MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Decydująca faza Jastrzębskiego Budżetu Obywatelskiego. Ruszyło głosowanie. Potrwa ponad tydzień. Można głosować na dwa spośród 51 projektów

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Kwota, jaka zostanie przeznaczona na realizację zadań w Jastrzębskim Budżecie Obywatelskim w 2025 roku wynosi 3,2 miliona złotych.
Kwota, jaka zostanie przeznaczona na realizację zadań w Jastrzębskim Budżecie Obywatelskim w 2025 roku wynosi 3,2 miliona złotych. Robert Sitek/UM Jastrzębie
Przez nieco ponad tydzień - dokładnie przez osiem dni, od 3 do 11 czerwca - mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju mogą głosować w Jastrzębskim Budżecie Obywatelskim. Do głosowania dopuszczonych zostało 51 projektów, w tym: 16 ogólnomiejskich i 35 zadań osiedlowych/sołeckich. Ich wybór odbywa się online.

Ruszyło głosowanie w Jastrzębskim Budżecie Obywatelskim. Potrwa dokładnie osiem dni

Najpierw był czas na składanie projektów. Później zostały one poddane ocenie, a teraz ponownie Jastrzębski Budżet Obywatelski wkracza w fazę, w której decyzyjność mają mieszkańcy. Po poprzednich etapach przyszedł czas na głosowanie w nim. Przez dokładnie osiem dni jastrzębianie będą mogli wskazywać na projekty, które ich zdaniem powinny zostać wykonane w mieście.

- Od 3 do 11 czerwca można zagłosować na projekt, który zostanie zrealizowany przez Jastrzębski Budżet Obywatelski w 2025 roku - informuje Małgorzata Krzeszkiewicz, rzecznik prasowa Urzędu Miasta w Jastrzębiu-Zdroju.

Każdy z mieszkańców Jastrzębia w trakcie głosowania będzie mógł poprzeć swoimi głosami dwie propozycje projektów. Głosowanie odbywa się online.

- Zagłosować na projekty zadań będzie można internetowo za pomocą platformy konsultacyjnej: https://ankiety.jastrzebie.pl/ - wyjaśnia procedurę głosowania, Małgorzata Krzeszkiewicz.

Do głosowania dopuszczonych zostało 51 projektów. W przypadku niektórych obejdzie się bez niego

Jak przekazują w jastrzębskim magistracie, głosowanie w Jastrzębskim Budżecie Obywatelskim dotyczy 51 złożonych przez mieszkańców projektów. - Pod głosowanie oddajemy 16 zadań ogólnomiejskich oraz 35 zadań osiedlowych i sołeckich - wyliczają urzędnicy z Jastrzębia.

Zgłoszonych projektów jest jednak więcej. Dokładnie jest ich 73. - W przypadku 22 z nich nie jest konieczne głosowanie - zaznaczają w Urzędzie Miasta w Jastrzębiu-Zdroju.

- Zgodnie z regulaminem Jastrzębskiego Budżetu Obywatelskiego, jeśli łączna wartość szacunkowa wszystkich zweryfikowanych pozytywnie projektów zadań z danej jednostki pomocniczej nie przekroczyła kwoty przeznaczonej na jednostkę pomocniczą, zadania przechodzą do realizacji bez konieczności głosowania - tłumaczy rzecznik prasowa jastrzębskiego magistratu.

I tak, wiadomo już, że na os. Bogoczowiec na pewno odbędzie się remont chodnika, na os. Przyjaźń o nowe elementy wyposażenia wzbogaci się znajdujący się na nim jar, a w sołectwie Szeroka remontowany będzie fragment ul. Powstańców Śląskich.

W Jarze Południowym powstanie całoroczna ślizgawka? Przy hali widowiskowo-sportowej Park Mistrzów Sportu, a na os. Morcinka skwer z leżakami i hamakami?

Wśród wspomnianych 51 projektów co do których konieczne jest głosowanie znajdują się różnego rodzaju propozycje. Jastrzębianie mogą głosować na będące projektami ogólnomiejskimi: remont trzech kilometrów ulicy Pszczyńskiej, stworzenie Parku Mistrzów Sportu, będącego upamiętnieniem dla wybitnych jastrzębskich sportowców czy całoroczną ślizgawkę w Jarze Południowym.

Z kolei jeśli chodzi o projekty osiedlowe lub sołeckie znajdują się wśród nich projekty takie, jak: zagospodarowanie skweru przy ul. Katowickiej - na os. Morcinka - leżakami i hamakami, montaż defibrylatorów AED na terenie DPS-u przy ul. Kaszubskiej oraz na dworcu autobusowym na ul. Podhalańskiej - na os. Pionierów - oraz budowę publicznej toalety w sołectwie Bzie.

Przypomnijmy, że każda z osób, która będzie brała udział w głosowaniu może poprzeć dwa projekty. Jeden dotyczący całego miasta i jeden związany z osiedlem lub sołectwem.

Jak przypominają natomiast w jastrzębskim Urzędzie Miasta, na zadania, które będą realizowane w Jastrzębskim Budżecie Obywatelskim w 2025 roku, w budżecie miasta zabezpieczono dokładnie 3,2 miliona złotych. Z tej kwoty 640 tysięcy złotych zostanie przeznaczone na zadania ogólnomiejskie. Zaś 2,56 mln zł to kwota, która łącznie dotyczy wszystkich jastrzębskich sołectw i osiedli.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni