Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Częstochowa przemysłowa. Miasto było niegdyś jedną z potęg włókienniczych

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Fabryka „Motte”, czyli Elanex w Częstochowie
Fabryka „Motte”, czyli Elanex w Częstochowie Edward Kowalik
Częstochowa była niegdyś potęgą przemysłu ciężkiego, włókienniczego, dziewiarskiego. Po latach przemysłowej świetności na terenie miasta zostały budynki kiedyś potężnych fabryk. Niektóre z nich niszczeją, inne zostały przerobione, a część sprzedana i wyburzona. Na miejscu takiego dawnego zakładu stoi dziś Galeria Jurajska, mowa o częstochowskiej papierni. Jak wyglądały kiedyś częstochowskie fabryki?

Częstochowski przemysł był u szczytu swoich możliwości na przełomie XIX i XX wieku. Choć po dwój wojnach światowych tę potęgę próbowano uratować, to późne lata komunizmu i wejście w okres kapitalizmu doprowadziły do upadku większości wielkich fabryk Częstochowy.

Rewolucja przemysłowa w Częstochowie

Jak podaje Franciszek Sobalski w "Ziemi Częstochowskiej", przemysł fabryczny w Częstochowie powstał stosunkowo późno. W przemyśle Królestwa Polskiego dominował już wtedy system fabryczny, w którym główną siłę napędową stanowiły maszyny parowe. Fakt późnego powstania przemysłu w Częstochowie wpłynął na kształt i specyfikę jego rozwoju. Po pierwsze, w Częstochowskim ośrodku, po części powstawały od razu duże i wielkie przedsiębiorstwa przemysłowe, zwłaszcza w przemyśle włókienniczym; po drugie, ogólnie biorąc, w częstochowskim ośrodku przemysłowym budowano zakłady o takim profilu produkcji (pod względem branżowym), jakiego nie było jeszcze gdzie indziej.

W latach 1882–1913 ogólna liczba zakładów przemysłowych w Częstochowie wzrosła z 17 do 94, tj. ponad pięciokrotnie, a liczba robotników z około 700 do 19 218, czyli ponad 27 razy.

Giganci częstochowskiego przemysłu

Jak wylicza dalej Sobalski w przemyśle Częstochowy widoczna była duża koncentracja produkcji. Istniało tu 6 wielkich przedsiębiorstw, w których zatrudnienie przekraczało 1 tysiąc pracowników, i 14 przedsiębiorstw, zatrudniających od 100 do 500 pracowników. Były to: Towarzystwo Przędzalnicze „La Czenstochovienne” (Zakład Jutowy – 1524 robotników i Zakład Bawełniany – 3868 robotników, razem 5392 robotników), Częstochowskie Zakłady Wyrobów Włókienniczych „Stradom” (dawniej B-cia Goldstein, Oderfeld i Oppenheim – 2356 robotników), Przędzalnia i Tkalnia Juty „Warta” (1459 robotników), Towarzystwo Akcyjne Przemysłu Włóknistego (dawniej Peltzer i Synowie – 1870), Przędzalnia Wełny „Motte, Meillassoux et Caulliez” (1853), Huta „Częstochowa” (1841), Farbiarnia Przędzy Bawełnianej W. Brass i Synowie (148), Tow. Akc. Fabryki Kapeluszy (257), Odlewnia i Emaliernia Besser i Sp. (113), Odlewnia i Emaliernia „Wulkan” (441), Fabryka Igieł i Sztalug Parasolowych M. Henig i Sp. (148), Fabryka Zapałek Gehlig i Huch (później Tow. Akc. „W.A. Łapszyn” – 257), Fabryka Papieru A. Ginsberg i Kohn (217), Tow. Akc. Częstochowskiej Fabryki Papierów Kolorowych i Tapet (213), Drukarnia W. Kohn i Oderfeld (143), Tow. Akc. Częstochowskiej Fabryki Guzików (dawniej J. i S. Grosman – 255), Fabryka Wyrobów Celuloidowych S. Weinberg (256), Fabryka Harmonijek Ustnych i Zabawek A. Hamburger i Sp. (120) i Browar K. Szwede (109).

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera