Nasza Loteria

Dąbrowska Barbórka Rodzinna 2022. Co nas czeka? Będzie m.in. orkiestrowe granie i niespodzianka

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Tak wyglądała w Dąbrowie Górniczej miejska Barbórka przed rokiem Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak wyglądała w Dąbrowie Górniczej miejska Barbórka przed rokiem Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Dariusz Nowak
Choć w Dąbrowie Górniczej już prawie 25 lat nikt nie wydobywa węgla, to jednak to miasto - jak sama jego nazwa wskazuje - ma ogromne górnicze tradycje. Nic więc dziwnego, że co roku obchodzone jest tu tradycyjne górnicze święto. Dlatego już dziś zapraszamy na miejską Barbórkę – 4 grudnia od godziny 10:00 pod Resursą.

Epoka węgla w historii Dąbrowy Górniczej skończyła się w czerwcu 1996 r. wraz z końcem wydobycia w ostatniej już w tym mieście kopalni „Paryż”. Choć działające już wtedy Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej zorganizowało wydarzenie pod nazwą „Pożegnanie z węglem”, to samo święto górników jest wciąż żywą tradycją w wielu dąbrowskich rodzinach. Miasto nie zapomina o dziedzictwie Dąbrowy Górniczej i jak co roku zaprasza na miejskie obchody Barbórki.

Start godz. 10:00 na ul. 3 Maja po Resursą. Odbędzie się tam promocja górniczej przeszłości miasta oraz prezentacja pamiątek górniczych w formie miniekspozycji z muzyka górniczą w tle.

O godz. 11:00 pod Resursą zagra Miejska Orkiestra Dęta, z którą przejdziemy od Resursy do pomnika Stanisława Staszica, gdzie wszystkie Barbary, Basie i Baśki usłyszą „Sto lat” w wykonaniu Orkiestry.

A po oficjalnej części imprezy na wszystkich mieszkańców czeka wyjątkowa niespodzianka.

Harmonogram barbórkowych wydarzeń:

  • 10.00 – Rozpoczęcie eventu – stoisko Muzeum Miejskiego „Sztygarka” przy Resursie ul. 3 maja. Promocja górniczej przeszłości Miasta prezentacja pamiątek górniczych w formie mini ekspozycji z muzyka górniczą w tle;
  • 11.00 – Koncert Miejskiej Orkiestry Dętej – mini koncert;
  • 11.30 – Przemarsz Miejskiej Orkiestry Dętej wraz z zaproszonymi gośćmi pod pomnik Stanisława Staszica;
  • 12.00 – Okolicznościowe przemówienia przedstawicieli władz miasta;
  • 12.15 – Rozstrzygnięcie konkursu pt: „II Konkurs Barbórkowy na Górnicze Czako”;
  • 12.45 – Niespodzianka ;
  • 13.00 – Spotkanie Stowarzyszenia Przyjaciół Dąbrowy Górniczej „Odrodzenie” w gmachu Muzeum Miejskiego „Sztygarka” pt; „Pożegnanie z węglem”.

Kopalnia Paryż po wojnie zyskała nazwę Generał Zawadzki, na cześć ówczesnego wojewody śląsko-dąbrowskiego. Włączenie wszystkich kopalni leżących na terenie Dąbrowy Górniczej oraz nie eksploatowanych pól górniczych, uczyniło z KWK „Paryż” jeden z najważniejszych zakładów pracy w regionie, przy najwyższym zatrudnieniu na poziomie 6 tys. 204 osób w 1961 roku.

Po 1989 roku przywrócona została dawna nazwa, czyli KWK „Paryż”. 30 czerwca 1995 roku wydobyta została ostatnia tona węgla w kopalni „Paryż”, a tym samym zakończyła się historia dąbrowskiego górnictwa, zapoczątkowanego otwarciem kopalni „Reden” w 1796 roku. KWK „Paryż” postawiona została w stan likwidacji, a jej ostateczne zamknięcie nastąpiło 31 grudnia 1996 roku.

Kopalnia swoją nazwę wzięła od znajdującego się na jej terenie szybu wydobywczego „Paryż”, oddanego do użytku w 1884 roku. Dziś liczący 131 lat szyb wraz z maszynownią stanowi jeden z najważniejszych elementów historycznego dziedzictwa przemysłowego tego terenu. Pozostałe obiekty podlegające ochronie (na dziś na mocy planu miejscowego) to budynek rozdzielni i budynek biurowy.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

szkolenie wojsko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni