MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy szeregowy poseł Jarosław Kaczyński jest głównym kadrowym w ochronie zdrowia w regionie? Pyta poseł PO Mateusz Bochenek

Agata Pustułka
Agata Pustułka
ARC WSS w Sosnowcu
- Sprawa pani Malik i szpitala w Sosnowcu - tak zatytułował swojego mejla marszałek śląski Jabub Chełstowski do siedziby Prawa i Sprawiedliwości z prośbą o przedstawienie pisma prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiego. Przypomnijmy: chodzi o odwołanie ze stanowiska dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 w Sosnowcu dr Alicji Cegłowskiej, nieoficjalnie dobrej znajomej posłanki z Zagłębia Ewy Malik. W tle miała znajdować się frakcyjna walka w PiS i posądzenia Malik o montowanie koalicji, która wysadzi Chełstowskiego ze stołka.

Posłanka Malik zaprzecza

Posłanka Malik kategorycznie zaprzecza, by brała udział w jakiejś intrydze. Ale też nie od dziś wiadomo, że Chełstowski w duecie z wicemarszałkiem Wojciechem Kałużą tworzą tzw. PiS bis i nie liczą się ze zdaniem kolegów z partii, prowadząc własną politykę personalną. Posłowie PO postanowili sprawdzić, jak wyglądało odwołanie Cegłowskiej i dokopali się do mejla wysłanego w tej sprawie na Nowogrodzką, gdzie w Warszawie urzęduje prezes. - Cóż wiele wskazuje na to, że szeregowy warszawski poseł decyduje o zdrowiu mieszkańców województwa śląskiego – mówią o kontroli Mateusz Bochenek oraz Wojciecha Saługa.

- Przeprowadziliśmy kontrolę w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego, w związku z kontrowersyjnym odwołaniem pani Alicji Cegłowskiej z funkcji dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 w Sosnowcu. Na tym samym posiedzeniu zarządu województwa zapadła inna decyzja dotycząca powołania pełniącej obowiązki dyrektora szpitala. Bez trybu, w zasadzie bez podstawy prawnej, ponieważ nie ma takiej formuły jak p.o. dyrektora szpitala - tego wyboru dokonano w sposób nielegalny. Powiem więcej, kolejnego dnia, po objęciu urzędu, nowa p.o. dyrektora, podjęła decyzję o zwołaniu rady ordynatorów w szpitalu, bez odpowiedniego zabezpieczenia i bez odpowiedniego przygotowania, narażając zdrowie i życie personelu medycznego, a tym samym zdrowie i życie pacjentów - wyjaśnia Mateusz Bochenek.

Poseł Bochenek uważa, że każda decyzja, podejmowana w placówkach ochrony zdrowia, musi być podejmowania z zachowaniem zasad i reguł, zwłaszcza w tak trudnym okresie pandemii.

- Chodzi o zdrowie i życie ludzi. Nie można podejmować decyzji ad hoc, szybko, bo tak trzeba. Szpitale muszą być objęte specjalnym parasolem ochronnym. Nie możemy dopuszczać do sytuacji, że choć w najmniejszym stopniu decyzja personalna może wywołać chaos. Z taką sytuacją mamy do czynienia - sami lekarze i personel apelują do marszałka o zmianę decyzji, o wyjaśnienia. Pracownicy sami są zaskoczeni, a wręcz zbulwersowani – mówi.

Kto naprawdę decyduje o kwestiach personalnych?

To nie koniec tej sprawy, to początek. Zdaniem posłów PO niezrozumiała jest korespondencja, którą marszałek Chełstowski kieruje do posła, Jarosława Kaczyńskiego, zaraz po zakończeniu obraz zarządu województwa, po odwołaniu Cegłowskiej.

- Pytanie, kto tak naprawdę decyduje o kwestiach personalnych: pan Marszałek, a może pan poseł Kaczyński? Tych pytań jest bardzo dużo bo i wątpliwości jest wiele. Protestujemy przeciwko takim działaniom, bo nie może być polityki w tak trudnej sytuacji. Dzisiaj marszałek województwa i wszyscy politycy powinni zabiegać o dodatkowe środki, o bezpieczeństwo dla obywateli, o to, by granice z Czechami także zostały otwarte. Nie można uprawiać polityki w takiej sytuacji – kończy poseł Bochenek.

Zobacz koniecznie

To jest zabawne

Pytanie, kto tak naprawdę decyduje o kwestiach personalnych: pan Marszałek, a może pan poseł Kaczyński?

Do sposobu zarządzania województwem odniósł się również Wojciech Saługa. Były marszałek województwa śląskiego dodał:

- Kwintesencją sposobu zarządzania województwem jest sytuacja związana z odwołaniem Alicji Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego czy Alicji Cegłowskiej, dyrektor szpitala św. Barbary w Sosnowcu. Marszałek nie potrafi umiejętnie powołać dyrektorów, odwołuje ich niezgodnie z prawem, co podkreślił sąd administracyjny w przypadku dyrektor Knast. Z kolei osoba zarządzająca sosnowieckim szpitalem wojewódzkim została powołana na stanowiska pełniącej obowiązki dyrektor, a takiego stanowiska nie ma! Przykłady można mnożyć, wspomnę jeszcze o marszałku Kałuży, który mając podejrzenie koronawirusa zwołuje konferencję prasową i naraża na niebezpieczeństwo dziennikarzy, których nikt oficjalnie nie informuje i nie proponuje testów. U mnie taki człowiek by z miejsca został odwołany. Te wszystkie decyzje ośmieszają nasze województwo!- ocenia Saługa.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni