MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza: weekend bez tramwajów. Przebudowa torowiska w Gołonogu wkracza w ostatni etap

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
W Dąbrowie Górniczej - Gołonogu modernizacja torowiska tramwajowego wkracza w decydujący etap. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W Dąbrowie Górniczej - Gołonogu modernizacja torowiska tramwajowego wkracza w decydujący etap. Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE TOS. TOR KRAK
W najbliższy weekend, od piątku do poniedziałkowych godzin porannych (9-11 maja), tramwaje nie będą kursować w Dąbrowie Górniczej. Będą kończyć swoje trasy na pętli przy Urzędzie Pracy przy ul. Sobieskiego, a jadąc w dalszą drogę trzeba będzie się przesiąść do zastępczych autobusów.

To efekt zakończenia przez wykonawcę - firmę TOR-KRAK Sp. z o.o. - kolejnego etapu modernizacji torowiska tramwajowego wzdłuż ul. Kasprzaka. W najbliższy weekend (9-10 maja) przekładane będą rozjazdy technologiczne, a tramwaje tymczasowo zostaną zastąpione przez wspomniane autobusy. Od poniedziałku rozpocznie się natomiast przebudowa ostatniego starego fragmentu torowiska w dzielnicy Gołonóg.

W połowie lutego br. przywrócony został ruch tramwajów wzdłuż ul. Kasprzaka do pętli przy byłej Hucie Katowice. Od tego momentu na części trasy od ul. Młodych do wiaduktu drogi S1 tramwaje poruszają się po jednym torze, podczas gdy tor północny jest przebudowywany.

– I ten etap właśnie dobiega końca. Wykonawca ułożył już tor zarówno na podkładach strunobetonowych jak i w płytach prefabrykowanych czy na betonowej płycie wykonanej na miejscu. Akurat na tym fragmencie, w zależności od miejsca, występują takie trzy technologie budowy torowiska. Nadeszła pora na przełożenie ruchu tramwajów na ten nowy tor i rozpoczęcie przebudowy toru południowego – mówi Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie S.A.

Wykonawca musi przebudować rozjazdy technologiczne i z tego powodu od godz. 7 w sobotę 9 maja do godz. 4 w poniedziałek 11 maja nastąpią zmiany w organizacji ruchu tramwajowego:

  • tramwaje linii nr 21 będą kursować w relacji: Sosnowiec Milowice pętla – Dąbrowa Górnicza Urząd Pracy,
  • tramwaje linii nr 22 będą kursować w relacji: Będzin Osiedle Zamkowe pętla – Dąbrowa Górnicza Urząd Pracy,
  • uruchomiona zostanie autobusowa komunikacja zastępcza w relacji: Dąbrowa Górnicza Urząd Pracy – Tworzeń Huta Katowice.

Obejrzyj dokładnie

Od poniedziałku 11 maja tramwaje wrócą na swoje stałe trasy, a ruch będzie się odbywał po torze północnym. – Tym samym wykonawca przystąpi do przebudowy ostatniego starego fragmentu torowiska na tej inwestycji. W dalszym ciągu kontynuowane będą także prace w rejonie pętli Gołonóg. W ostatnim etapie konieczne będzie jeszcze wstrzymanie ruchu tramwajów, kiedy wykonawca będzie likwidował rozjazdy tymczasowe i budował brakujące fragmenty torowiska – podkreśla Andrzej Zowada.

Zadanie pn. „Przebudowa torowiska tramwajowego wydzielonego w ciągu ul. Kasprzaka w Dąbrowie Górniczej od skrzyżowania ul. Piłsudskiego i ul. Kasprzaka do skrzyżowania ul. Kasprzaka i ul. Zaplecze” jest elementem „Zintegrowanego Projektu modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko – Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego – etap I” współfinansowanego przez Unię Europejską. Warte ponad 51 mln zł netto prace realizuje firma TOR-KRAK Sp. z o.o.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni