Degradacja środowiska naturalnego oraz zmiany klimatyczne to jedne z ważniejszych problemów współczesnego świata. Na te i inne problemy nałożyła się pandemia koronawirusa, która zmusza do zastanowienia się nad wspólnym programem odbudowy gospodarki.
"Program taki może bazować na tradycyjnych i wypróbowanych narzędziach, może także być okazją do znacznego wsparcia zielonych technologii, które pozwolą nie tylko odbudować gospodarkę, ale także będą bazą do wprowadzania nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań na szeroką skalę, czytamy w notce prasowej Regionalnej Izby Regionalnej w Katowicach, która zorganizowała debatę poświęconą możliwości połączenia działań odbudowujących gospodarkę z upowszechnianiem „zielonych technologii”, zwłaszcza w energetyce.
Musisz to wiedzieć
"Uważamy, iż okres wychodzenia z pandemii jest doskonałą okazją do modernizacji procesów wytwórczych w kierunku wykorzystania bardziej wydajnych, innowacyjnych i ekologicznych rozwiązań. Wypracowanie odpowiednich programów w tym zakresie wymaga ścisłego współdziałania środowisk rządowych, samorządowych, instytucji centralnych oraz samych przedsiębiorców", czytamy we wspomnianej notce.
Wymianie poglądów i wypracowaniu skutecznych programów miała służyć konferencja Think Eco! Forum -„Czyste powietrze, czysta Polska - mapa drogowa polskiej energetyki”, która odbyła się 26 czerwca 2020 w Muzeum Zamkowym w Pszczynie.
Konferencja odbyła się bez zapowiadanego udziału premiera Mateusza Morawieckiego.
Byli natomiast m.in. marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski ( „Ekologiczny Śląsk –nowa wizja regionu”) oraz wojewoda śląski Jakub Wieczorek.
- Pandemia odsunęła problem smogu i ekologii na dalszy plan, ale nie możemy o nich zapominać - mówił prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, Tomasz Zjawiony. - Staramy się tu wypracować wnioski, które pozwolą nam na jak najmniej inwazyjne prowadzenie rozwiązań, które - mam nadzieję - będą pozytywnie wpływać na środowisko i to, czym oddychamy.
- Bez wątpienia należy szukać złotego środka między ochroną środowiska a interesami gospodarczymi. Rząd podejmuje kroki wspomagających przedsiębiorstwa w zmniejszaniu negatywnego oddziaływania na środowisko jak np. program "Energia Plus". Niestety, zdarza się, że w trosce o środowisko tworzy się przepisy w niewielkim stopniu wspierające ekologię, za to będące bardzo dużym obciążeniem biurokratycznym jak rejestr BDO. Dlatego niezmiennie ważny jest w tej sprawie dialog między rządem, samorządem a biznesem -powiedział Adam Abramowicz, rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.
Podsumowaniem debaty ma być raport i stworzenie rekomendacji dotyczących mapy polskiej energetyki na lata 2020-2023.
Zobacz koniecznie
To jest zabawne
Bądź na bieżąco i obserwuj
Minister Ziobro: nie chodzi o to, aby złodziej kury trafiał za kratki
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?