Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: były prezydent miasta Roman Kulej skończył 86 lat. Były kwiaty i życzenia [FOTO]

PAS
Były prezydent Dąbrowy Górniczej skończył 86 lat
Były prezydent Dąbrowy Górniczej skończył 86 lat PAS
Były przewodniczący Prezydium Miejskiej Rady Narodowej, naczelnik i prezydent Dąbrowy Górniczej w latach 1972 – 1981, Roman Kulej, skończył właśnie 86 lat. Dokładnie 1 listopada, ale to wczoraj odebrał serdeczne życzenia i kwiaty od dyrektora Muzeum Miejskiego „Sztygarka” Arkadiusza Rybaka, szefa Miejskiej Komisji Historycznej „Pokolenia” Macieja Gadaczka oraz redakcji Dziennika Zachodniego.

Roman Kulej większą część swojego życia poświęcił właśnie Dąbrowie Górniczej, która pod jego rządami z 40-tysięcznego miasta rozrosła się do jednego z największych w Zagłębiu, liczącego ponad 120 tysięcy. To właśnie na ten czas przypadły lata budowy największego kombinatu metalurgicznego w Polsce, Huty Katowice. Było więc co wspominać.

– Tacy ludzie zasługują na pamięć, ponieważ przyczynili się do tego, że nasze miasto całkowicie się zmieniło, wkraczając w ówczesnym czasie w nowoczesność. To nie tylko nowe drogi, szkoły, ale też ogromna Huta Katowice, dająca zatrudnienie tysiącom osób. Pan Roman jest też nieocenioną skarbnicą wiedzy na temat przeszłości naszego miasta, co ma wielką wartość w kontekście przyszłorocznych obchodów 100-lecia nadania praw miejskich Dąbrowie Górniczej – przyznaje Arkadiusz Rybak.

Roman Kulej przez 12 lat był przewodniczącym Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Mysłowicach. Kiedy objął tę funkcję miał 29 lat. – Kiedy zarządzałem Mysłowicami przyszedł do mnie wojewoda Ziętek i powiedział: „Już się narobiliście dużo w Mysłowicach, teraz czas na Dąbrowę Górniczą, gdzie jest wiele pracy. To właśnie tu powstaje tako „dupno” huta”. I tak trafiłem tutaj, a już pół roku później stawiane były pierwsze fundamenty Huty Katowice. To właśnie huta sprawiła, że Dąbrowa Górnicza zmieniała się w tamtych latach nie do poznania. Kombinat metalurgiczny budował cały Śląsk i cała Polska, przyjechało do nas około 60 tysięcy pracowników i specjalistów z całego kraju. Co ciekawe huta początkowo mieściła się w powiecie będzińskim, ale na spotkaniu z okazji Barbórki zapytaliśmy premiera Jaroszewicza, jak to będzie wyglądało, kiedy huta będzie gminna? Przyznał rację i wkrótce tereny, na których powstawała huta włączone zostały do Dąbrowy Górniczej – wspomina Roman Kulej. Jak przyznał nasze miasto było wcześniej stosunkowo niewielkie, od centrum po Strzemieszyce, ale w latach 70. przyłączono m.in. Ząbkowice, Łosień, Łękę, Okradzionów. Hutę budowali przede wszystkim specjaliści z Krakowa, ale trzeba było też przygotować całe zaplecze, osiedla, szkoły, sklepy. Te budowali ludzie z całej Polski. Nowe bloki na Redenie budowało Zjednoczenie Budownictwa z Lublina, a z kolei jak wspomina były przewodniczący PMRD Manhattan stawiały zjednoczenia z Białegostoku, Bydgoszczy i Wrocławia. Z kolei osiedle w Ząbkowicach budowali budowlańcy z Gdańska, co do dziś przetrwało w jego nazwie: Osiedle Gdańskie (zamiennie Młodych Hutników). – Dąbrowa Górnicza składała się przeważnie z domków, domeczków, do których ludzie byli bardzo przywiązani i początkowo nieufnie podchodzili do propozycji ich zamiany na mieszkania w blokach. Choć często takie domki nie miały toalet, bieżącej wody, łazienek, centralnego ogrzewania. Dopiero potem przekonali się, że bieżąca woda i ogrzewanie w mieszkaniach, to jak na tamte czasy całkiem spore dobrodziejstwo. No i zamieniali je na mieszkania – mówi były prezydent.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty