MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: Będzie lepszy dojazd do Nemo, ale kosztem parku

Piotr Sobierajski
Nemo sąsiaduje z parkiem Hallera. Łatwiej tu dojść zielonymi alejkami, niż dojechać
Nemo sąsiaduje z parkiem Hallera. Łatwiej tu dojść zielonymi alejkami, niż dojechać Fot. Arkadiusz Gola
Do jednej z największych w regionie Hali Sportowej Centrum i aquaparku Nemo Wodny Świat droga dojazdowa wiedzie przez osiedlowe uliczki.

To ma się zmienić już jesienią. Wtedy ruszy budowa dróg dojazdowych z prawdziwego zdarzenia. Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego dopuścił bowiem taki układ komunikacyjny do ruchu tylko warunkowo.

Inwestycja z pewnością ucieszy mieszkańców kilku wieżowców przy ul. Kościuszki, stojących tuż obok hali, bo poprowadzony tamtędy dojazd zostanie zamknięty. Kontrowersje wzbudza natomiast lokalizacja nowej drogi, która zahaczać będzie częściowo o zielone tereny w centrum miasta, czyli Park Hallera. Protestuje część radnych, którzy zbierają podpisy mieszkańców przeciwko tej inwestycji.
Obecnie do hali i aquaparku prowadzi tylko wąska ulica Dojazdowa, która łącząc się z ul. Legionów Polskich nakazuje kierowcom jazdę w prawo. To martwy zapis, bo większość z nich łamie przepisy, kierując się w lewo, w kierunku dzielnicy Reden i Gołonóg. Druga droga prowadzi między blokami przy ul. Kościuszki, zmuszając lokatorów do ucieczki przed rozpędzonymi autami. Miała być tylko drogą pożarową, ale z konieczności stała się dojazdową.

- Obie nie spełniają wymogów bezpieczeństwa, dlatego dopuszczone są do ruchu warunkowo. Termin minął wraz z końcem ubiegłego roku, ale na podstawie dodatkowej ekspertyzy, jaką przedłożyła gmina, został przedłużony. Wydaliśmy już pozwolenie na budowę nowego układu komunikacyjnego, który zapewni bezpieczeństwo kierowcom i wszystkim, którzy korzystają z hali i aquaparku. Przy wjeździe w osiedle przy ul. Kościuszki pojawi się zakaz wjazdu, ale nadal będzie droga pożarowa, z której w razie potrzeby będzie można skorzystać - mówi Zdzisław Wójcik, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Dąbrowie Górniczej.

Nowa droga ma jednak przeciwników. - Bawią się tu dzieci, jeżdżą matki z wózkami, lepiej będzie pomyśleć nad innym dojazdem - podkreśla Maria Stanisławska, mieszkanka jednego z bloków przy ul. Królowej Jadwigi. Protest złożyła też grupa dąbrowskich radnych.
- Zbieramy podpisy pod petycją w tej sprawie, bo zniszczony zostanie nasyp, wycięte drzewa, nie mówiąc już o natężeniu ruchu. Proponowałem, by wybudować tunel, ale moje propozycje pozostały bez echa - mówi radny Grzegorz Jaszczura.

Tymczasem budowa drogi ma ogromne znaczenie dla hali i aquaparku. - Hala Centrum ma pozwolenie na użytkowanie, a nie wykonanie dojazdów może spowodować zamknięcie obiektu - przekonuje Wojciech Mizerski, naczelnik Wydziału Inwestycji Miejskich UM.

Możliwości są rzeczywiście ograniczone, bo nie da się poszerzyć ul. Dojazdowej (stoją przy niej domy), a z każdej innej strony halę otacza park. Przetarg na wykonanie prac planowany jest na przełomie sierpnia i września.

- Jeśli nie będzie protestów prace ruszą jesienią. Mają się zakończyć w pierwszym półroczu 2010 roku. W Wieloletnim Planie Inwestycyjnym zaplanowano na to 3,5 mln zł - tłumaczy naczelnik Mizerski.

Droga do hali i basenów będzie prostsza

Według planów, droga dojazdowa do hali sportowej połączy wewnętrzny układ komunikacyjno-parkowy z ul. Kościuszki przez istniejący parking pomiędzy budynkiem Miejskiej Biblioteki Publicznej a pawilonem handlowym. Na skrzyżowaniu ul. Kościuszki z ul. Dąbrowskiego oraz z drogą dojazdową do parku powstanie sygnalizacja świetlna. Równolegle z drogą dojazdową powstanie też łącznica wyjazdowa z Parku Hallera oraz pas włączenia do ruchu w pasie drogowym Alei Róż, w stronę Zagórza. Wjazd na tę drogę planuje się przy parkingu po wschodniej stronie aquaparku.

Hala sportowa i park wodny funkcjonują w mieście od 2004 roku. Hala może pomieścić prawie 3 tys. widzów. Do parku wodnego w tygodniu przyjeżdża średnio kilkaset osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!