Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy herb Zagłębia jest w sensie prawnym herbem?

Tomasz Szymczyk
Tak dotąd wyglądał herb Zagłębia
Tak dotąd wyglądał herb Zagłębia arch. FDZD
Przed dwoma tygodniami informowaliśmy o tzw. "witaczach", które staną przy drogach wjazdowych z Katowic i Mysłowic do Sosnowca. Mają informować kierowców, że wjechali właśnie do Zagłębia Dąbrowskiego. Na tablicach znajdą się barwy zagłębiowskie, napis "Zagłębie Dąbrowskie wita". Najprawdopodobniej znajdzie się tam też nowa wersja proponowanego i popularyzowanego przez Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego herbu Zagłębia.

- Od 1 stycznia propagowany przez nas od kilku lat herb społeczny Zagłębia Dąbrowskiego ulega niewielkiej, graficznej modyfikacji. Decyzja ta jest wynikiem toczącej się dyskusji w tej kwestii i podjętych formalnych ustaleń - mówi Piotr Bielecki z Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego.

Działacze FdZD podkreślają, że herb według ich wzoru jest już używany przez niektóre zagłębiowskie stowarzyszenia i kluby sportowe. Zaakceptowały go także środowiska kibiców różnych zagłębiowskich klubów. Co zmieni się w zagłębiowskim herbie? Modyfikacja polega na zmianie wizerunku orła. Teraz będzie on zgodny z tym, który znajduje się w godle powiatu.

- To nie tylko uzasadnienie graficzne, ale również wzmocnienie uzasadnienia historycznego, gdyż to właśnie powiat będziński stanowił kiedyś i dzisiaj zasadniczą część Zagłębia Dąbrowskiego - argumentuje Piotr Bielecki.

CZYTAJ KONIECZNIE:
Jak odróżnić Śląsk od Zagłębia? [PORADNIK]
Prof. Zoepel: Górny Śląsk jak Zagłębie Ruhry, a Zagłebie...

Poparcia dla herbu FdZD udzieliły już Starostwo Powiatowe w Będzinie i Urząd Miejski w Sosnowcu, ale to niejedyny projekt, jaki ujrzał światło dzienne.

Inny projekt herbu regionu propaguje m.in. były dąbrowski radny Grzegorz Jaszczura. Jego głównym autorem jest historyk dr Zbigniew Matuszczyk.

- Nasza propozycja zawiera, co chcę podkreślić, barwy, herb Zagłębia Dąbrowskiego oraz chorągiew i flagę. Całość bowiem stanowi komplet symboli - podkreśla Grzegorz Jaszczura. Jak dodaje, swoją propozycję autorzy starali się opracować zgodnie z zasadami heraldyki.

Barwami Zagłębia Dąbrowskiego są tutaj biel polskich orłów (z czasów Kazimierza Wielkiego), czerwień królewskich tarcz herbowych i chorągwi oraz zieleń i czerń zagłębiowskich górników.

- Herb jest bardzo dobrze odbierany przez społeczeństwo i funkcjonuje już prawie dwa lata. Jesteśmy otwarci na dyskusję nad naszą propozycją - mówi Jaszczura.

Dwa i trzy kolory

Propozycja Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego to piastowski orzeł na tle dwóch barw, czerwieni i zieleni.

Czerwień nawiązuje do wielowiekowych związków z ziemią krakowską, zieleń to podstawowy kolor heraldyczny, ale symbolizować może również pogranicze. W propozycji Grzegorza Jaszczury inny jest orzeł, są też górnicze młotki i symbolizujący górnictwo kolor czarny.

Herb musi być przede wszystkim prosty i czytelny. Powinien być charakterystyczny

Z Małgorzatą Kaganiec, specjalistką do spraw heraldyki w Muzeum Śląskim, rozmawia Katarzyna Kapusta
Jakie cechy musi spełniać symbol, by można było mówić o herbie?
Przede wszystkim musi zawierać charakterystyczne elementy, w skrócie symbole czegoś, co mają reprezentować. Herb musi być w miarę prosty, czytelny i musi opierać się o określone zasady i reguły. Mówię tu o symbolach. Oczywiście jest także określona reguła co do barw. Im prostszy herb, tym lepszy. Nie oznacza to jednak, że łatwo go zaprojektować. Herb musi być znakiem rozpoznawalnym czegoś, co reprezentuje.

CZYTAJ KONIECZNIE:
Jak odróżnić Śląsk od Zagłębia? [PORADNIK]
Prof. Zoepel: Górny Śląsk jak Zagłębie Ruhry, a Zagłebie...

Widziała pani symbol, który proponuje jako herb FdZD?
Mam kilka pytań do twórców tego wizerunku. Co to znaczy "herb społeczny" w sensie prawnym. Nie ma czegoś takiego jak herb społeczny. Stowarzyszenia, owszem, mogą mieć swoją symbolikę, ale nie jest to herb. Umieszczenie białego, ukoronowanego orła na jakichś społecznych herbach jest niedopuszczalne. Ukoronowany biały orzeł jako symbol państwa jest prawnie chroniony. Sam wzór plastyczny nawiązuje do herbu województwa małopolskiego, do którego niegdyś należał powiat będziński. Promowanie tego wizerunku na "herbie społecznym" może doprowadzić do zatargu z władzami województwa małopolskiego. Czym innym w sensie prawnym jest herb wojewódzki czy powiatowy, czym innym jakiś "herb społeczny".

Ponadto symbolika tego wizerunku nie jest zupełnie zrozumiała. Dlatego, moim zdaniem, lepszym rozwiązaniem będzie stworzenie logo dla Stowarzyszenia dla Zagłębia Dąbrowskiego. Może być dowolne i nikt go nie zakwestionuje. Jeżeli ma to być oficjalny herb, a nie "niszowy", to będzie musiał uzyskać akceptację Komisji Heraldycznej. A to długa (ok. 1,5 roku) procedura.


*Aquadrom w Rudzie Śląskiej - najpiękniejszy park wodny w Polsce ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*Zniewalający wystrój restauracji Kryształowa Magdy Gessler ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO
*75. urodziny Stanisława Oślizło. Benefis legendy Górnika Zabrze ZDJĘCIA
*Morderstwo w Skrzyszowie - NIEZNANE FAKTY

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!