadów niebezpiecznych na nielegalne składowiska w Częstochowie, Mysłowicach i Brzęczkowicach gm. Niemodlin, a także składowania odpadów w tych miejscach.

Podejrzani nie przyznali się do zarzucanych im czynów. Na wniosek prokuratora, wobec 2 podejrzanych Sąd Rejonowy Katowice – Wschód w Katowicach zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy, a wobec trzeciego podejrzanego prokurator zastosował wolnościowy środek zapobiegawczy, postaci dozoru Policji.

W październiku na działce przy ulicy Filomatów doszło do wycieku

Prezydent Częstochowy nie dopełnił obowiązków? Prokuratura w...

- Sprawa jest rozwojowa i planowane są kolejne zatrzymania osób zajmujących się niebezpiecznymi składowiskami. Za czyny zarzucane podejrzanym grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności - informuje Zespół Prasowy Prokuratury Regionalnej w Katowicach.

Alkohole alifatyczne, ketony i ich pochodne, węglowodory aromatyczne, w tym ksyleny, węglowodory alifatyczne, kwasy karboksylowe, estry i etery alifatyczne, aceton, etylobenzen - takie substancje wykazały badania przeprowadzone przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Badanie przeprowadzono na terenie nielegalnego składowiska odpadów przy ulicy Filomatów w Częstochowie, niemal w samym centrum Częstochowy.

Nie przeocz

- Można tam znaleźć niebezpieczne substancje chemiczne, medyczne, tabletki, substancje kancerogenne, wybuchowe, silnie utleniające, rozcieńczalniki, rozpuszczalniki, trójchloroetylen, pochodne benzenu, kwasy karboksylowe, kwas siarkowy - alarmuje od miesięcy radny PiS, Piotr Wrona, który zainteresował się sprawą przy ulicy Filomatów. Radny interweniował w tej sprawie już kilka razy u wojewody.

Niestety na razie władze Częstochowy nie zajęły się usunięciem odpadu. Przeszkodą są kwestie proceduralne, a przede wszystkim wielki koszt utylizacji odpadów (być może nawet kilkadziesiąt milionów złotych), na które miasto nie stać.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera