Częstochowa zadba o zieleń. Służyć temu mają parki kieszonkowe, kwietne łąki, a także przesadzenia drzew

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Przy alei Niepodległości 29 w Częstochowie powstał kieszonkowy parkZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Przy alei Niepodległości 29 w Częstochowie powstał kieszonkowy parkZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM w Częstochowie
Udostępnij:
Częstochowa chce zadbać o zieleń. Miasto w ostatnich miesiącach zaliczyło kilka spektakularnych wpadek, drzewa wycinano przy okazji miejskich inwestycji, ale również wydawano zgodę na duże wycinki, które budziły oburzenie mieszkańców. Ostatnio widać jedka, że miasto chce zadbać o zieleń. Służyć mają temu m.in. przesadzenia drzew, które zostałyby wycięte podczas prac budowlanych, a także parki kieszonkowe powstające w Częstochowie. Jeden z nich powstał przy alei Niepodległości 29.

Park kieszonkowy powstaje przy alei Niepodległości 29. W piątek sadzono drzewka i część krzewów, w maju gotowe powinny być wszystkie elementy małej architektury i wyposażenie placu zabaw. Park jest wspólnym przedsięwzięciem miasta i administratora budynków komunalnych - spółki ZGM TBS, w ramach programu „Częstozielona”.

Na terenie mini-parku przeprowadzono już prace porządkowe, wykonano utwardzone alejki i zamontowano część ławek. Pojawiło się tam też 14 nowych drzew: brzozy (5) sosny czarne (5) i klony pospolite (4). Docelowo park obsadzony zostanie także ponad 300 sztukami krzewów i bylin (będą tam: pięciornik krzewiasty „Goldfinger”, tawuła japońska, miskant chiński, krzewuszka „Red prince”, pęcherznica kalinolistna „Luteus”).

Zasadnicze urządzanie zieleni ma zakończyć się do 22 kwietnia. Później montowane będą pozostałe elementy małej architektury (ławki, kosze, stojak rowerowy, stół i siedziska do gry w szachy), nawierzchnia z gumowej maty przerostowej oraz wyposażenie placu zabaw (piaskownica, równoważnia, zabawka na sprężynie, huśtawka podwójna, konstrukcja do gry w kosza).

Teren kieszonkowego parku jest zlokalizowany na terenie osiedla mieszkaniowego w dzielnicy Ostatni Grosz. W sadzeniu drzewek w parku uczestniczył 16 kwietnia prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, w towarzystwie prezesa ZGM TBS Pawła Koniecznego oraz miejskiego radnego Dariusza Kapinosa.

Przesadzono dorosłe drzewa

W czwartek rozpoczęło się przesadzanie 12 dorosłych drzew na terenie budowy połączenia ulic Warszawskiej i Jaskrowskiej. Dęby czerwone będą rosły dalej w innym miejscu – wzdłuż nowego odcinka alei Bohaterów Monte Cassino, od ul. Jagiellońskiej do Dźbowskiej. Dzięki takiemu rozwiązaniu uda się zachować drzewa, a zarazem zrealizować kolejną miejską inwestycję drogową.

Przesadzanie będzie kontynuowane także w piątek. Odpowiedzialna za cały proces firma użyła do tego specjalistycznego sprzętu, który pozwała bez szkody dla stanu drzew przenieść i zasadzić je w nowym miejscu. 12 drzew z okolic ul. Jaskrowskiej to dęby czerwone o wysokości 5-6 m. Już kilka dni wcześniej przesadzono dwa mniejsze egzemplarze tego gatunku.

Przesadzenie drzew z rejonu budowy połączenia ulic Warszawskiej z Jaskrowską to niejedyne działanie miasta zgodne z zasadą zachowania istniejącej już zieleni. Wystarczy przypomnieć choćby długotrwałe starania o odstępstwa od pewnych budowlanych standardów w celu zachowania szpaleru drzew przy przebudowie linii tramwajowej wzdłuż alei Wolności czy uzgodnienia znacząco zmniejszające zakres reorganizacji zieleni przy czekającej nas przebudowie DK-1.

Budowa, z której wynikła konieczność znalezienia dla drzew innego miejsca, to efekt m.in. porozumienia zawartego przez miasto rok temu z firmą Hillwood. Drogowa inwestycja miasta przebiega dwuetapowo. W pierwszym etapie od ul. Jaskrowskiej (od strony DK-1) w kierunku ul. Warszawskiej powstaje droga zwieńczona rondem wraz z sięgaczem. W drugim etapie zbudowany zostanie dalszy odcinek drogi – od ronda, z włączeniem do ul. Warszawskiej.

Nie przeocz

Plan robót obejmuje m.in. budowę zjazdów oraz ciągów pieszych i rowerowych. Ma też powstać plac do zawracania pojazdów oraz zatoka postojowa – przeznaczona do kontroli i ważenia pojazdów ciężarowych. Powstaje kanalizacja deszczowa, sieć elektroenergetyczna, kanał technologiczny oraz oświetlenie. Zaplanowano także nasadzenia nowej zieleni. Termin realizacji całości wyznaczono na koniec października tego roku. Nowa droga wspierająca obsługę centrum logistycznego będzie oczywiście ogólnodostępna.

Kwietne łąki do walki ze smogiem

Wiosną zasiano również dwie kwietne łąki w ramach programu „Częstozielona”. Jedna powstała w Parku Staszica, druga przy Promenadzie Niemena. To efekt współpracy miasta z Fundacją Łąka i częstochowskimi firmami.

Przy Promenadzie Niemena zasianych zostało 60 gatunków łąkowych kwiatów i traw. Zasiew składał się z nasion łąki antysmogowej, która w maju będzie uzupełniona jeszcze wysiewem słoneczników.

Bazując na prognozie pogody (deszcz w czasie weekendu oraz wiosenna temperatura), efekty prac powinny być widoczne w maju. Łąka takiej wielkości może pochłonąć w czasie sezonu ok. 15 kg pyłu.

Łąki to doskonała alternatywa dla zwykłych trawników: zachowują wodę, chłoną szkodliwe pyły i obniżają temperaturę.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Dotacje na ogródki działkowe

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie