Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Dąbrowa Górnicza. Zamknęli przejazd kolejowy na ul. św. Antoniego. Duże utrudnienia dla kierowców, trzeba jechać S1

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Przejazd przez torowisko kolejowe na ul. św. Antoniego będzie niemożliwy do 27 października. Objazd prowadzi S1 i nowymi łącznicami Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Przejazd przez torowisko kolejowe na ul. św. Antoniego będzie niemożliwy do 27 października. Objazd prowadzi S1 i nowymi łącznicami Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UM DG
Od piątku 20 października do przyszłego piątku 27 października niemożliwy będzie przejazd ul. św. Antoniego w Dąbrowie Górniczej, prowadzącą m.in. do dzielnicy Ząbkowice. Zaplanowana na siedem dni przebudowa niestrzeżonego przejazdu kolejowo-drogowego przy ul. Św. Antoniego jest częścią prac przy budowie nowego węzła drogowego Pogoria. Te prace wiążą się z kolei z trwającą od 2021 roku budową nowego, prawie 7-kilometrowego odcinka nowej trasy S1.

Jak poinformowało miasto zamknięcie przejazdu uniemożliwi dojazd do i z Ząbkowic przez ul. Św. Antoniego. Z tego powodu firma Budimex, która na zlecenie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przebudowuje DK1 do parametrów drogi ekspresowej, przygotowała objazd przez S1 oraz nowo wybudowane łącznice węzła Pogoria. Korzystać z niego będą m.in. linie autobusowe nr 84, 237, 637, 638, 640 i 903N. Tak więc warto pamiętać, by z Gołonoga kierować się tylko i wyłącznie na trasę S1.

Z obsługi wymienionych powyżej linii wyłączone zostaną przystanki:
Gołonóg Swobodna 01,
Gołonóg Św. Antoniego nż 01 i 02,
Pogoria I Żeglarska nż 01 i 02,
Pogoria I Droga do plaży 01 i 02.

Do obsługi linii 637, 638 i 649 zostanie natomiast włączony przystanek Gołonóg Zajezdnia 01 i 02.

– Budimex postawił nas przed faktem dokonanym, informując w ostatniej chwili, że przejazd zostanie zamknięty w dniach 20-27 października. Ten termin wynika ze zgody na wyłączenie toru z ruchu pociągów, którą firma uzyskała od PKP PLK – mówi Arkadiusz Grządziel, naczelnik Wydziału Infrastruktury Miejskiej w dąbrowskim Urzędzie Miejskim.

Na prośbę miasta, Budimex i ZTM zapewnią mieszkańcom ul. Św. Antoniego komunikację zastępczą: bus będzie obsługiwał wszystkie przystanki wzdłuż ulicy (Gołonóg Swobodna, Gołonóg Św. Antoniego, Pogoria I Żeglarska, Pogoria I Droga do plaży, a także przystanek Gołonóg Aleja Piłsudskiego).

Na odcinku Dąbrowa Górnicza - Podwarpie powstaje prawie 7 km nowej ekspresówki

Przebudowa tej jednej z ważniejszych dróg w woj. śląskim, przebiegającej przez miasto trwa od 2021 roku. Wszystkie prace prowadzone są w taki sposób, że jezdnia jest cały czas przejezdna, a ruch kierowany jest na gotowe już odcinki nowej S1, które zyskały nie tylko nową podbudowę i odpowiednie odwodnienie, ale także warstwę asfaltową.

Jak dowiedzieliśmy się w katowickim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad zaawansowanie prac na budowie S1 Podwarpie – Dąbrowa Górnicza wynosi ponad 70 procent. Roboty odbywają się na jezdni wschodniej — w kierunku Pyrzowic. Kontynuowane są prace przy podbudowie oraz roboty bitumiczne.

Na jezdni w kierunku Bielska-Białej (jezdnia wschodnia) pozostaje do ułożenia warstwa ścieralna oraz roboty wykończeniowe. Na jezdni w kierunku Pyrzowic pozostają do wykonania odcinkowo roboty ziemne, podbudowy, roboty bitumiczne, roboty wykończeniowe oraz roboty mostowe na obiektach MS-14 i MS-19.

Pozostały do wykonania prace bitumiczne (warstwa ścieralna) na węźle Dąbrowa Górnicza Ząbkowice oraz prace drogowe na węźle Dąbrowa Górnicza Pogoria i na jezdniach bocznych, a także prace związane z wykonaniem ekranów akustycznych, elementami bezpieczeństwa ruchu, oznakowania, terenów zielonych. Prace związane z przebudową ulic Aleja Zwycięstwa, Konstytucji, Ujejska, Kryniczna.

Utrudnienia dla kierowców występują na całej długości przebudowywanego odcinka S1. Ruch odbywa się w obydwie strony po jezdni w kierunku Bielska-Białej (nitka wschodnia). Utrudnienia występują także w rejonie ul. Alei Zwycięstwa, Konstytucji, Ujejskiej, Krynicznej.

2 października 2023 r. udostępniony został ostatni odcinek jezdni prawej w kierunku Bielska-Białej po warstwie wiążącej, umożliwiając likwidację przejazdów pomiędzy jezdniami (lewą i prawą trasy głównej) w rejonie węzła Dąbrowa Górnicza Pogoria.
Do grudnia 2023 roku planowane jest zakończenie prac na jezdni w kierunku Pyrzowic i na węźle Dąbrowa Górnicza Ząbkowice.

- Pozostałe prace będą zakończone w następnym roku – mówi Marek Prusak, rzecznik prasowy katowickiego oddziału GDDKiA.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera