Metropolitalne Łąki Kwietne to projekt Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii zainicjowany w 2020 roku. W tegorocznej edycji uczestniczy 17 organizacji pozarządowych i dwie nieformalne grupy mieszkańców z 11 miast, w tym także z Dąbrowy Górniczej.
Jak informuje miasto w efekcie tegorocznego wysiewu powstanie 18 łąk o powierzchni 32 tys. m kw. z 800 tys. roślin i 5 mln pojedynczych kwiatów. W powstanie metropolitalnej łąki kwietnej w Dąbrowie Górniczej zaangażowały się stowarzyszenia Inicjatywa Dąbrowska i Pogoria Morsuje oraz nieformalna grupa mieszkańców.
– Łąka zostanie wysiana przy ul. Ludowej w przestrzeni między kościołem a ryneczkiem. To 1300 m kw. powierzchni – mówi Kamil Dybich z Inicjatywy Dąbrowskiej.
Wysiew – zaplanowany na 30 października – poprzedzą warsztaty w Klubie Osiedlowym Krąg (Ludowa 19a) o godz. 13. W ich trakcie uczestnicy zyskają wiedzę, jak później dbać o łąkę, co będzie ich zadaniem przez kolejne dwa lata.
Nie przeocz
- Lepsze niż memy. Nowe hity z klasówek i sprawdzianów. Nauczyciele nie mają lekko
- Restauracja Roberta Lewandowskiego. Opinie Internautów i memy bawią do łez!
- Nagrobne kwiaty i znicze. Wszystko podrożało. Ceny przed 1 listopada
- Dwa przewinienia i stracisz prawo jazdy! Będą surowe kary dla piratów drogowych
– Teren przy ul. Ludowej został już przez nas przygotowany. Wysiejemy tam mieszankę roślin wieloletnich z jednorocznymi, przy czym dominować będą te pierwsze. W przyszłym roku oczy mieszkańców ucieszą tak lubiane maki i chabry, ale prawdziwy efekt będzie widoczny za dwa lata – wyjaśnia Grzegorz Walkiewicz z Fundacji Łąka, której metropolia powierzyła pieczę nad projektem.
Metropolia zaangażowała się w tworzenie łąk kwietnych, bo to ekologiczny sposób na ograniczenie skutków suszy w mieście oraz zwiększenie bioróżnorodności.
– Łąki mają dużą zdolność do retencjonowania wód opadowych, poprawiają mikroklimat oraz ograniczają skutki zanieczyszczenia powietrza, przez co przypisuje im się udział w neutralizowaniu negatywnych skutków zmian klimatycznych – mówi Blanka Romanowska, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Środowiska w GZM.
Ważny jest także estetyczny walor łąk kwietnych. – Zdecydowanie zmieniają oblicza miast, ponadto są łatwe w utrzymaniu i mało wymagające – dodaje Blanka Romanowska.
Musisz to wiedzieć
- Kasia Diurska w... poszarpanych dżinsach więcej odsłania niż zakrywa. ZDJĘCIA
- Nie jedzcie tego! Biedronka, Lidl i IKEA usuwają żywność z toksyczną substancją
- Najładniejsze stadiony w Śląskiem: nowoczesne i te trochę mniej ładne, relikty PRL-u
- W domu w Dąbrowie Górniczej straszy? To nagrała ekipa Last Urbex
iPolitycznie - Dominik Tarczyński - skrót 3
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?